Аҳоли турмуш фаровонлигини янада ошириш, саломатлигини мустаҳкамлаш – асосий вазифамиздир
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Термиз туманида ташкил этиладиган балиқчилик комплекси лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда аҳоли фаровонлигини янада ошириш, халқимизни сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида чорвачилик, балиқчилик, паррандачилик каби соҳалар ривожига ката эътибор қаратилмоқда. Барча ҳудудларда шу йўналишга ихтисослашган янги корхона ва хўжаликлар ишга туширилмоқда.
Бугунги кунда Сурхондарё вилоятида 186 балиқчилик хўжалиги фаолият юритмоқда. Энди уларнинг сафига «Термиз агро фиш экспорт» агрофирмаси ҳам қўшилади.
Бу ерда балиқ етиштириш билан бирга балиқ озуқаларини ишлаб чиқариш, вилоятда етиштириладиган балиқ маҳсулотларини экспортга йўналтириш ишлари ҳам амалга оширилади.
Корхонада Вьетнам технологияси асосида Африка лаққаси, карп каби балиқлар етиштирилади. Сувни мунтазам тозалаб беришга асосланган ушбу технология балиқ етиштириш самарадорлигини беш баробарга ошириши билан аҳамиятлидир. Комлексда 500 тонна балиқни қайта ишлаш, 105 иш ўрни ташкил этиш режалаштирилган.
Халқимиз балиқни луқмаи ҳалол деб аташида катта ҳикмат бор, деди Президентимиз. Унинг таркибида инсон саломатлиги учун жуда муҳим бўлган элементлар, витаминлар мавжуд.
Сурхондарё балиқчилик билан шуғулланиш учун зарур табиий иқлим, сув захираларига эга. Бундан унумли фойдаланиш, ушбу тармоқни янада ривожлантириш учун махсус дастур ишлаб чиқиш керак. Балиқчиликни чуқур биладиган мутахассислар тайёрлаш мақсадга мувофиқдир.
Давлатимиз раҳбари Сурхондарё вилоятида сув ресурсларидан самарали фойдаланиш лойиҳаси билан танишди.
Лойиҳада вилоятдаги гидротехника иншоотлари, канал ва бошқа сув тармоқларини реконструкция қилиш, янгиларини қуришга қаратилган 122,7 миллион долларлик чора-тадбирларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Унинг 89,5 миллион доллари Ислом тараққиёт банкининг кредити ҳисобига қопланади. Натижада вилоятнинг Шеробод, Сариосиё, Денов, Олтинсой, Шўрчи, Бойсун, Қумқўрғон туманларидаги 103,5 минг гектар майдонда сув таъминоти яхшиланади.
Президентимиз Ўзбекистон Республикаси Касаба уюшмалари федерацияси кенгашига қарашли «Термиз марвариди санаторияси» масъулияти чекланган жамиятида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Учқизил сув омбори бўйидаги баҳаво ҳудудда жойлашган 140 ўринли ушбу сиҳатгоҳда беморлар физиотерапия ва маъданли сув, қум ва қуёш нурлари орқали даволанади.
Бугунги кунда 80 ўринли сиҳатгоҳ биноси тўлиқ реконструкция қилинди. Кейинги босқичда 60 ўринли янги бино қуриш ва уни замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлаш, қозонхоналарни модернизациялаш, ҳудудда болалар майдончаси, футбол, волейбол, баскетбол, қўл тўпи ва бошқа спорт турлари билан шуғулланишга мўлжалланган стадион ва майдончалар барпо этиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга мазкур ҳудудда дам олиш комплекси қуриш бўйича зарур топшириқлар берди.

Further increasing people’s well-being, strengthening their health is our main task
President of our country Shavkat Mirziyoyev familiarized with a project of a fishing industry complex in Termiz district.
A great attention is paid to developing animal husbandry, fish and poultry farming and other agricultural industries in our country in order to further improve the welfare of the population, providing quality food. New enterprises in this sphere are established in all regions.
Currently, there are 186 fish complexes in Surkhandarya region. Their rank will be joined by "Termiz agro export fish "agricultural company soon.
Along with the fish farming, production of fish feed will also be launched here. Fishery products will be shipped abroad as well.
The company plans to raise African catfish, carp, and other species of fish on the Vietnamese technology. This technology allows to grow five times more fish than other technologies. The complex is expected to process 500 tons of fish annually and will employ 105 workers.
Surkhandarya region has favourable climatic conditions and sufficient water resources to engage in fish farming, Shavkat Mirziyoyev remarked. It is necessary to effectively use this opportunity, to develop a special program for the development of the industry. It is advisable to train specialists, knowledgeable in matters of the fishing industry.
The Head of state inspected an efficient water resources management project in Surkhandarya region.
The project worth 122.7 million US dollars envisages implementation of measures, aimed at reconstruction of existing and construction of new waterworks, canals and other water systems. The Islamic Development Bank will provide 89.5 million US dollars as a loan. As a result, water supply to 103.5 thousand hectares of land in Sherabod, Sariosiyo, Denov, Oltinsoy, Shurchi, Boysun and Kumkurgan districts will be improved.
President Mirziyoyev also reviewed the progress in reconstruction of the "Termiz Marvaridi" sanatorium of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
The resort, located by the Uchqizil reservoir, may accommodate 140 people and carries out
treatment of patients with physiotherapy, mineral waters, sand and sunbathing.
To this day, reconstruction of the building for 80 people is accomplished. In the next phase a new building for 60 patients will be constructed and provided with modern medical equipment, boilers will be upgraded, a children’s playground, football stadium, playgrounds for volleyball, basketball, handball and other sports will be built in the territory of the resort.
Shavkat Mirziyoyev gave recommendations to accountable managers on construction of an entertainment complex here.