Ўзбекистон Республикаси фуқаролари – 1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийларини “Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги” эсдалик юбилей медали билан мукофотлаш тўғрисида
2015-02-21 | Ҳужжатлар
2015 йил 9 майда умумхалқ байрами – Хотира ва қадрлаш куни ўтказилиши, шунингдек, Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 70 йиллиги байрам қилиниши муносабати билан фашизм устидан қозонилган Ғалабага бебаҳо ҳисса қўшган Ўзбекистон фуқаролари – 1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийларини муносиб равишда ва иззат-икром билан шарафлаш мақсадида:
1. 1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 70 йиллиги шарафига "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медали таъсис этилсин.
2. Белгилаб қўйилсинки, "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медали билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари – "1941-1945 йиллардаги Улуғ Ватан урушида Германия устидан қозонилган ғалаба учун" ва "Япония устидан қозонилган ғалаба учун" медаллари билан, уруш йилларида жанговар хизматлари учун олинган бошқа орден ва медаллар билан мукофотланган ёки уруш қатнашчиси гувоҳномасига ёхуд Ватан уруши ногирони гувоҳномаларига эга бўлган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронлари, шунингдек, Иккинчи жаҳон уруши йилларида фидокорона меҳнати учун мукофотланган, шу жумладан, "1941-1945 йиллар Улуғ Ватан урушидаги шавкатли меҳнати учун", "Меҳнатдаги жасорати учун", "Меҳнатда ўрнак кўрсатганлиги учун" медалларига ёки 1941-1945 йиллардаги уруш даврида қуролли кучларда фуқаро шахсларни эркин ёллаш бўйича штат лавозимида бўлганлик тўғрисидаги гувоҳномага эга бўлган меҳнат фронти қатнашчилари мукофотланадилар.
3. "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медали тўғрисидаги Низом ва унинг тавсифи 1- ва 2-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Миллий хавфсизлик хизмати Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги Пенсия жамғармаси билан биргаликда икки ҳафта муддатда "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медали билан мукофотланиши лозим бўлган 1941-1945 йиллардаги уруш фахрийлари ва ногиронларининг, меҳнат фронти қатнашчиларининг аниқ рўйхатини тузиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Марказий банк ва "Давлат белгиси" давлат-ишлаб чиқариш бирлашмаси билан биргаликда бир ой муддатда "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медаллари ва уларнинг гувоҳномалари бланклари белгиланган тартибда тайёрланишини таъминласин;
2015 йилнинг 1 мартига қадар Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 70 йиллиги мамлакатимизда кенг байрам қилинишига бағишланган тадбирлар дастурини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин, унда 1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийларини "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медаллари билан тантанали ва байрамона вазиятда мукофотлаш чора-тадбирлари кўзда тутилсин.
6. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири Ш.Мирзиёев зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2015 йил 19 февраль
2015 йил 19 февралдаги ПФ-4704-сонли Фармонига 2-илова
"Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги"
эсдалик юбилей медалининг тавсифи
"Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медали 0,25 микронгача қалинликдаги олтин қопланган мис қотишмасидан тайёрланади ва диаметри 32 миллиметрли доира шаклида бўлади.
Эсдалик юбилей медалининг ўнг томонида таралаётган қуёш нурлари фонида "Хотира майдони" ёдгорлик комплексидаги Мангу олов ёнида "Мотамсаро она" монументи тасвирланган. Монументнинг чап ва ўнг томонларида 1945 ва 2015 рақамлари ёзилган бўлиб, улар Иккинчи жаҳон уруши тугаган йил ва юбилей йилини англатади.
Эсдалик юбилей медалининг орқа томонида "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" сўзлари ёзилган. Ёзув дафна чамбари билан ўралган бўлиб, унинг новдалари пастда саккиз қиррали юлдуз билан туташган.
Эсдалик юбилей медалининг қирралари доира билан ҳошияланган.
Эсдалик юбилей медали халқачалар ёрдамида беш бурчакли колодка билан туташтирилади, унинг устки қисми Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи рангларидаги эни 24 миллиметрли шойи лента билан ўралган. Кўк, оқ ва яшил полосаларнинг эни 7 миллиметрдан, қизил полосаларнинг эни эса 1,5 миллиметрдан. Колодканинг баландлиги 48 миллиметр, эни 45 миллиметр. Тўғноғич ёрдамида қадалади.

2015-02-21 | Документы
В целях достойного и уважительного чествования граждан Узбекистана – ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов, внесших неоценимый вклад в Победу над фашизмом, в связи с проведением 9 мая 2015 года всенародного праздника – Дня памяти и почестей, а также празднованием 70-й годовщины Победы над фашизмом во Второй мировой войне:
1. Учредить памятную юбилейную медаль в честь 70-летней годовщины победы над фашизмом во Второй мировой войне 1941-1945 годов «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги».
2. Установить, что памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» награждаются граждане Республики Узбекистан – участники и инвалиды Второй мировой войны, награжденные медалями «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов» и «За победу над Японией», другими орденами и медалями, полученными за боевые заслуги в годы войны, либо имеющие удостоверения участника войны или инвалида Отечественной войны, а также участники трудового фронта, имеющие награды за самоотверженный труд в годы Второй мировой войны, в том числе медали «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов», «За трудовую отвагу», «За отличие в труде», либо удостоверение о состоянии на штатной должности по вольному найму гражданских лиц в вооруженных силах в период войны 1941-1945 годов.
3. Утвердить Положение о памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» и ее описание согласно приложениям №1 и 2.
4. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Службе национальной безопасности совместно с Министерством труда и социальной защиты населения, Пенсионным фондом при Министерстве финансов Республики Узбекистан в двухнедельный срок определить и внести в Кабинет Министров конкретный список ветеранов и инвалидов войны, участников трудового фронта 1941-1945 годов, подлежащих награждению памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги».
совместно с Центральным банком и ГПО «Давлат белгиси» в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных юбилейных медалей «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» и бланков удостоверений к ним;
в срок до 1 марта 2015 года разработать и утвердить Программу мероприятий, посвященных широкому празднованию в стране 70-летия Победы над фашизмом во Второй мировой войне, предусмотрев в ней меры по награждению ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов памятными юбилейными медалями «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» в торжественной и праздничной обстановке.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзиёева Ш.
Город Ташкент, 19 февраля 2015 года.
Приложение №1
от 19 февраля 2015 г. №УП- 4704
Положение о памятной юбилейной медали
«Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги»
1. Памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» награждаются граждане Республики Узбекистан – участники и инвалиды Второй мировой войны, награжденные медалями «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов» и «За победу над Японией», другими орденами и медалями, полученными за боевые заслуги в годы войны, либо имеющие удостоверения участника войны или инвалида Отечественной войны, а также участники трудового фронта, имеющие награды за самоотверженный труд в годы Второй мировой войны, в том числе медали «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов», «За трудовую отвагу», «За отличие в труде», либо удостоверение о состоянии на штатной должности по вольному найму гражданских лиц в вооруженных силах в период войны 1941-1945 годов.
2. Вручение памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» производится в торжественной обстановке от имени Президента Республики Узбекистан – министром обороны, председателем Службы национальной безопасности, министром внутренних дел, председателем Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей, городов и районов с участием представителей органов местного военного управления, советов ветеранов войны и труда.
Вместе с памятной юбилейной медалью награжденным вручается удостоверение установленной формы.
3. Памятная юбилейная медаль «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» носится на левой стороне груди.
Приложение №2
Описание памятной юбилейной медали
Памятная юбилейная медаль «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» изготавливается из медного сплава, покрытого золотом толщиной до 0,25 микрона, и представляет собой круг диаметром 32 миллиметра.
На лицевой стороне памятной юбилейной медали на фоне расходящихся солнечных лучей изображен монумент «Мотамсаро Она» у Вечного огня мемориального комплекса «Хотира майдони». Слева и справа от монумента представлены цифры 1945 и 2015, означающие год окончания Второй мировой войны и юбилейный год.
На оборотной стороне памятной юбилейной медали имеется надпись «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги». Надпись заключена в лавровый венок, ветви которого скреплены в основании восьмиконечной звездой.
Изображения и надпись – выпуклые.
Края памятной юбилейной медали окаймлены бортиком.
Памятная юбилейная медаль при помощи ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, обтянутой шелковой лентой с цветными полосами Государственного флага Республики Узбекистан шириной 24 мм. Ширина синей, белой и зеленой полос по 7 мм, ширина красных полос 1,5 мм. Высота колодки 48 мм, ширина 45 мм. Крепление на булавке.