Президентимиз Шавкат Мирзиёев шу йил 24-25 февраль кунлари Қашқадарё вилоятига ташрифи давомида мамлакатимиз иқтисодиётининг барқарорлигини таъминлаш ва аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган истиқболли лойиҳалар қаторида 2017-2019 йилларда ўрмон фонди ерлари ва фермер хўжаликларида доривор ўсимликлар плантацияларини ташкил этиш лойиҳаси билан ҳам танишди.
Лойиҳага кўра мамлакатимизнинг 23 туманида 50 гектардан зиёд майдонда заъфарон плантацияларини ташкил этиш, унинг хомашёсидан фармацевтика саноатида фойдаланиш, маҳсулотни экспортга йўналтириш режалаштирилган.
Гулсафсардошлар оиласига мансуб заъфарон шамолдан пана, жануб томонга бироз қия бўлган, қуруқ тупроқларда ўсади. Уни экиш муддати ўсимлик тиним даврига ўтган вақтда, яъни июль-август ойларига тўғри келади. Заъфарон туганак пиёзлари 10 сантиметр узоқликда, 15 сантиметр чуқурликда, 60 сантиметр кенгликда экилади.
Заъфарондан олинадиган доривор хомашё – қизил рангли гул устунчаси октябрь-ноябрь ойларида терилади ва заъфарон тайёрлаш пунктларига юборилади. Бир гектар плантациядан ўртача 4 килограмм, иккинчи йили 7-8, кейинги йилларда 15-16 килограмм доривор ҳосил олинади. Жаҳон бозорида 1 килограмм хомашёнинг нархи 400 доллардан 1000 долларгача баҳоланади.
Бугунги кунда заъфарон Эрон, Туркия, Озарбайжон, Россия, Хитой, Ҳиндистон, Австралия каби ўн бешдан ортиқ мамлакатда етиштирилади.
Мамлакатимизда ушбу ўсимликни кўпайтириш ва плантацияларини ташкил этиш бўйича илмий тадқиқотлар Ўзбекистон Фанлар академияси Ботаника боғи олимлари томонидан олиб борилди. Тадқиқотлар кўрсатишича, заъфарон юртимиз тупроқ-иқлим шароитига тўлиқ мос бўлиб, уни Фарғона водийси, Тошкент, Самарқанд, Қашқадарё, Сурхондарё, Навоий ва Жиззах вилоятларининг тоғ ва тоғолди ҳудудларида, боғ ва токзорлар қатор ораларида, ўрмон ҳудудларида етиштириш имконияти мавжуд.
Халқ табобатида заъфарон ўнлаб хасталикларни даволашда ишлатилган. Абу Али ибн Сино заъфарон ичиш рангни чиройли, кўзни равшан, юракни қувватли, нафас аъзоларини соғлом қилишини ёзиб қолдирган.
Ҳозирги кунда ушбу ўсимлик тиббиёт ва озиқ-овқат саноатида кенг ишлатилади. Унинг таркибида 50 фоиздан ортиқ бўёқ берувчи кроцин, 2,7 фоиз ёғ, 0,32 фоиз эфир мойи, В, В2 витаминлари, азотли моддалар, қанд, калий ва кальций бирикмалари мавжуд бўлиб, кўплаб касалликларни даволашда қўлланилади. Ўсимлик ўзига хос хушбўй ҳиди, ёрқин ранг ва таъм бериши боис турли таомларга қўшилади. Ундан қандолат маҳсулотлари, кремлар, музқаймоқ тайёрлашда ҳам фойдаланилади. Заъфарон қўшилган озиқ-овқат маҳсулотлари бир неча кунгача сифатини йўқотмайди.
Жорий йилдан бошлаб Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ ва Китоб туманларида 4 гектардан, Шаҳрисабз туманида 3 гектар майдонда заъфарон плантацияларини барпо этиш мўлжалланмоқда. Ушбу ўсимликни кўпайтириш мамлакатимизда доривор ўсимликлар хомашёсини маҳаллий шароитда етиштириш, фармацевтика саноати эҳтиёжини таъминлаш ва озиқ-овқат зиравори сифатида экспорт қилиш имкониятларини кенгайтиради.
Лойиҳа тақдимотида ўсимликнинг шифобахш хусусиятлари, Ўзбекистонда заъфарон плантацияларини ташкил этиш бўйича иқлим шароитидан келиб чиққан ҳолда танланган туманлар, ўсимлик етиштириш агротехнологияси тўғрисида маълумот берилди.
Президентимиз заъфарон плантацияларини ташкил этиш маҳаллий фармацевтика саноати учун хомашё манбаини яратишда муҳим аҳамият касб этишини қайд этди. Заъфарон етиштириш учун мутахассислар тайёрлаш, бунинг учун алоҳида коллежни танлаш ва ёшларни ўқитиш, Тошкент давлат аграр университетида мутахассислар тайёрлаш лозимлигини таъкидлади.
Заъфарон ўсимлигини етиштириш, келажакда уни кўпайтириш бўйича марказ ташкил этиш мақсадга мувофиқ эканлиги қайд этилди. Бу марказда доривор ва озиқ-овқат ўсимликлари турларини танлаш, илмий-тадқиқотларни йўлга қўйиш, ёш кадрларни соҳага йўналтириш, пировардида чет эл илғор технологияларини ўрганиш ва экспортни ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбарининг бу ташаббуси олимларни янада рағбатлантирди. Илмий тадқиқотларимиз доирасида иқлим шароитимизга мос шифобахш ва озиқ-овқат тармоғида ишлатиладиган сано ўти, доривор валериана, бўёқдор рўян, доривор лаванда, тукли эрва, доривор розмарин ва икки бўлакли гинкго каби ўсимликлар аниқланди. Келажакда импорт ўрнини босувчи, экспортбоп бу турларни ҳам мамлакатимизда кўпайтириш, дастлабки плантацияларни ташкил этиш бўйича таклифлар берилди. Мазкур лойиҳанинг ишга тушиши заъфарон ва бошқа доривор ўсимликларнинг энг яхши намуналарини танлаб олиб, уларни кўпайтириш, яхлит соҳа сифатида ихтисослаштириш, фармацевтика, парфюмерия ва озиқ-овқат саноатини маҳаллий хомашё билан таъминлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилади.

В нашей стране появятся плантации шафрана
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область 24-25 февраля текущего года в числе перспективных проектов, нацеленных на развитие экономики и повышение благополучия народа, ознакомился также с проектом организации плантаций лекарственных растений на землях лесного фонда и фермерских хозяйств в 2017-2019 годах.
Согласно проекту в 23 районах нашей страны на площади более чем 50 гектаров намечено создать плантации шафрана, использовать полученное сырье в фармацевтической промышленности и поставлять продукцию на экспорт.
Шафран, входящий в семейство ирисовых, растет на засушливых, защищенных от ветра землях. Растение сажают в июле-августе. Луковицы высаживаются на глубине 15 сантиметров на расстоянии 10 сантиметров друг от друга.
Красные рыльца шафрана, основное сырье, представляющее ценность, собирают в октябре-ноябре и отправляют на заготовительные пункты. В первый год с одного гектара плантации можно получить в среднем 4 килограмма, на второй год – 7-8 килограммов, в последующие годы – 15-16 килограммов урожая. На мировом рынке 1 килограмм такого сырья может стоить от 400 до 1000 долларов.
Сегодня шафран выращивается в более чем 15 странах мира, в том числе Иране, Турции, Азербайджане, России, Китае, Индии, Австралии.
Учеными Ботанического сада Академии наук Узбекистана проведены исследования по выращиванию этого растения в нашей стране. Их результаты показали, что шафран полностью соответствует почвенно-климатическим условиям нашей страны, его можно выращивать в горных и предгорных районах Ферганской долины, Ташкентской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Навоийской и Джизакской областей, в междурядьях виноградников и садов.
В народной медицине шафран издавна используется при лечении многих заболеваний. Абу Али ибн Сино писал, что прием настойки шафрана улучшает зрение, работу сердца и органов дыхания.
В настоящее время шафран широко применяется в медицине и пищевой промышленности. Рыльца шафрана содержат более 50 процентов красящего вещества, 2,7 процента жиров, 0,32 процента эфирных масел, витамины В, В2, азотистые вещества, сахар, калийные и кальциевые соединения. Благодаря аромату, яркому цвету и вкусу шафран используется также как специя при приготовлении блюд, кондитерской продукции, кремов, мороженого. Продукты питания с добавлением шафрана дольше остаются свежими.
С нынешнего года начнется закладка плантаций шафрана в Кашкадарьинской области – на четырех гектарах в Яккабагском и Китабском районах и трех гектарах в Шахрисабзском районе. Выращивание этого растения позволит расширить возможности заготовки ценного сырья в местных условиях, использовать его в фармацевтической отрасли и экспортировать в виде пищевой специи.
В ходе презентации проекта была представлена информация о лечебных свойствах растения, районах Узбекистана, выбранных для закладки плантаций шафрана исходя из климатических условий, агротехнологии выращивания шафрана.
Президент нашей страны отметил, что культивирование шафрана сыграет важную роль в создании дополнительных источников сырья для отечественной фармацевтической продукции, указал на необходимость подготовить соответствующих специалистов, перепрофилировать для этих целей один из колледжей и наладить соответствующее обучение в Ташкентском государственном аграрном университете.
Отмечалось, что целесообразно организовать специальный центр, который будет заниматься вопросами выращивания и семеноводства шафрана. Были даны указания по организации в центре работы по сортоиспытанию лекарственных и пищевых растений, научных исследований, привлечению молодых кадров, изучению передовых зарубежных технологий и налаживанию экспорта.
Данная инициатива главы нашего государства стала стимулом для ученых. В ходе своих научных изысканий мы уже выявили, что климатические условия страны позволяют выращивать такие растения, как александрийский лист, валериана лекарственная, марена красильная, лаванда лекарственная, эрва шерстистая, розмарин лекарственный и другие. Уже поданы предложения по организации пилотных плантаций этих растений, которые способны заместить импорт и востребованы на внешнем рынке. Реализация данного проекта послужит созданию в сельском хозяйстве отдельной отрасли, специализирующейся на заготовке шафрана и других лекарственных растений, обеспечению фармацевтики, парфюмерной и пищевой промышленности отечественным сырьем.