Юксак ҳуқуқий маданият сари
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида давлат органларининг ҳуқуқий тарғибот ва маърифат соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш тизими самарадорлиги масалаларига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоясини таъминлашнинг самарали механизми шакллантирилгани таъкидланди. Фуқароларнинг бу имкониятлардан самарали фойдаланишини йўлга қўйиш, уларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтиришга қаратилган изчил ишлар натижасида юртдошларимизнинг нафақат сиёсий-ҳуқуқий маданияти, балки фуқаролик позицияси ҳам тобора юксалиб бормоқда.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган миллий қонунчилик асослари яратилгани, унинг мазмун-моҳиятини аҳолининг барча қатламларига етказишда давлат ва жамоат ташкилотларининг узвий фаолияти йўлга қўйилгани бунда муҳим аҳамият касб этаётир.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузурида Ҳуқуқий тарғибот ва маърифат бўйича давлат органлари ишларини мувофиқлаштириш бўйича идоралараро кенгаш тузилгани шу мақсадга хизмат қилмоқда. Кенгаш томонидан ўтган даврда ҳуқуқий тарғибот ишларини амалга оширишга оид комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқилиб, ҳаётга изчил татбиқ этилмоқда.
Ёш авлоднинг ҳуқуқий билими ва маданиятини юксалтиришда ҳуқуқий адабиётлар муҳим аҳамиятга эга. Ўтган давр мобайнида ушбу йўналишда 342 минг нусхадан ортиқ дарслик, қўлланма ва оммабоп юридик адабиётлар нашр этилди. Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ва жамоат бирлашмалари, таълим муассасалари томонидан кўплаб ҳуқуқий тарғибот тадбирлари ўтказилди. Мазкур тадбирларнинг 57 мингга яқини адлия органлари томонидан ташкил этилган.
Ҳуқуқий ахборотни интернет тармоғи орқали етказиб бериш амалиёти янада ривожлантирилди. Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари маълумотларининг миллий базаси – "LexUZ" орқали аҳолини ҳуқуқий ахборот билан таъминлаш кўлами кенгайтирилди. Ўзбек ва рус тилларидаги 33 мингга яқин ҳужжат жамланган ушбу тизимдан юридик ва жисмоний шахслар бепул фойдаланмоқда. Ҳуқуқ соҳасига ихтисослашган оммавий ахборот воситалари ҳам аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтиришга ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Тадбирда айни пайтда сайлов қонунчилигини кенг тарғиб этиш, кекса авлод вакилларининг ижтимоий муҳофазасига оид тадбирлар, аҳоли, хусусан, ёшларнинг ҳуқуқий маданиятини мустаҳкамлашга қаратилган тарғибот ишлари амалга оширилаётгани айтиб ўтилди. Журналистларни қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб қайтарилди.

Повышать правовую культуру
В Министестве юстиции Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвященная вопросам повышения эффективности системы координации деятельности государственных органов в области правовой пропаганды и просвещения.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране сформирован эффективный механизм обеспечения защиты прав и интересов человека. В результате проводимой работы по повышению правовой культуры населения последовательно укрепляется гражданская позиция наших соотечественников.
Важную роль в этом играют сформированные в стране основы национального законодательства, направленные на обеспечение прав и интересов человека, совместная работа государственных и общественных организаций по доведению до широких слоев населения его сути и значения.
Этой цели служит и образованный при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Межведомственный совет по координации работы государственных органов по правовой пропаганде и просвещению. За прошедший период этой структурой разработан и реализуется ряд мероприятий по проведению правовой пропаганды.
В повышении правовых знаний и культуры молодого поколения важную роль играет правовая литература. За прошедший период в этом направлении издано более 342 тысяч экземпляров учебников, пособий и популярной юридической литературы. Органами государственной власти и управления, правоохранительными ведомствами и общественными объединениями, образовательными учреждениями проведено множество мероприятий по правовой пропаганде. Из них почти 57 тысяч – организованы органами юстиции.
Получила дальнейшее развитие практика доставки правовой информации через сеть интернет. Расширено обеспечение населения правовой информацией через национальную базу законодательных актов Республики Узбекистан – "LexUZ". Этой системой, в которой собрано почти 33 тысячи документов на узбекском и русском языках, бесплатно пользуются юридические и физические лица. Большой вклад в развитие правовой культуры населения вносят и средства массовой информации, специализирующиеся в области права.
На мероприятии отмечалось, что в настоящее время проводится работа по широкой пропаганде избирательного законодательства, проводимых мероприятий по социальной защите представителей старшего поколения, укреплению правовой культуры населения, в частности, молодежи. Журналистам были даны ответы на интересовавшие их вопросы.