Аҳоли турмуш фаровонлигини янада ошириш, саломатлигини мустаҳкамлаш – асосий вазифамиздир
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Термиз туманида ташкил этиладиган балиқчилик комплекси лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда аҳоли фаровонлигини янада ошириш, халқимизни сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида чорвачилик, балиқчилик, паррандачилик каби соҳалар ривожига ката эътибор қаратилмоқда. Барча ҳудудларда шу йўналишга ихтисослашган янги корхона ва хўжаликлар ишга туширилмоқда.
Бугунги кунда Сурхондарё вилоятида 186 балиқчилик хўжалиги фаолият юритмоқда. Энди уларнинг сафига «Термиз агро фиш экспорт» агрофирмаси ҳам қўшилади.
Бу ерда балиқ етиштириш билан бирга балиқ озуқаларини ишлаб чиқариш, вилоятда етиштириладиган балиқ маҳсулотларини экспортга йўналтириш ишлари ҳам амалга оширилади.
Корхонада Вьетнам технологияси асосида Африка лаққаси, карп каби балиқлар етиштирилади. Сувни мунтазам тозалаб беришга асосланган ушбу технология балиқ етиштириш самарадорлигини беш баробарга ошириши билан аҳамиятлидир. Комлексда 500 тонна балиқни қайта ишлаш, 105 иш ўрни ташкил этиш режалаштирилган.
Халқимиз балиқни луқмаи ҳалол деб аташида катта ҳикмат бор, деди Президентимиз. Унинг таркибида инсон саломатлиги учун жуда муҳим бўлган элементлар, витаминлар мавжуд.
Сурхондарё балиқчилик билан шуғулланиш учун зарур табиий иқлим, сув захираларига эга. Бундан унумли фойдаланиш, ушбу тармоқни янада ривожлантириш учун махсус дастур ишлаб чиқиш керак. Балиқчиликни чуқур биладиган мутахассислар тайёрлаш мақсадга мувофиқдир.
Давлатимиз раҳбари Сурхондарё вилоятида сув ресурсларидан самарали фойдаланиш лойиҳаси билан танишди.
Лойиҳада вилоятдаги гидротехника иншоотлари, канал ва бошқа сув тармоқларини реконструкция қилиш, янгиларини қуришга қаратилган 122,7 миллион долларлик чора-тадбирларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Унинг 89,5 миллион доллари Ислом тараққиёт банкининг кредити ҳисобига қопланади. Натижада вилоятнинг Шеробод, Сариосиё, Денов, Олтинсой, Шўрчи, Бойсун, Қумқўрғон туманларидаги 103,5 минг гектар майдонда сув таъминоти яхшиланади.
Президентимиз Ўзбекистон Республикаси Касаба уюшмалари федерацияси кенгашига қарашли «Термиз марвариди санаторияси» масъулияти чекланган жамиятида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Учқизил сув омбори бўйидаги баҳаво ҳудудда жойлашган 140 ўринли ушбу сиҳатгоҳда беморлар физиотерапия ва маъданли сув, қум ва қуёш нурлари орқали даволанади.
Бугунги кунда 80 ўринли сиҳатгоҳ биноси тўлиқ реконструкция қилинди. Кейинги босқичда 60 ўринли янги бино қуриш ва уни замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлаш, қозонхоналарни модернизациялаш, ҳудудда болалар майдончаси, футбол, волейбол, баскетбол, қўл тўпи ва бошқа спорт турлари билан шуғулланишга мўлжалланган стадион ва майдончалар барпо этиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга мазкур ҳудудда дам олиш комплекси қуриш бўйича зарур топшириқлар берди.

Дальнейшее повышение благополучия, укрепление здоровья населения - наша основная задача
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства рыбоводческого комплекса в Термезском районе.
В нашей стране уделяется большое внимание развитию животноводства, рыбоводства, птицеводства и других отраслей сельского хозяйства в целях дальнейшего повышения благополучия населения, обеспечения его качественными продуктами питания. Во всех регионах вводятся в строй новые предприятия и хозяйства.
В настоящее время в Сурхандарьинской области действуют 186 рыбоводческих комплексов. Их ряды вскоре пополнит и агрофирма “Термиз агро фиш экспорт”.
Наряду с выращиванием рыбы здесь будет налажено производство корма для рыб. Рыбная продукция будет поставляться и за рубеж.
На предприятии намечено выращивать африканского сома, карпа и другие виды рыбы по вьетнамской технологии. Эта технология позволяет выращивать в пять раз больше рыбы, чем при использовании других технологий. В комплексе намечено перерабатывать 500 тонн рыбы и создать 105 рабочих мест.
Сурхандарьинская область обладает благоприятными природно-климатическими условиями и достаточными водными ресурсами для занятия рыбоводством, отметил Президент нашей страны. Необходимо эффективно пользоваться этим, разработать специальную программу по развитию отрасли. Целесообразно готовить специалистов, хорошо осведомленных в вопросах рыбной промышленности.
Глава нашего государства ознакомился с проектом эффективного управления водными ресурсами в Сурхандарьинской области.
Проект стоимостью 122,7 миллиона долларов предусматривает реализацию мер, направленных на реконструкцию существующих и строительство новых гидротехнических сооружений, каналов и других водных сетей. 89,5 миллиона долларов в качестве кредита предоставит Исламский банк развития. В результате улучшится водоснабжение 103,5 тысячи гектаров площадей Шерабадского, Сарыасийского, Денауского, Алтынсайского, Шурчинского, Байсунского и Кумкурганского районов области.
Президент нашей страны ознакомился также с ходом реконструкции санатория “Термиз марвариди” при Федерации профсоюзов Узбекистана.
В санатории, расположенном у Учкизилского водохранилища, рассчитанном на 140 мест, осуществляется лечение пациентов физиотерапией, минеральными водами, песчаными и солнечными ваннами.
В настоящее время завершена реконструкция корпуса на 80 мест. На следующем этапе намечено построить новый корпус на 60 мест, обеспечить его современным медицинским оборудованием, модернизировать котельные, построить на территории санатория детскую площадку, футбольный стадион, площадки для игры в волейбол, баскетбол, гандбол и других видов спорта.
Глава нашего государства дал указания ответственным руководителям по строительству здесь развлекательного комплекса.