Қашқадарё вилояти саноати янада юксалишига хизмат қиладиган янги лойиҳалар
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги “Қарши лезер” қўшма корхонасида бўлиб, Қашқадарё вилоятида чармпойабзал соҳасини янада ривожлантириш дастури, мева-сабзавот етиштириш, янги логистика маркази ташкил қилиш, Яккабоғ, Китоб, Шаҳрисабз туманларида токзорлар барпо этиш бўйича қатор истиқболли лойиҳалар билан танишди.
Қашқадарё вилоятида чарм-пойабзал саноатини ривожлантириш ҳудудда етиштириладиган тери хомашёсини сифатли қайта ишлашни ташкил қилишда муҳим ўрин тутади. Шу мақсадда вилоятда 2017-2018 йилларга мўлжалланган умумий қиймати 12,9 миллион долларлик 18 инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича манзилли дастур ишлаб чиқилди.
Мазкур дастурга мувофиқ Қарши шаҳри, Деҳқонобод, Китоб ва Нишон туманларида 5 пойабзал, Китоб туманида чарм-атторлик маҳсулотлари, “Қарши лезер” корхонасида тайёр чарм ишлаб чиқариш лойиҳалари амалга оширилади. Бу вилоятда йилига 1 миллион дона терини қайта ишлаш, 460 минг жуфт пойабзал ва 100 минг дона чарм-атторлик маҳсулотлари тайёрлаш, 200 дан ортиқ янги иш ўрни ташкил этиш имконини беради.
“Қарши лезер” қўшма корхонасида амалга оширилаётган қиймати 9,1 миллион долларлик лойиҳа намойиш этилди. Лойиҳа ҳаётга татбиқ этилиши натижасида юқори сифатли, рақобатбардош тайёр чарм ишлаб чиқариш, йилига 45 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилмоқда. Босқичма-босқич ишга тушириладиган корхонада 300 дан ортиқ иш ўрни яратилиб, уларга асосан коллеж битирувчилари қабул қилинади.
Президентимиз қўшма корхона таъсисчилари ва хорижлик инвесторлар билан суҳбатда ишлаб чиқаришни самарали ташкил этиш, бунинг учун мутасадди идоралар, вилоят ҳокимлиги билан яқиндан ҳамкорлик қилиш, ташқи бозорни ўрганиб, экспорт географиясини мунтазам кенгайтириб бориш зарурлигини таъкидлади.
Қашқадарё вилоятида мева-сабзавотни қайта ишлаш ва экспорт қилиш имкониятлари жуда юқори. Шаҳрисабз шаҳрида ташкил этилаётган “Шаҳрисабз” логистика маркази ушбу мақсадларга хизмат қилади. Собиқ пиллачилик фабрикаси ўрнида иш бошлайдиган логистика маркази мева-сабзавотларни етиштириш, тайёрлаш, қабул қилиш, саралаш, қайта ишлаш, жаҳон талабларига мос лабораторияларда текшириш, қадоқлаш ҳамда ҳўл, музлатилган ва қуритилган ҳолда экспорт қилиш билан шуғулланади.
Марказ тўла қувват билан ишга тушгач, йилига 25 минг тоннадан зиёд маҳсулот Европа, МДҲ мамлакатлари, Хитой, Ҳиндистон, Жанубий Корея ва бошқа давлатларга экспорт қилинади. Минг киши иш билан таъминланади. Аҳамиятли томони, вилоятдаги фермер, деҳқон, шахсий томорқа хўжаликларига етиштирган маҳсулотини сотиш ҳисобига йилига ўртача 80 миллиард сўм атрофида даромад олиш имконияти яратилади.
Чироқчи туманида йилига 8 минг тонна салат барглари, брокколи, рангли карам ва бошқа турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, мева-сабзавот етиштириш, сақлаш ва қайта ишлашга ихтисослаштирилган “Биг агро экспорт” масъулияти чекланган жамияти барпо этилмоқда. 194 гектар майдондан иборат қиймати 14 миллион доллар бўлган ушбу корхонада 2 гектарда кўчат етиштиришга ихтисослашган иссиқхона, 4000 тонна сиғимли совуткич қурилиши кўзда тутилмоқда. Мазкур лойиҳа амалга оширилиши натижасида йилига 6,8 миллион долларлик маҳсулотлар экспорт қилиниб, туманда 90 доимий, 500 мавсумий иш ўрни яратилади.
Яккабоғ, Китоб ва Шаҳрисабз туманларида 2017-2019 йилларда жами 5 минг гектарда янги токзорлар барпо этиш мўлжалланмоқда. Яккабоғ туманида бир йилда 4 минг тонна узумни қайта ишлаш лойиҳаси амалга оширилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар билан танишар экан, воҳада қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштиришни янада кўпайтириш ва уни қайта ишлашни кенгайтириш, аҳолини ушбу маҳсулотлар билан узлуксиз таъминлаш, экспортини оширишда, пировард натижада аҳолининг турмуш даражасини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Шу ернинг ўзида мамлакатимиз олимлари томонидан ўрмон фонди ерларида шифобахш ўсимликлар етиштириш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Лойиҳага кўра жорий йилдан бошлаб Қашқадарё вилоятининг тоғ ва тоғолди ҳудудларида шафран (заъфарон) плантациялари ташкил этишга киришилади. Ушбу ўсимлик тиббиёт ва озиқ-овқат саноатида кенг ишлатилади. Уни кўпайтириш мамлакатимизда доривор ўсимликлар хомашёсини маҳаллий шароитда етиштириш ва озиқ-овқат зиравори сифатида экспорт қилиш имкониятларини кенгайтиради.
Президентимиз Ўзбекистон флораси доривор гиёҳларга бой эканини, хусусан, шафран ўсимлигидан қадимдан халқ табобатида кенг фойдаланиб келинганини таъкидлади. Ҳозирги вақтда мамлакатимизда дори воситаларини ишлаб чиқаришда шифобахш шафран муҳим хомашё манбаи бўлиб хизмат қилишини қайд этди. Соҳа мутахассисларига бундай ўсимликлар турини кўпайтириш ва плантацияларни кенгайтириш бўйича тавсиялар берди.

Новые проекты, которые послужат дальнейшей индустриализации Кашкадарьинской области
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев побывал на совместном предприятии "Карши лезер" в городе Карши, ознакомился с программой дальнейшего развития кожевенной отрасли в области, перспективными проектами по выращиванию плодоовощной продукции, созданию нового логистического центра, а также виноградных плантаций в Яккабагском, Китабском, Шахрисабзском районах.
Развитие кожевенно-обувной промышленности в Кашкадарьинской области играет важную роль в организации качественной переработки заготавливаемого на территории кожевенного сырья. В этих целях в области разработана целевая программа на 2017-2018 годы по реализации 18 инвестиционных проектов общей стоимостью 12,9 миллиона долларов.
Согласно данной программе в городе Карши, Дехканабадском, Китабском и Нишанском районах будут осуществлены 5 проектов в обувной отрасли, в Китабском районе - по производству кожевенно-галантерейных изделий, на предприятии "Карши лезер" - готовой кожи. Это создаст возможность для переработки в области 1 миллиона штук смушек в год, изготовления 460 тысяч пар обуви и 100 тысяч штук кожевенно-галантерейных изделий, а также организации более 200 рабочих мест.
Был представлен проект стоимостью 9,1 миллиона долларов, внедряемый на совместном предприятии "Карши лезер". В результате реализации этого проекта будет производиться высококачественная, конкурентоспособная готовая кожевенная продукция, планируется ежегодный экспорт на 45 миллионов долларов. На предприятии, которое будет задействовано поэтапно, намечено создание более 300 рабочих мест, в основном, для выпускников колледжей.
Президент нашей страны в беседе с учредителями совместного предприятия и зарубежными инвесторами отметил необходимость эффективной организации производственного процесса, тесного сотрудничества в этих целях с ответственными ведомствами и хокимиятом области, изучения внешнего рынка, постоянного расширения географии экспорта.
У Кашкадарьинской области большие возможности для переработки и экспорта плодоовощной продукции. Центр логистики "Шахрисабз", создаваемый в городе Шахрисабзе, служит этим целям. Логистический центр, организуемый на базе бывшей шелководческой фабрики, будет заниматься заготовкой, приемкой, сортировкой, переработкой плодоовощной продукции, осуществлением на уровне мировых стандартов лабораторных анализов, фасовкой, а также экспортом фруктов и овощей в свежем, замороженном и сушеном виде.
С пуском в строй центра на полную мощность, в год более 25 тысяч тонн продукции будет экспортироваться в страны Европы, СНГ, Китай, Индию, Южную Корею и другие государства. Работой будет обеспечена тысяча человек. Значимый факт: у фермерских, дехканских хозяйств, личных подсобных хозяйств области появится возможность получения за счет реализации выращенной продукции в среднем 80 миллиардов сумов дохода в год.
В Чиракчинском районе создается ООО "Биг агро экспорт", специализирующееся на выращивании, хранении и переработке в год 8 тысяч тонн салатных листьев, брокколи, цветной капусты и других видов сельхозпродукции. На располагаемом на 194 гектарах данном предприятии стоимостью 14 миллионов долларов предусмотрено создание на 2 гектарах теплицы для выращивания саженцев, возведение хладохранилища вместимостью 4000 тонн. В результате реализации данного проекта в год будет экспортироваться продукция на 6,8 миллиона долларов, в районе будут созданы 90 постоянных, 500 сезонных рабочих мест.
В Яккабагском, Китабском и Шахрисабзском районах в 2017-2019 годах намечается разбивка новых виноградников на 5 тысячах гектарах. В Яккабагском районе будет реализован проект по переработке 4 тысяч тонн винограда в год.
Глава нашего государства отметил, что эти проекты имеют важное значение для дальнейшего увеличения выращивания сельхозкультур в области и расширения их переработки, бесперебойного обеспечения населения сельхозпродукцией, увеличения ее экспорта, в конечном итоге - повышения уровня жизни населения.
Здесь же учеными нашей страны проведена презентация проекта по выращиванию лекарственных растений на землях лесного фонда. Согласно проекту, с нынешнего года на горных и предгорных территориях Кашкадарьинской области начнется закладка шафрановых плантаций. Данное растение широко используется в медицине и пищевой промышленности. Его разведение в местных условиях расширит возможности использования в качестве лекарственного сырья и экспорта в качестве пищевой специи.
Президент нашей страны отметил, что флора Узбекистана богата лекарственными растениями, издревле и шафран широко использовался в народной медицине. Было подчеркнуто, что в настоящее время шафран служат источником сырья для производства отечественных лекарственных средств. Даны рекомендации специалистам сферы по увеличению видов таких растений и расширению их плантаций.