Остона, 22 март. ЎзА махсус мухбири Анвар Самадов хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг таклифига биноан 22 март куни давлат ташрифи билан Остона шаҳрига келди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон давлат байроқлари билан безатилган Остона халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди.
Давлатимиз раҳбарини Қозоғистон Республикаси Бош вазири ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Ташрифнинг асосий воқеалари 23 мартга белгиланган. Олий даражадаги музокараларда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилиниши, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашилиши мўлжалланган.
Президентимиз ташрифи доирасида Остона шаҳрида Ўзбекистон Миллий саноат кўргазмаси, икки мамлакат ишбилармон доираларининг нуфузли делегациялари иштирокида бизнес-форум ўтказилиши ҳам кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбарининг ташрифи якунлари бўйича давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро бир қатор муҳим ҳужжатлар, Ўзбекистон – Қозоғистон ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга қаратилган салмоқли шартномалар имзоланиши режалаштирилган.

President of Uzbekistan arrived in Kazakhstan
A guard of honour was lined up for the high-level guest at Astana international airport, decorated with the flags of Uzbekistan and Kazakhstan.
The Head of our state was met by the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan and other officials.
The main events of the visit are planned for 23 March. During the meetings and negotiations at the highest level the state and prospects of developing relations between Uzbekistan and Kazakhstan in political, commercial-economic, investment, transport-communications, cultural-humanitarian and other spheres, as well as topical issues of regional and international politics will be discussed.
A National industrial exhibition of Uzbekistan and a joint business forum of representatives of business circles of the two countries is to be organized in Astana within the framework of the visit.
The parties plan to sign a solid package of bilateral documents of inter-state, inter-governmental and inter-agency nature as well as large commercial contracts, aimed at elevating the Uzbekistan-Kazakhstan cooperation to a qualitatively new level.