2017-03-20 | Технологиялар
«Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастури доирасида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда «Электрон ҳукумат» тизимини ривожлантириш маркази билан ҳамкорликда Uzmobile миллий оператори абонентларига интернет тармоғида Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонаси (pm.gov.uz), Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz), Ўзбекистон Республикасининг ҳукумат портали (gov.uz), шунингдек, давлат органларининг сайтларидан бепул фойдаланиш имконияти яратилди.
Пойтахтимизда оммавий ахборот воситалари ходимлари учун ўтказилган брифингда мазкур қулайлик тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг ўринбосари У.Аъламов, «Электрон ҳукумат» тизимини ривожлантириш маркази директори Ш.Ҳабибуллаев, «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси бош директори Ш.Қодиров ва бошқалар Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясида электрон ҳукумат тизимини самарали ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилганини таъкидлади.
Жорий йил аҳоли турмуш тарзи қулай бўлишига хизмат қиладиган элликдан зиёд давлат хизматлари интерактив шаклга ўтказилиши белгиланган. Тадбиркорлар учун экспорт-импортга рухсат берувчи жараёнлар электронлаштирилади. Интернетга уланиш сифати ва тезлигини янада яхшилаш, давлат идоралари хизматчилари ва аҳолининг компьютер саводхонлигини оширишга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонаси жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштириш, жамоатчилик томонидан кўтарилаётган масала ва мурожаатларни иқтисодий, ижтимоий, молиявий ва ҳуқуқий таҳлиллар асосида ҳал этилишини таъминлаб, «электрон ҳукумат» тизимини янги босқичга кўтарди. Ўтган давр мобайнида 600 мингга яқин мурожаат келиб тушгани порталга бўлган ишончнинг тобора ортиб бораётганидан далолат бермоқда.
308 турдаги интерактив хизмат жорий қилинган Ягона интерактив давлат хизматлари портали давлат идораларига мурожаат қилишнинг оммабоп ресурсига айланди. 2 минг 400 дан зиёд давлат ва хўжалик бошқаруви органларига, уларнинг тизимидаги муассасаларга мурожаат қилиш имконини бераётган мазкур электрон ресурс орқали давлат идораларига мурожаат қилганлар бир миллиондан ошди.
Бепул интернет коммунал хизматлар (e-kommunal.uz), очиқ маълумотлар (data.gov.uz), меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини муҳокама қилиш (regulation.gov.uz) порталларига нисбатан ҳам татбиқ этилиши «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастурида белгиланган вазифаларни амалга ошириш, давлат идоралари интерактив хизматларидан самарали фойдаланишга хизмат қилади.

Для абонентов национального оператора Uzmobile создана возможность бесплатного пользования сайтами государственных органов
2017-03-20 | Технологии
В рамках Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека" Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Центром развития системы "Электронное правительство" для абонентов национального оператора "Uzmobile" в сети интернет создана возможность бесплатного пользования Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан (pm.gov.uz), Единым порталом интерактивных государственных услуг (my.gov.uz), Правительственным порталом Республики Узбекистан (gov.uz), а также сайтами государственных органов.
Подробная информация об этом была представлена на брифинге, проведенном в столице для работников средств массовой информации.
Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан У.Аъламов, директор Центра развития системы "Электронное правительство" Ш.Хабибуллаев, генеральный директор акционерной компании "Узбектелеком" Ш.Кодиров и другие отметили, что в Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан особое внимание уделено дальнейшему совершенствованию системы "электронного правительства".
В нынешнему году намечен перевод более пятидесяти оказываемых населению государственных услуг в интерактивную форму. Будут переведены в электронную форму процессы получения разрешения на экспорт и импорт для предпринимателей. Принимаются меры, направленные на дальнейшее повышение качества и скорости подключения к интернету, компьютерной грамотности служащих государственных ведомств и населения.
Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан в корне улучшила систему работы с обращениями физических и юридических лиц, обеспечила решение поступающих от граждан вопросов и обращений на основе экономического, социального, финансового и правового анализа. За истекший период поступило около 600 тысяч обращений, что свидетельствует о растущем уровне доверия к порталу.
Единый портал интерактивных государственных услуг, в котором внедрены 308 видов интерактивных услуг, стал массовым ресурсом обращений в государственные ведомства. За счет электронного ресурса, дающего возможность обращения в более чем 2400 государственных и хозяйствующих субъектов, учреждения в их системе, число обратившихся в государственные ведомства превысило миллион человек.
Бесплатные интернет-коммунальные услуги на сайте e-kommunal.uz, открытая информация – data.gov.uz, обсуждение проектов нормативно-правовых актов – regulation.gov.uz послужат реализации задач, намеченных в Государственной программе "Год диалога с народом и интересов человека", повышению эффективности интерактивных услуг государственных органов.