Ҳуқуқий маданият янада юксалмоқда
Қашқадарёда ўтказилган семинар аҳолининг сайловга оид ҳуқуқий маданиятини янада юксалтиришга бағишланди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан ташкил этилган тадбирда 13-Қашқадарё округ сайлов комиссияси аъзолари, вилоят халқ таълими, соғлиқни сақлаш бошқармалари, хотин-қизлар қўмитаси, "Маҳалла" хайрия жамоат фонди, Республика маънавият тарғибот маркази вилоят бўлими раҳбарлари, қишлоқ ва маҳалла фуқаролар йиғинлари раис ва маслаҳатчилари, нодавлат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида демократик талаблар ва умумэътироф этилган халқаро стандартларга жавоб берадиган, фуқароларнинг ўз хоҳиш-иродасини эркин ифода этишини кафолатлайдиган миллий сайлов тизими яратилгани алоҳида таъкидланди.
Қашқадарё вилоятида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда. Ташкил этилган 867 сайлов участкасида сайловчилар учун барча шароит яратилаётир.
Таълим муассасалари, маҳаллаларда мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда сайловчилар, айниқса, мазкур сиёсий жараёнда биринчи марта иштирок этадиган ёшларнинг сайловга оид ҳуқуқий билим ва маданиятини оширишга хизмат қиладиган давра суҳбатлари, семинарлар ташкил этилмоқда.
Тадбирда "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг мазмун-моҳияти, фуқароларнинг сайлов ҳуқуқлари, Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда сайлов комиссияларининг ўрни хусусида сўз юритилди. Сайлов кампаниясининг очиқлик ва ошкоралигини таъминлашда оммавий ахборот воситаларининг роли, муддатидан олдин овоз бериш жараёнини қандай ташкил этиш ва ўтказиш бўйича белгиланган қонуний тизим тўғрисида маълумотлар берилди.

Правовая культура повышается
В Кашкадарьинской области состоялся семинар, посвященный дальнейшему повышению знаний населения по избирательному законодательству.
В мероприятии, организованном Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, приняли участие члены 13-й Кашкадарьинской окружной избирательной комиссии, руководители областных управлений народного образования, здравоохранения, комитета женщин, областных отделений благотворительного общественного фонда "Махалла", Республиканского центра духовности, председатели и советники сельских и махаллинских сходов граждан, представители негосударственных организаций и средств массовой информации.
Особо отмечалось, что в результате проводимых в нашей стране последовательных реформ создана отвечающая демократическим требованиям и общепризнанным международным стандартам национальная избирательная система, гарантирующая свободное волеизъявление граждан.
В Кашкадарьинской области проводится активная подготовка к выборам Президента Республики Узбекистан. На образованных 867 избирательных участках создаются все условия для избирателей.
В образовательных учреждениях, махаллях проводятся беседы, семинары, направленные на повышение правовых знаний избирателей, особенно молодежи, которой предстоит голосовать впервые.
На мероприятии говорилось о сути и значении Закона Республики Узбекистан "О выборах Президента Республики Узбекистан", избирательных правах граждан, роли избирательных комиссий в подготовке и проведении выборов Президента. Была дана информация об участии средств массовой информации в обеспечении открытости и гласности избирательной кампании, установленного законодательством порядка организации и проведения досрочного голосования.