Ўзбекистон Президенти Қозоғистон Президенти ҳамроҳлигида “Назарбоев университети” ва “MEGA Silk Way” савдо марказини бориб кўрди.
Университетга илк талабалар 2010 йилда қабул қилинган. Унинг таркибида 8 мактаб, бир марказ ва кутубхона бор. Таълим халқаро андозалар асосида олиб борилади. Ҳар йили 440 дан ортиқ бакалавр ва 170 дан зиёд магистр кадрлар тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари университетнинг Фахрий меҳмонлар китобига дастхат қўйди.
“MEGA Silk Way” савдо марказида савдо дўконлари, спорт ва кўнгилочар шохобчалар, турли офислар жойлашган. Ушбу марказ шу йил 10 июндан 10 августгача Остона шаҳрида ўтказиладиган «ЭКСПО – 2017» халқаро кўргазмасига мезбонлик қиладиган меъморий ансамблнинг муҳим қисми ҳисобланади.
Бу ерда ўзбек ва қозоқ халқларининг ашула ва рақслари, миллий ҳунармандлик маҳсулотлари намойиш этилди.
Президентлар «ЭКСПО – 2017» халқаро кўргазма майдонининг “Нур олам” павильонига ташриф буюрдилар.
Шавкат Мирзиёев “ЭКСПО – 2017” ихтисослаштирилган халқаро кўргазмаси мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ва корхоналари ўртасида ҳамкорликни янада кенгайтириш, истиқболли келишувларга эришиш йўлида муҳим тадбир бўлишини таъкидлади.
Мамлакатимиз делегациясининг ташрифи доирасида Остона шаҳрида Ўзбекистон Миллий саноат кўргазмаси ва икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида бизнес-форум ҳам бўлиб ўтди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил "Назарбаев университет"
Президент Узбекистана в сопровождении Президента Казахстана посетил "Назарбаев университет" и торгово-развлекательный центр “MEGA Silk Way”.
Первый прием студентов в этот университет состоялся в 2010 году. В состав университета входят 8 школ, один центр и библиотека. Преподавание здесь ведется на основе международных стандартов. Ежегодно университет заканчивают более 440 бакалавров и свыше 170 магистров.
Глава нашего государства расписался в Книге почетных гостей.
В торгово-развлекательном центре “MEGA Silk Way” расположены магазины, спортивные и развлекательные заведения, офисные помещения. Центр является важной частью архитектурного комплекса, в котором с 10 июня по 10 августа текущего года пройдет международная выставка "ЭКСПО-2017".
В центре состоялась концертная программа, включившая песни и танцы узбекского и казахского народов, были продемонстрированы изделия национального ремесленничества.
Президенты посетили павильон "Нур алем", расположенный на площадке международной выставки "ЭКСПО-2017".
Шавкат Мирзиёев отметил, что специализированная международная выставка "ЭКСПО-2017" станет важным мероприятием, способствующим дальнейшему расширению сотрудничества, заключению перспективных соглашений между деловыми кругами и предприятиями наших стран.
В рамках визита делегации нашей страны в Астане прошли также Национальная промышленная выставка Узбекистана и бизнес-форум с участием деловых кругов двух стран.