Наврўз байрами арафасида Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисмларида муддатли ҳарбий хизматга чақирилган аскарларнинг тантанали қасамёд қабул қилиш маросимлари бўлиб ўтди. Пойтахтимиздаги "Ватанга қасамёд" монументи пойида ҳам шундай тадбир ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши раиси ўринбосари, мудофаага кўмаклашувчи “Ватанпарвар” ташкилоти марказий кенгаши раисининг ўринбосари М.Умаров, Тошкент ҳарбий округи қўшинлари қўмондонлиги, жамоатчилик вакиллари ва ота-оналар шу муносабат билан аскарларни қизғин табриклади.
– Фарзандларимизга бир умр халқимиз, Ватанимиз ва Президентимизга содиқ бўлишни тилайман, – дейди Фарғона вилояти Бешариқ туманидан хизматга чақирилган оддий аскар Иброҳим Солижоновнинг онаси Руқия Баротова. – Ўғлим автомобиль йўллари коллежини битирди. Йигитлик бурчини ўтаб қайтгач, олий ўқув юртида ўқишни давом эттиришни режалаштирган. Қишлоқдошларимиз ҳам Иброҳимга самимий табрикларини айтиб қўйишимни илтимос қилишди.
Илҳом Умарқулов Қашқадарё вилояти Касби туманидаги фермер хўжалигида тракторчи бўлиб ишлайди. Айни пайтда далада иш қизғин бўлишига қарамасдан, хўжалик жамоаси унга ўғлининг ҳаётидаги ушбу муҳим кунда унинг ёнида бўлиши учун пойтахтга бориб келишига рухсат берди.
– Тракторим бирор кун ишсиз қолмайди, – дейди кулиб Илҳом ака. – Ҳозир ўрнимда иккинчи ўғлим Бобур ишлаб турибди. Тракторчилик касбига қизиқиши катта. Акасини аскарлар сафига қўшилгани билан унинг номидан табриклашимни айтди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигининг фахрийлар ишлари бўйича марказий кенгаши раиси Ҳикмат Қосимов ҳам ўз таассуротлари билан ўртоқлашди.
– Бугун ўғилларимизнинг мустақил мамлакатимиз тинчлиги ва бунёдкор халқимиз осойишталиги йўлида садоқат билан хизмат қилишга тантанали қасамёди маросимида иштирок этаётганимдан хурсандман, – дейди Ҳаким ака. – Ўтган чорак аср давомида мустақиллик ғояси асосида тарбияланган, тинчлигимиз ва хавфсизлигимизни ишончли ҳимоя қилишга қодир янги авлод вояга етди. Йигитлар янгиланиш, яшариш байрами бўлган Наврўз умумхалқ айёми арафасида қасамёд қабул қилгани ҳам рамзий маънога эга.

На верность традициям великих предков
В канун праздника Навруз в воинских частях Министерства обороны прошли торжества, посвященные принятию военной присяги рядовыми срочной военной службы нового призыва. Одно из них состоялось у монумента «Ватанга қасамёд».
Со словами поздравления к солдатам обратились заместитель председателя Общественного совета при Министерстве обороны, заместитель председателя Центрального совета ОСО «Ватанпарвар» М.Умаров, представители командования войсками Ташкентского военного округа, общественности и родители солдат.
– Хочу пожелать всем нашим детям через всю жизнь пронести верность присяге народу, Родине и Президенту, – говорит Ракия Баратова, мать рядового Иброхима Солижонова. – Мой сын закончил автодорожный колледж, после выполнения воинского долга планирует получить высшее образование. Все односельчане из нашего кишлака в Бешарыкском районе Ферганской области передали свои искренние поздравления Иброхиму.
Ильхом Умаркулов трудится трактористом в фермерском хозяйстве Касбинского района Кашкадарьинской области. Несмотря на то, что сейчас в разгаре полевые работы, коллектив помог ему поехать в столицу, чтобы поддержать сына в этот самый важный день в его жизни.
– Мой трактор не простаивает без дела, – улыбается отец солдата. – За рычагами меня сменил второй сын, Бобур. Он учится в колледже, овладел отцовской профессией, передал свои искренние поздравления старшему брату.
Своими впечатлениями поделился председатель Центрального совета по делам ветеранов Министерства обороны Республики Узбекистан Хикмат Касымов.
– Нашим детям выпало счастье служить во имя защиты мирного труда народа независимой страны, – говорит он. – За эти четверть века выросло новое поколение, воспитанное идеями независимости, готовое твердо стоять на страже мира и безопасности. Символично, что парни приняли присягу в преддверии всенародного праздника Навруз, который олицетворяет торжество обновления природы и человека.