Фарғонада ўтган ҳудудий инновацион ярмаркада 150 дан ортиқ ишланма намойиш этилди
Фарғонада ўтказилган инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар ҳудудий ярмаркасида 150 дан ортиқ ишланмалар намойиш этилди. Илмий муассасалар ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида 1 миллиард 748 миллион сўмликдан зиёд шартномалар имзоланди.
Анъанавий ўтказиб келинаётган мазкур кўргазма иқтисодиётнинг турли соҳа ва тармоқларида мавжуд талабни инновация соҳасидаги таклифлар билан уйғунлаштириш, инноваторлар ва инновация лойиҳалари инвесторлари ўртасида алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Олий таълим муассасалари, илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ташкилотларининг технология ва ишланмаларини намойиш этиш, бу борада амалга оширилаётган ишлар бўйича тажриба алмашиш, истиқболдаги вазифаларни белгилаш ҳамда харидорлар билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш имконини бермоқда. Кўргазма давомида имзоланаётган келишувлар натижасида саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларига ихчам ва замонавий технологиялар жорий этилиб, юқори самарадорликка эришилмоқда.
Фарғона вилоятида ҳам илмий ишланмаларни рағбатлантириш ва амалиётга татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилаётир. Вилоят ҳудудий инновация фаолияти ва технологиялар трансфери маркази олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда илм-фаннинг устувор йўналишларида олиб борилаётган илмий изланишлар натижасида ўндан ортиқ илмий инновацион лойиҳаларни амалга оширмоқда. Фарғона давлат университети, Фарғона политехника институти, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технололгиялари университети Фарғона филиалининг профессор-ўқитувчилари, ёш олимлари ва талабалар томонидан янги ишланмалар устида иш олиб борилмоқда.
Кўргазмадаги энергетика, энергия тежамкор, қайта тикланувчи энергиядан фойдаланиш, ахборотлаштириш ва ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, биотехнология, атроф-муҳит муҳофазаси, саноат технологиялари ва нанотехнологиялар экспертлар ҳамда ишлаб чиқарувчиларда катта қизиқиш уйғотди. Тижорат банклари томонидан шу ернинг ўзида инновацион ишланмалар учун имтиёзли кредитлар тақдим этилди.
– Ярмаркада институтимиз олимлари, тадқиқотчилари ва талабалари саноат, транспорт, қурилиш, коммунал соҳалардаги янги технология ва ишланмалари билан иштирок этди, – дейди Фарғона политехника институти ректори О.Отақулов. – Бугунги кунда кўплаб инновацион ишланмаларимиз ишлаб чиқаришга татбиқ этилган. Ушбу кўргазма тадқиқотчиларимиз учун республика ярмаркаси олдидан ўзига хос синов майдони бўлди.

Инновационные идеи – фактор развития
На состоявшейся в Фергане региональной ярмарке инновационных идей, технологий и проектов были представлены более 150 разработок. Между научными учреждениями и субъектами предпринимательства были подписаны договоры более чем на 1 миллиард 748 миллионов сумов.
Традиционная ярмарка служит удовлетворению потребностей различных отраслей и сфер экономики в инновациях, дальнейшему укреплению интеграции науки и производства.
В Ферганской области также уделяется особое внимание стимулированию и внедрению в практику научных разработок. В результате научных изысканий, проводимых областным центром региональной инвестиционной деятельности и трансфера технологий, учреждениями высшего образования, реализуется более десяти инновационных проектов. Преподавателями, молодыми учеными и студентами Ферганского государственного университета, Ферганского политехнического института, Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий ведется работа над новыми проектами.
Представленные на ярмарке разработки в сфере энергетики, энергосберегающих технологий, возобновляемых источников энергии, информационно-коммуникационных технологий, агро- и биотехнологий, охраны окружающей среды, нанотехнологий вызвали большой интерес у окружающих. Коммерческие банки на месте предоставили льготные кредиты на инновационные разработки.
– В ярмарке участвовали ученые, исследователи и студенты нашего института со своими разработками в сфере промышленности, транспорта, строительства, коммунального хозяйства, - говорит ректор Ферганского политехнического института О.Отакулов. – Сегодня многие наши инновационные разработки внедрены в жизнь. Данная ярмарка стала для наших исследователей своеобразной подготовкой к республиканской ярмарке.