Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг тор доирадаги учрашуви
Оқўрда қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни расмий кутиб олиш маросими бўлди. Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Ўзбекистон ва Қозоғистон давлат мадҳиялари янгради. Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Нурсултон Назарбоев фахрий қоровул сафи олдидан ўтдилар.
Президентларнинг тор доирадаги учрашувида Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Шавкат Мирзиёев мамлакатларимиз ўртасидаги яхши қўшничилик ва ҳамкорлик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади.
– Ўзбекистон ва Қозоғистон яқин қардош, асрлар давомида синалган шериклардир. Биринчи Президентимиз Ислом Каримов вафотидан кейинги оғир дамларда бу яқинлик яна бир бор намоён бўлди. Халқимиз Қозоғистон халқи ҳамдардлигини, қўллаб-қувватлаганини чуқур ҳис этди ва буни ҳеч қачон унутмайди. Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик юксак ишонч ва ўзаро ҳурмат асосида ривожланмоқда. Турли даражадаги алоқалар фаоллашгани мамлакатларимиз кўп қиррали муносабатларни кенгайтиришдан бирдек манфаатдор эканининг тасдиғидир, – деди Президентимиз.
Нурсултон Назарбоев Шавкат Мирзиёевни Қозоғистонга давлат ташрифи билан қутлаб, бу икки давлат ўртасида олий мақомдаги мулоқотларнинг мантиқий давоми, томонларни қизиқтирган масалаларни муҳокама этиш учун қулай имконият эканини таъкидлади.
– Сизнинг ташрифингиз Наврўз байрами кунларига тўғри келгани қадамингиз қутлуғлигидан далолат. Қозоғистон билан Ўзбекистон муносабатлари ҳар доим дўстона ва самарали бўлган. Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти, менинг қадрдон дўстим Ислом Каримов улкан ҳисса қўшган бундай яқин ҳамкорликни Сиз билан изчил давом эттирмоқдамиз. Кейинги беш ойда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо айланмаси 30 фоиз ўсгани, ўзаро янги маҳсулотлар етказила бошлагани бунинг тасдиғидир. Ташрифингиз доирасида ўтаётган бизнес-форумда қарийб 1 миллиард долларлик келишувларга эришилган. Сизнинг ушбу тарихий ташрифингиз мамлакатларимиз ҳамкорлигини янги босқичга кўтаради, – деди Қозоғистон Президенти.

Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan held talks
The Akorda residence hosted an official meeting ceremony of the President of our country. A guard of honor was lined up for the high-level guest. The national anthems of Uzbekistan and Kazakhstan were played. Presidents Shavkat Mirziyoyev and Nursultan Nazarbayev reviewed the guard.
During negotiations in a narrow format, the issues of further developing cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, enhancing peace and security, have been discussed. The parties exchanged views on regional and international matters of mutual interest.
Shavkat Mirziyoyev noted that the good neighborliness, partnership ties between our countries have been steadily consolidating.
– Uzbekistan and Kazakhstan are close neighbors, time-tested partners. This was particularly demonstrated in a difficult period for us, after the death of First President Islam Karimov, when the Kazakh people shared with us the bitterness of the loss and morally supported us, which the Uzbek people will never forget. The cooperation between our countries have been developing based on high trust and mutual respect. The reinvigoration of ties at different levels are a confirmation of interest of our countries in enhancing the multi-faceted relations, President of Uzbekistan said.
Nursultan Nazarbayev, welcoming Shavkat Mirziyoyev, underlined that this state visit is a logical continuation of the dialogue at the highest level and a good opportunity to discuss the issues of mutual interest.
– It is symbolic that your visit coincided with the Navruz holiday. Kazakhstan and Uzbekistan always have had friendship and constructive relations. Together we will continue a close cooperation, to which First President of Uzbekistan, my dear friend Islam Karimov, made a great contribution. This is corroborated by the fact that in the last five months the mutual trade turnover between our countries increased by 30 per cent, supplies of new products to our markets have commenced. During the business forum, held within the frameworks of your visit, agreements for almost 1 billion US dollars have been reached. Your historical visit will become a new phase of cooperation of our countries, President of Kazakhstan remarked.