Яқин кунларда Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти сифатидаги биринчи хорижий сафари бошланади.
Яна шуниси ҳам эътиборли ва ҳатто рамзий маънога эгадирки, давлатимиз раҳбари ўтган ойда янги сайланган Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг биринчи олий мартабали меҳмони бўлади. Мамлакатимиз етакчиси февраль ойида йўллаган табрикномасида Гурбангули Бердимуҳамедовни сайловда эришган ишончли ғалабаси муносабати билан қутлар экан, бўлажак ташриф икки томонлама муносабатларда том маънодаги тарихий воқеа бўлажагига ишонч изҳор этди. Қолаверса, кейинги ярим йил давомида мамлакатларимиз ўртасидаги турли даражалардаги алоқаларнинг жадал тус олгани ҳамда конструктив ҳамкорликнинг шу пайтга қадар қўйилган мустаҳкам замини ҳам бундан далолат беради.
Ҳеч кимга сир эмаски, маънавий қадриятлар, тил, дин, тарих, урф-одат ва анъаналар муштараклигига асосланган дўстлик ва яхши қўшничиликнинг мустаҳкам ришталари асрлар давомида Ўзбекистон ва Туркманистоннинг қардош халқларини бир-бирига боғлаб келган. Икки халқ ҳамиша бир-бирининг адабиётига, маданияти ва санъатига ҳурмат билан муносабатда бўлган, буюк аждодларнинг бой мероси эса ҳеч муболағасиз, бизларнинг умумий бойлигимиз ҳисобланади.
Мустақиллик йиллари давомида йўлга қўйилган самимий муносабатлар ўзбек халқи учун оғир бўлган кунларда - Биринчи Президент Ислом Каримов бевақт вафот этган дамларда яна бир бор ўз тасдиғини топди. Миллий йўлбошчимиз билан видолашув маросимида Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов фаол иштирок этди. Ўшанда дўст мамлакат раҳбари икки давлат ўртасидаги изчил ҳамкорликнинг ривожланишига катта ҳисса қўшган буюк давлат арбоби, доно сиёсатчини Туркманистон халқи чуқур ҳурмат қилишини баён этган эди.
Ана шундай эҳтиромнинг рамзи сифатида Туркманобод шаҳрида мамлакатимизнинг биринчи раҳбари номи билан аталадиган марказий кўчадаги Ислом Каримов номли хиёбонда Ўзбекистон Биринчи Президентининг хотира мажмуи барпо этилмоқда. Туркманистон раҳбари ўтган йил 4 ноябрь куни Ашхободда мамлакатимиз ҳукумати делегациясини қабул қилган чоғдаёқ бу ҳақда баёнот берган эди.
Самимий қардошлар ва яқин қўшнилар сифатида ўзбеклар ва туркманлар яхши ва ёмон кунларда ҳам ҳамиша бир-бирига елкадош бўлиб келишган. Масалан, 2016 йил 17 сентябрь куни мамлакатимиз Бош вазирининг ўринбосари бошчилигидаги делегация туркман халқининг қувончига шерик бўлиб, Ашхободда янги аэропортнинг очилиш маросимида иштирок этди.
Туркманистон Президентининг мамлакатимиз ҳукумати аъзолари билан бўлган яна бир учрашуви икки томонлама муносабатларнинг ўсувчан эканлигидан далолат беради. Гурбангули Бердимуҳамедов ўтган йилнинг 26 – 27 ноябрь кунлари Ашхободда бўлиб ўтган БМТнинг Барқарор Транспорт бўйича биринчи Глобал конференцияси доирасида Ўзбекистон делегациясини қабул қилди. Самимий суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг, шу жумладан, транспорт-коммуникация соҳасидаги ўзаро алоқаларнинг истиқболлари муҳокама этилди.
Шу ўринда яна бир жиҳатни қайд этиш жоиз: мамлакатларимиз кўп томонлама музокаралар доирасида ҳам бир-бири учун ишончли таянчдир. Ўзбекистон Туркманистон раҳбарининг Халқаро нейтралитет кунини таъсис этиш тўғрисидаги ташаббусини қўллаб-қувватлагани бу фикрнинг яққол тасдиғи ҳисобланади. Бунинг натижасида жорий йил 2 февраль куни БМТ Бош Ассамблеясининг 71-сессиясида 12 декабрни Халқаро нейтралитет куни, деб эълон қилиш тўғрисидаги резолюция мамлакатимиз ҳаммуаллифлигида қабул қилинди.
1996 йил 16 январдаги Ўзбекистон Республикаси билан Туркманистон ўртасида дўстлик, ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам тўғрисидаги Шартномада кўзда тутилганидек, бир-бирини қўллаб-қувватлаш ўзаро муносабатлардаги асосий жиҳатлардан бири ҳисобланади. Мазкур Шартномани бугунги кунга қадар имзоланган қарийб 190 та икки томонлама битимлардан иборат салмоқли ҳужжатлар тўпламининг “тожи” дейиш мумкин.
Ўз-ўзидан аёнки, юқорида қайд этилган шартномаларнинг аксарият қисми Тошкент ҳам, Ашхобод ҳам устувор даражада эътибор қаратадиган савдо-иқтисодий ҳамкорликка алоқадордир. Бу йўналишдаги ҳамкорлик кўлами ва унга бериладиган аҳамият кўлами катта эканлигини тасдиқлаш учун биргина мисолни келтиришнинг ўзи кифоя: сўнгги олти ой мобайнида Ўзбекистон - Туркманистон савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиясининг иккита мажлиси бўлиб ўтди. Сўнгги мажлис якунлари бўйича томонлар бошқа йўналишларда ҳам бўлгани каби иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, сув-хўжалик объектларидан биргаликда фойдаланиш, қишлоқ хўжалик техникаси ва нефть маҳсулотлари етказиб бериш, ўзаро миллий кўргазмаларни ташкил этиш юзасидан келишувларга эришдилар.
Мазкур ҳукуматлараро комиссиянинг номланишидан ҳам аёнки,  томонлар маданий-гуманитар ҳамкорлик масалаларини мунтазам равишда муҳокама этишади. Чунки ўзаро ҳамкорликнинг бу йўналиши ҳам халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталарининг мустаҳкамланишида катта аҳамият касб этади. Бунинг самаралари ҳам кафтдагидек равшан: Ўзбекистон ва Туркманистон вакиллари ҳар икки мамлакатда ўтказиладиган турли концертлар, фестиваль ва танловларда мунтазам қатнашмоқда. Шу билан бирга, ҳар йили ўзбек ва туркман санъат дарғаларининг иқтидори ва юқори маҳоратини очиб берадиган тадбирлар ташкил этилади. Ўтган йил 26-28 сентябрь кунлари Ашхободда бўлиб ўтган “Ўзбек киноси кунлари” доирасида мамлакатимиз кино санъати усталари томонидан суратга олинган 8 та бадиий фильм намойиш этилди.
Ўша йилнинг 7-11 ноябрь кунлари Ўзбекистонда бўлиб ўтган “Туркманистон маданияти кунлари” тадбири доирасида республикамиз аҳли қардош туркман халқининг бой анъана ва урф-одатлари билан яқиндан танишди. Тошкент ва Бухоро шаҳарларида дўст мамлакат хонандалари ва санъат усталари иштирокида кўргазмалар, ёзувчи ва шоирлар билан ижодий учрашувлар, концертлар ва филм намойишлари бўлиб ўтди.
Жорий йил 4-5 февраль кунлари Ўзбекистоннинг Бухоро ва Хоразм вилояти делегациялари Туркманистоннинг Лебап ва Тошҳовуз вилоятларига ташрифлари ҳам учрашув ҳамда номи тилга олинган минтақалар маъмуриятлари раҳбарлари, ишбилармон ва жамоатчилик доираларининг вакиллари иштирокидаги музокараларга бой бўлди. Ташриф қатнашчилари қардош мамлакат ва халқлар ўртасидаги ўзаро ишонч ҳамда ҳурматга асосланган бундай муносабатларнинг юқори даражасидан алоҳида қониқиш билдирдилар. Шунингдек, минтақалараро даражадаги тўғридан-тўғри ва яқин шериклик алоқаларини, энг аввало, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги муносабатларни ривожлантиришнинг муҳим эканлиги қайд этилди. Ташрифлар чоғида Ўзбекистон делегацияси учун Туркманистоннинг республикамизга чегарадош бўлган вилоятларидаги саноат корхоналари ва маданий муассасалари билан танишув тадбирлари ташкил этилди.
Мамлакатларимизда истиқомат қиладиган ўзбек ва туркман этник гуруҳларининг вакиллари икки томонлама ҳамкорликнинг ривожланишида салмоқли ўрин тутади. Маълумки, Ўзбекистонда яшайдиган миллат ва элатларнинг ҳар томонлама ривожланишига республикамизда алоҳида эътибор қаратилади. Шуни қайд этиш жоизки, бугунги кунда Ўзбекистоннинг турли вилоятларида қарийб 189 минг нафар туркман қардошларимиз истиқомат қилади. Бу миллат фарзандлари туркман тили ўқитиладиган 47 та мактабда таҳсил олишмоқда.
Бундан ташқари, мамлакатимизда Туркман миллий маданий марказлари ҳам муваффақият билан фаолият кўрсатмоқда. Улар Ўзбекистон фаровонлигига ҳамда миллатлараро ҳамжиҳатликнинг мустаҳкамланишига ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшмоқда.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги муносабатларнинг ана шундай дўстона ва яқин қардошлик моҳиятига эга эканлиги, қолаверса, бўлажак ташриф кун тартибининг учрашув ва музокараларга жуда бойлиги ҳам давлатимиз раҳбарининг олдинда турган давлат ташрифи халқларимиз тарихида том маънодаги унутилмас воқеа бўлиб қолишидан дарак беради. Бундан ташқари,  Шавкат Мирзиёев ҳамда Гурбангули Бердимуҳамедов ўртасида аллақачон йўлга қўйилган ишончли ва конструктив мулоқот туфайли энди икки томонлама ҳамкорлик сифат жиҳатдан янги, стратегик шериклик даражасига олиб чиқилиши учун кенг имкониятларнинг эшиклари очилмоқда.

Первая встреча вновь избранных президентов
Шавкат Мирзиёев на днях совершит свой первый зарубежный визит в качестве Президента Республики Узбекистан.
Весьма примечательно и даже символично, что глава нашего государства станет первым высокопоставленным гостем вновь избранного в прошлом месяце Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Лидер нашей страны в своем февральском поздравительном послании по случаю убедительной победы своего коллеги на выборах выразил убежденность, что намеченный визит станет по-настоящему историческим событием в двусторонних отношениях. Впрочем, об этом говорят и контакты на различных уровнях, ставшие весьма интенсивными между нашими странами за последние полгода, и построенный доселе прочный фундамент конструктивного взаимодействия.
Ни для кого не секрет, что крепкие узы дружбы и добрососедства, основанные на близости духовных ценностей, языков, религии, истории, обычаев и традиций, на протяжении веков связывали братские народы Узбекистана и Туркменистана. Нас всегда отличало уважительное отношение к литературе, культуре и искусству друг друга, а богатое наследие великих предков является без преувеличения общим достоянием.
Налаженные в годы независимости искренние отношения вновь подтвердились в тяжелые для узбекского народа дни – безвременного ухода из жизни первого Президента Ислама Каримова. В церемонии прощания с национальным лидером принял активное участие Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов. Глава дружественной страны заявил тогда, что народ Туркменистана глубоко уважал выдающегося государственного деятеля, мудрого политика, который внес большой вклад в последовательное развитие сотрудничества между двумя государствами.
В знак такого почтения в Туркменабаде создается мемориальный комплекс первого Президента Узбекистана, который будет расположен на сквере имени Ислама Каримова на одноименной центральной улице города. Об этом заявил глава туркменского государства еще 4 ноября минувшего года, когда принимал в Ашхабаде правительственную делегацию нашей страны.
Как истинные братья и близкие соседи, узбеки и туркмены всегда подставляли плечо друга в горе и вместе справляли счастливые моменты. Так, разделив радость туркменского народа, 17 сентября 2016 года делегация нашей страны во главе с заместителем Премьер-министра приняла участие в церемонии открытия нового аэропорта Ашхабада.
Свидетельством нарастающей динамики двусторонних отношений стала еще одна встреча Президента Туркменистана с членами нашего правительства. Гурбангулы Бердымухамедов принял узбекскую делегацию «на полях» Глобальной конференции ООН по устойчивому транспорту, состоявшейся в Ашхабаде 26-27 ноября прошлого года. В ходе душевной беседы были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества, включая в транспортно-коммуникационной сфере.
В этом контексте важно отметить, что наши страны являются безоговорочной опорой друг для друга в рамках многосторонних форматов. Последним ярким примером взаимного благоприятствования стала поддержка Узбекистаном инициативы главы Туркменистана об учреждении Международного дня нейтралитета. Как результат 2 февраля сего года на 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН была принята резолюция о провозглашении 12 декабря Международным днем нейтралитета, соавтором которой стала наша страна.
Обоюдная поддержка является одной из главных составляющих в наших отношениях, как это было предусмотрено в Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи между Республикой Узбекистан и Туркменистаном от 16 января 1996 года. К слову будет сказать, что данный документ представляет собой «корону» солидного пакета двусторонних соглашений, которых на сегодня около 190.
Значительное большинство упомянутых договоров, как и стоило ожидать, касается торгово-экономического сотрудничества, чему в Ташкенте и Ашхабаде уделяется приоритетное внимание. Здесь стоит лишь привести один пример, который «сказал бы все» о масштабе такого взаимодействия и придаваемом ему значении. Так, только за последние полгода состоялись два заседания Совместной узбекско-туркменской межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству. По итогам последнего мероприятия стороны договорились, среди прочего, наращивать экономические связи, совместно использовать водохозяйственные объекты, поставлять сельхозтехнику и нефтепродукты, организовать взаимные национальные выставки.
Как следует из названия межправкомиссии, стороны регулярно обсуждают и культурно-гуманитарное сотрудничество, что является немаловажным в упрочении уз дружбы между нашими народами. Плоды налицо: представители Узбекистана и Туркменистана постоянно принимают участие в различных концертах, фестивалях и конкурсах, проводимых в двух странах. Наряду с этим, ежегодно проводятся тематические мероприятия, раскрывающие талант и высокое мастерство узбекских и туркменских деятелей искусств. Подтверждением тому являются проходившие 26-28 сентября минувшего года в Ашхабаде «Дни узбекского кино», в рамках которых продемонстрированы 8 художественных фильмов отечественных режиссеров.
С богатыми традициями и обычаями братского народа жители нашей республики могли ознакомиться 7-11 ноября того же года в ходе «Дней культуры Туркменистана» в Узбекистане. В Ташкенте и Бухаре с участием артистов и мастеров искусства дружественной страны состоялись выставки, творческие встречи с писателями и поэтами, концерты и показы фильмов.
Состоявшиеся 4-5 февраля текущего года визиты делегаций Бухарской и Хорезмской областей Узбекистана в Лебапский и Дашогузский велаяты Туркменистана также были насыщены встречами и переговорами с участием глав администраций, представителей деловых и общественных кругов указанных регионов. Участники выразили особое удовлетворение складывающимся высоким уровнем отношений доверия и взаимного уважения между братскими странами и народами. Также была отмечена важность продвижения прямых и тесных партнерских контактов на межрегиональном уровне, прежде всего в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. В ходе поездок для узбекских делегаций были организованы ознакомительные посещения промышленных предприятий и объектов культуры приграничных с нашими областями велаятов Туркменистана.
Значимую роль в развитии двустороннего сотрудничества играют представители узбекской и туркменской этнических групп, проживающие в наших странах. Как известно, в Узбекистане уделяется особое внимание всестороннему развитию населяющих республику наций и народностей. Следует отметить, что сегодня в различных областях Узбекистана проживает около 189 тысяч туркмен. Дети этой национальности обучаются в 47 школах с преподаванием их родного языка.
Кроме того, в нашей стране успешно функционируют туркменские национальные культурные центры, вносящие свой достойный вклад в процветание Узбекистана, укрепление межнационального согласия.
С учетом складывающихся в таких благоприятных условиях многообещающих отношений между Узбекистаном и Туркменистаном, а также насыщенной повестки дня, можно с уверенностью предположить, что предстоящий государственный визит главы нашего государства станет поистине памятным в истории наших народов. Более того, благодаря налаженному уже между Шавкатом Мирзиёевым и Гурбангулы Бердымухамедовым доверительному и конструктивному диалогу открываются широкие возможности для вывода двустороннего сотрудничества на качественно новый уровень теперь уже стратегического партнерства.