Президентимиз Ғузор туманидаги “Шўртан газ-кимё” мажмуаси янги лойиҳалари билан танишди
Давлатимиз раҳбари “Шўртан газ-кимё мажмуасининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи (GTL) ишлаб чиқаришни ташкил этиш" ва “Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш"лойиҳалари билан танишди.
“Шўртан газ-кимё мажмуасининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи (GTL) ишлаб чиқаришни ташкил этиш" лойиҳаси газ-кимё саноати йўналишида дунёнинг илғор технологик ечимларини ўзида акс эттирган. Ушбу лойиҳа МДҲ доирасидаги энг йирик мега-лойиҳалардан биридир.
Лойиҳа “Ўзбекнефтегаз” компанияси таъсислигида амалга оширилиши мамлакатимизнинг ёқилғи энергетика хавфсизлигини таъминлашда катта аҳамиятга эга бўлиш баробарида, соҳанинг жадал суръатларда тараққий этиб бораётганидан далолат беради.
Лойиҳа доирасида йилига 3,6 миллиард метр куб табиий газни қайта ишлаш орқали 1,5 миллион тонна юқори сифатли "Евро-5" талабларига жавоб берадиган синтетик ёқилғи ишлаб чиқарилади. Шундан 743 минг тоннаси дизель ёқилғиси, 311 минг тоннаси авиакеросин, 431 минг тоннаси нафта ва 21 минг тоннаси суюлтирилган газни ташкил этади.
Янги завод ишга туширилиши натижасида иқтисодиётнинг реал тармоқларини ривожлантириш, мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини янада ошириш, шунингдек, нефть маҳсулотларига бўлган эҳтиёжнинг асосий қисмини қаноатлантириш ва нефть импорти ҳажмини камайтириш орқали хорижий валюта сарфини тежашга эришилади.
Қурилиш-монтаж ишлари 2020 йилнинг иккинчи ярмида ниҳоясига етказилиши, заводда қўшимча 682 янги иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбарининг кўрсатмалари асосида “Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш" лойиҳаси концепцияси қайтадан кўриб чиқилиб, ишлаб чиқариш жараёнига синтетик нафта хомашёсини жалб қилиш масаласи ўрганилди. Лойиҳа ишга тушгач, заводнинг полимер ишлаб чиқариш қуввати мавжуд 125 минг тоннадан 450 минг тоннагача, яъни 3,6 баробарга оширилиши таъминланади. Натижада нефть-кимё йўналишини ривожлантиришга кенг йўл очилади. Биринчи босқичда юқори қийматли хомашё синтетик нафтани қайта ишлаб, янги турдаги полиэтилен ва полипропилен билан биргаликда пиролиз дистилятини ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Пиролиз дистилятидан янги турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқаришда фойдаланиш имконияти ҳудудда технологик кластерни барпо этишга замин яратади, истиқболда кимё, автомобилсозлик, фармацевтика, қурилиш ва тўқимачилик соҳалари янада ривожланишида муҳим омил бўлади.
Лойиҳа заводнинг мавжуд майдонида амалга оширилиб, қурилиш ишлари комплекснинг ишлаб чиқариш жараёнига таъсир этмаган ҳолда олиб борилади.
Таъкидлаш жоизки, заводнинг мавжуд интеллектуал ва технологик салоҳиятидан фойдаланган ҳолда қўшимча ишлаб чиқариладиган маҳсулотнинг таннархини сезиларли даражада камайтириш ва инвестициялар самарадорлигини янада оширишга эришилади.
Қурилиш-монтаж ишлари 2020 йилнинг тўртинчи чорагида якунланади ва лойиҳа доирасида 250 янги иш ўрни яратилади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз иқтисодий ривожида муҳим ўрин тутадиган ушбу лойиҳаларни молиялаштириш, ускуналарни ўз вақтида келтириш, қурилиш ишларининг «йўл харитаси»ни ишлаб чиқиш, корхоналарни белгиланган муддатларда ишга тушириб, аҳолини иш билан таъминлаш бўйича зарур кўрсатмалар берди.

Президент нашей страны ознакомился с новыми проектами Шуртанского газохимического комплекса в Гузарском районе
Глава нашего государства ознакомился с проектами "Организация производства синтетического жидкого топлива (GTL) на основе очищенного метана Шуртанского газохимического комплекса" и "Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса".
Проект "Организация производства синтетического жидкого топлива (GTL) на основе очищенного метана Шуртанского газохимического комплекса" воплощает в себе передовые технологии в сфере газохимической промышленности. Этот проект самый крупный, можно сказать, мега-проект в рамках СНГ.
Реализация данного проекта, учредителем которого является компания “Узбекнефтегаз”, имеет большое значение в обеспечении энергетической безопасности нашей страны, свидетельствует об интенсивном развитии сферы.
В рамках проекта за счет ежегодной переработки 3,6 миллиарда кубометров природного газа будет производиться 1,5 миллиона тонн высококачественного синтетического топлива, отвечающего требованиям "Евро-5". Из них 743 тысячи тонн составит дизельное топливо, 311 тысяч тонн - авиакеросин, 431 тысячу тонн - нафта и 21 тысячу тонн - сжиженный газ.
В результате задействования нового завода будет достигнуто развитие реальных отраслей экономики, дальнейшее повышение транзитного потенциала нашей страны, удовлетворение основной части потребностей в нефте, через сокращение объема импорта нефти - экономия валютных средств.
Намечается завершение строительно-монтажных работ во второй половине 2020 года и создание на заводе дополнительно еще 682 новых рабочих мест.
На основе поручений главы нашего государства пересмотрена концепция проекта "Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса", изучен вопрос о вовлечении в производственный процесс синтетической нафты. С задействованием проекта мощность завода по производству полимеров увеличится с нынешних 125 тысяч тонн до 450 тысяч тонн, то есть в 3,6 раза. В результате будут созданы широкие возможности для дальнейшего развития нефтехимической отрасли. На первом этапе предусмотрены переработка синтетической нафты с высокой стоимостью и наряду с новыми видами полиэтилена и полипропилена - налаживание производства дистилята пиролиза. Возможность использования дистилята пиролиза в производстве новых видов продукции станет основой для создания технологического кластера в области, в перспективе - это важный фактор развития таких отраслей, как химическая, текстильная, автомобилестроение, фармацевтика, строительство.
Комплекс строительных работ в рамках проект будет осуществлен на территории завода без влияния на производственный процесс.
Нужно отметить, что использование интеллектуального и технологического потенциала завода позволит достигнуть заметного снижения себестоимости дополнительно производимой продукции и дальнейшего повышения эффективности инвестиций.
Строительно-монтажные работы намечено завершить в четвертом квартале 2020 года. В рамках проекта будет создано 250 рабочих мест.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев дал необходимые указания по своевременному финансированию этих проектов, имеющих важное значение для экономического развития страны, поставке в обозначенные сроки оборудования, разработке "дорожной карты" всех процессов, связанных со строительством предприятий, и обеспечению занятости населения.