Жиззахда мамлакатимиз Қуролли Кучларини ислоҳ қилиш, ёшларни ҳарбий хизматга тайёрлаш ва ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ишларини такомиллаштиришда жамоатчиликнинг иштирокини янада кенгайтиришга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси ҳамда вилоят ҳокимлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Олий Мажлис Сенатининг вилоятдан сайланган аъзолари, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларининг қонунийлик, ҳуқуқ-тартибот ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, ёшлар масалалари бўйича комиссиялари аъзолари, вилоят мудофаа ишлари бошқармаси, ҳарбий қисмлар ва бошқа тегишли ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда Президентимизнинг шу йил 26 январь куни Тошкент олий умумқўшин қўмондонлик билим юртидаги учрашувида белгилаб берилган вазифалар Қуролли Кучларимизда амалга оширилаётган ислоҳотларни янада жадаллаштиришда муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилаётгани таъкидланди.
Мамлакатимиз мудофаа қудратини ошириш, ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзолари учун қулай шароитлар яратиш, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, ҳарбий хизматга тайёрлаш бўйича Жиззах вилоятида ҳам муайян ишлар амалга оширилмоқда. 2017 йилда вилоят марказида ҳарбий хизматчилар оилалари учун 56 хонадонли 2 турар жой биноси фойдаланишга топширилиши режалаштирилган. Ёшларни ҳарбий хизматга тайёрлашни янада яхшилаш мақсадида Жиззах политехника институти қошидаги академик лицей ва Жиззах педагогика коллежида ҳарбий кафедралар ташкил этилади.
Йиғилишда Ватанимиз тинчлиги ва халқимиз осойишталигининг кафолати бўлган миллий армиямиз қудратини янада оширишнинг муҳим шарти бўлган ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ҳарбий хизматга тайёрлаш ишларини янада яхшилашда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш юзасидан фикр алмашилди.

Национальная армия – гарант нашей мирной жизни
В Джизаке прошло заседание, посвященное вопросам реформирования Вооруженных Сил нашей страны, дальнейшего расширения участия общественности в работе по подготовке молодежи к военной службе и воспитанию ее в духе патриотизма.
В мероприятии, организованном Комитетом по вопросам обороны и безопасности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и хокимиятом области, приняли участие избранные от области сенаторы, члены комиссий областного, районных и городских Кенгашей народных депутатов по вопросам обеспечения законности, правопорядка и безопасности граждан, по вопросам молодежи, представители областного управления по делам обороны, воинских частей и других ведомств.
На заседании отмечалось, что задачи, определенные Президентом нашей страны на состоявшейся 26 января текущего года встрече в Ташкентском высшем общевойсковом командном училище, служат важным руководством к действию для дальнейшего ускорения реформ в Вооруженных Силах Республики Узбекистан.
В Джизакской области проводится весомая работа по повышению оборонной мощи нашей страны, созданию благоприятных условий для военнослужащих и членов их семей, воспитанию молодежи в духе патриотизма, подготовке ее к военной службе. В 2017 году в области намечено сдать в эксплуатацию два многоэтажных дома на 56 квартир для семей военных. Для дальнейшего улучшения подготовки молодежи к военной службе будут организованы военные кафедры в академическом лицее при Джизакском политехническом институте и Джизакском педагогическом колледже.
На заседании состоялся обмен мнениями по вопросам расширения участия общественности в дальнейшем улучшении работы по воспитанию молодежи в духе патриотизма и ее подготовке к военной службе, что является важным условием повышения обороноспособности национальной армии.