Ўзбекистон Президенти Қозоғистон Президенти ҳамроҳлигида “Назарбоев университети” ва “MEGA Silk Way” савдо марказини бориб кўрди.
Университетга илк талабалар 2010 йилда қабул қилинган. Унинг таркибида 8 мактаб, бир марказ ва кутубхона бор. Таълим халқаро андозалар асосида олиб борилади. Ҳар йили 440 дан ортиқ бакалавр ва 170 дан зиёд магистр кадрлар тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари университетнинг Фахрий меҳмонлар китобига дастхат қўйди.
“MEGA Silk Way” савдо марказида савдо дўконлари, спорт ва кўнгилочар шохобчалар, турли офислар жойлашган. Ушбу марказ шу йил 10 июндан 10 августгача Остона шаҳрида ўтказиладиган «ЭКСПО – 2017» халқаро кўргазмасига мезбонлик қиладиган меъморий ансамблнинг муҳим қисми ҳисобланади.
Бу ерда ўзбек ва қозоқ халқларининг ашула ва рақслари, миллий ҳунармандлик маҳсулотлари намойиш этилди.
Президентлар «ЭКСПО – 2017» халқаро кўргазма майдонининг “Нур олам” павильонига ташриф буюрдилар.
Шавкат Мирзиёев “ЭКСПО – 2017” ихтисослаштирилган халқаро кўргазмаси мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ва корхоналари ўртасида ҳамкорликни янада кенгайтириш, истиқболли келишувларга эришиш йўлида муҳим тадбир бўлишини таъкидлади.
Мамлакатимиз делегациясининг ташрифи доирасида Остона шаҳрида Ўзбекистон Миллий саноат кўргазмаси ва икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида бизнес-форум ҳам бўлиб ўтди.

The President of Uzbekistan, accompanied by the President of Kazakhstan, visited Nazarbayev University and the MEGA Silk Way shopping and entertainment centre.
The University, which admitted first students in 2010, consists of 8 schools, a centre and a library. Education here is conducted in line with international standards. Over 440 undergraduates and over 170 master’s degree students graduate the university each year.
The Head of our state left a note in Honorary guests’ book.
The MEGA Silk Way shopping and entertainment centre has shops, sports and entertainment facilities, office space. The Centre is an important part of the architectural complex, which will host Expo 2017 international exhibition from 10 June to 10 August.
A concert program with songs and dances of the Uzbek and Kazakh people was held at the centre, national handicraft products were exhibited.
The Presidents visited the Nur alem pavilion, located in the area of Expo-2017 international exhibition.
Shavkat Mirziyoyev underlined that Expo 2017 specialised international exhibition will be a significant event, supporting further widening of cooperation, conclusion of prospective agreements between the business circles and enterprises of our countries.
A National industrial exhibition of Uzbekistan and a joint business forum of representatives of business circles of the two countries was organized in Astana within the framework of the visit.
President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev accompanied President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the airport.