Шавкат Мирзиёев: бунёдкорлик ва ободонлаштириш – тараққиётимиз ва фаровонлигимиз ифодаси
Президентимиз Термиз шаҳрида барпо этилаётган ғўзапоя ва қамишдан ДСП ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳаси билан танишди.
Бунёдкорлик ва ободонлаштириш мамлакатимиз тараққиёти, фаровонлигининг ифодасидир, деди Шавкат Мирзиёев. Шу боис арзон ва сифатли қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга, бу йўналишда фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор бериш зарур.
"Термиз таъминот" масъулияти чекланган жамияти негизида барпо этилаётган корхонада йилига 30 минг кубметр ДСП маҳсулотлари ишлаб чиқариш режалаштирилган. 4,2 гектар майдонда 2,9 миллион доллар эвазига қад ростлайдиган янги мажмуада 160 иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари шу ернинг ўзида “Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти ва “Комфорт инерт сервис” масъулияти чекланган жамияти ҳамкорлигида ташкил этилаётган гранит ва габбро тошларидан қурилишбоп пардозлаш плиталари ишлаб чиқариш лойиҳаси билан ҳам танишди.
Йилига 80 минг квадрат метр гранит маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватига эга бўладиган янги корхонада 205 иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Президентимиз янги корхоналарни замон талабларига мос технологиялар билан жиҳозлаш, маҳсулотларни нафақат ички бозорга, балки экспортга йўналтириш чораларини кўриш лозимлигини таъкидлади. Мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has inspected a project for the production of particleboards from cotton plant stems and cane at Termiz.
Creation and improvement are signs of development and prosperity in our country, President Shavkat Mirziyoyev said. Therefore, it is necessary to pay special attention to the production of affordable and quality building materials and to the provision of comprehensive support for relevant entrepreneurial entities.
At the enterprise being formed from the Termiz Taminot LLC, 30 thousand cubic metres particleboards a year will be produced. At this new complex in an area of 4.2 hectares, into the construction of which 2.9 million dollars has been channelled, 160 new jobs will be created.
Right there, the Head of State inspected a joint project of the Uzkurilishmateriallari joint-stock company and the Komfort servis LLC for the production of facing slabs from granite and gabbro, and also a project of expansion of the Termiz mechanical plant.
At the new enterprise for the production of facing slabs, 80 thousand square metres of granite products will be produced annually, and 205 new jobs will be created.
The expansion of the Termiz mechanical plant will make it possible to produce quality equipment for enterprises that process agricultural produce and spare parts for it. 80 new jobs will be created at the enterprise.
The President said that it was necessary to equip the new enterprises with technologies conforming to modern requirements and to supply products not only to the domestic market but also for export.