Асосий мақсадимиз – аҳолига қулай шароитлар яратиш, халқимиз фаровонлигини янада юксалтиришдир
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишди.
Мамлакатимиз тараққиёти улкан бунёдкорлик ишларига асос бўлмоқда. Шаҳару қишлоқларда янги саноат корхоналари, ижтимоий иншоотлар, турар жойлар, йўл ва кўприклар барпо этилмоқда. Тадбиркорлик, савдо ва маиший хизматлар кенг ривожланиб, аҳоли турмуш даражаси ошиб бормоқда.
Президентимиз томонидан илгари сурилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси ушбу ислоҳотлар самарасини ошириш, мамлакат ва жамият ривожини янги босқичга кўтаришга қаратилган.
Давлатимиз раҳбари пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган жойда қурилаётган йўл ўтказгич билан танишди.
Муқимий ва Бунёдкор кўчалари кесишган чорраҳада тирбандлик юзага келиб, ҳайдовчи ва йўловчиларнинг ортиқча вақт йўқотишига, ёқилғи сарфи ошиб, атроф-муҳит ифлосланишига сабаб бўлмоқда. Узунлиги 900, баландлиги 6, кенглиги 24 метр бўлган 6 полосали мазкур йўл ўтказгич нафақат ҳайдовчилар ва пиёдаларга, балки шу атрофда яшаётган аҳолига ҳам бир қанча қулайликлар яратади.
Кўприкнинг икки томонида пиёдалар учун умумий узунлиги 131,6 метр бўлган иккита ер усти ўтиш йўлаги ҳам барпо этилмоқда. Ёғин-сочиндан ҳимоялаш мосламалари, эскалатор ва лифтлар ўрнатилади.
Президентимиз қурилишнинг бориши билан танишар экан, мамлакатимизда кундан-кун аҳоли фаровонлиги ошиб, хонадонларда машиналар кўпаяётгани, пойтахт кўчаларида автомобиль қатнови ортаяётганини инобатга олиш зарурлигини, бунинг учун қўшимча йўллар ва кўприклар барпо этишга эҳтиёж сезилаётганини алоҳида таъкидлади.
Қурувчиларга ишнинг тез ва сифатли бажарилиши юзасидан тегишли тавсиялар берди.
Кўприк Наврўз байрами арафасида ишга туширилиши мўлжалланмоқда.
Президентимиз шу ерда Бунёдкор ва Чўпонота кўчалари чорраҳасида қурилиши режалаштирилган йўл ўтказгич лойиҳаси билан ҳам танишди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент метрополитенининг Сергели йўналишида олиб борилаётган қурилиш участкасида бўлди.
Президентимиз ташаббуси билан транспорт соҳаси, жумладан, метрополитенни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Тошкент метрополитени аҳолига янада кенг қулайликлар яратиш, йўловчиларни ташиш хавфсизлигини таъминлаш ва уларга хизмат кўрсатиш маданиятини юксалтириш борасида самарали ишларни амалга оширмоқда. Чилонзор, Ўзбекистон ва Юнусобод йўналишларидан иборат Тошкент метрополитени бугун пойтахтимиз аҳли ва меҳмонларига самарали транспорт хизмати кўрсатиб келмоқда.
Метрополитеннинг Сергели йўналиши аввалгиларидан фарқли тарзда ер устидан ўтади. Қурилиш ишлари 2017-2020 йилларга мўлжалланган мазкур йўналишнинг узунлиги 7,1 километрни ташкил этади. У тўлиқ ишга туширилгач, йилига 14 миллиондан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳа Ўзбекистон тарихида ягоналигини алоҳида таъкидлади. Аҳолига янада қулайлик яратиш мақсадида бекатлар усти ёпиқ бўлиши кераклигини қайд этди.
Президентимиз Сергели туманида бунёд этилаётган замонавий кўп қаватли уй-жойлар қурилишини ҳам кўздан кечирди. Мустақиллигимиз меъмори Ислом Каримов ташаббуси билан аксарият шаҳарларимиз бош режа асосида қайта қурилди. Тошкент, Нукус, Урганч, Бухоро, Андижон, Фарғона, Наманган, Самарқанд, Қарши, Термиз ва бошқа шаҳарларнинг бугунги жамоли бунинг яққол тасдиғидир.
Сергели туманида 2016-2017 йиллар режасига асосан 4284 хонадондан иборат 102 замонавий кўп қаватли уй-жой қуриш ишлари амалга оширилмоқда. Мазкур йирик лойиҳа ёш ва эҳтиёжманд оилаларнинг турар жойга бўлган талабини қондириш имконини яратади. Эътиборлиси, уйлар оилаларга имтиёзли ипотека кредити орқали берилади.
Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллиги арафасида ушбу уй-жойнинг 66 тасини фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. Бу ерда таълим муассасалари, кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари, аҳолига маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари ҳам барпо этилади.
Асосий мақсадимиз – одамларга қулайлик яратиш, уларнинг турмуш фаровонлигини юксалтириш, деди Президентимиз. Мазкур уй-жойлар тақсимотида адолат мезонига қатъий риоя этилиши керак. Шунда халқимизнинг кайфияти яхши, ҳаётдан рози бўлади. Эртанги кунга ишончи ортади. Аҳолининг эҳтиёжи, талабидан келиб чиқиб, бундай уйларни Тошкент шаҳрининг барча туманларида 10 тадан қуришни режалаштирмоқдамиз.
Мутасадди раҳбарлар ва мутахассисларга мазкур иншоотларни бугунги кун талабларига тўла жавоб берадиган пухта лойиҳалар асосида қуриш, уларни энг замонавий инфратузилмалар билан таъминлаш бўйича зарур тавсиялар берилди.
Шавкат Мирзиёев Яккасарой туманидаги “Яккасарой кичик саноат зонаси” давлат унитар корхонасига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби пойтахтимизда ҳам кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни жадал ривожлантириш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш юзасидан кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони бу борада янги босқични бошлаб берди.
Бугунги кунда Тошкент шаҳрининг Юнусобод, Сергели ва Яккасарой туманларида узоқ йиллардан бери фаолият кўрсатмаётган корхоналар негизида 3 та технопарк ташкил этилган бўлиб, улар тадбиркорларга мавжуд қувватлардан самарали фойдаланиш, ички ва ташқи бозорда рақобатбардош, юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратишда қулай шарт-шароитлар яратмоқда.
Яккасарой туманидаги собиқ тўқимачилик комбинати ҳудудида ташкил этилган “Яккасарой кичик саноат зонаси” давлат унитар корхонасининг умумий ер майдони 61,2 гектар, бино ва иншоотлар майдони 338 минг квадрат метр. Ҳозир бу ерда 284 тадбиркорлик субъекти тўқимачилик, кимё саноати, озиқ-овқат, мебелсозлик, металлни қайта ишлаш, қоғоз, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, машинасозлик каби тармоқларда фаолият юритмоқда. Улар томонидан 2016 йилда 630 миллиард сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, 48,5 миллион долларлик товарлар экспорт қилинган.
Тадбиркорларга қулайлик яратиш мақсадида технопарк ҳудудида банк шохобчаси, нотариал идора, темир йўл линияси хизмат кўрсатмоқда. Бу ерда 6 минг 600 дан зиёд ишчи меҳнат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари технопарк ҳудудидаги лойиҳалар билан танишар экан, бундай кичик саноат зоналарини пойтахтимизнинг барча туманларида ташкил этиш, уларда кичик бизнес вакилларига кенг имтиёзлар яратиш зарурлигини таъкидлади. Мазкур корхоналарнинг хорижий ҳамкорлар топишига кўмаклашиш лозимлиги, бу уларнинг чет эл бозорларига чиқиши ва маҳсулотлари экспортини кенгайтиришда муҳим аҳамиятга эга эканини қайд этди.
Зарар кўриб ишлаётган корхоналарни давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш билан масала ҳал бўлиб қолмайди, деди Президентимиз. Бундай корхоналар негизида барпо этилаётган технопаркларда муҳандислик-коммуникация тизими ва инфратузилмани ривожлантириш, тадбиркорлар фаолияти учун қулай шароитлар яратиш лозим. Бошлаётган ишидан эртага даромад келишини улар билсин. Шундагина бу соҳадаги ишлар кўзланган натижани беради.
Шавкат Мирзиёев технопарк ҳудудида фаолият юритаётган тадбиркорлар билан мулоқот қилди. Мамлакатимизда яратилаётган қулай ишбилармонлик муҳитидан самарали фойдаланиб, маҳсулотлар сифатини ошириш, экспорт фаолиятини янада ривожлантириш, хорижий кўргазмаларда фаол иштирок этишни таклиф этди. Мутасадди раҳбарларга бундай фаолиятни қўллаб-қувватлаш учун маҳсулотларни маҳаллийлаштиришни янада кенгайтириш, тадбиркорларга хориждан технологиялар келтириш ва юртимизда тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун инвестициялар ажратиш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Президентимиз Сергели туманида бунёд этиладиган «Тошкент металлургия заводи» хорижий корхонаси қурилиши лойиҳаси билан танишди.
Лойиҳа қиймати 278,2 миллион еврони ташкил этадиган мазкур корхона таъсисчиси Буюк Британиянинг "Quality Trade Supplies L.P." компанияси ҳисобланади.
Умумий ер майдони 100 гектардан иборат бўлган ушбу корхона қурилиш ишларини йигирма тўрт ойда якунлаш режалаштирилган. Заводга Италия, Германия, Австрия каби давлатларда ишлаб чиқарилган замонавий ускуналар келтирилади. Корхонада автомобиллар кузови ишлаб чиқариш учун металл листлар, қурилишда ишлатиладиган турли металл черепицалар, профнастил ҳамда маиший техникалар учун металл листлар тайёрланади. Корхона тўлиқ қувватда ишга туширилгач, 1000 дан зиёд иш ўрни яратиш кўзда тутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу корхона қурилиши бошланиши билан танишди. Мазкур металлургия заводининг мамлакатимиз иқтисодиёти ривожидаги ўрнига тўхталиб, бу ерда ишлайдиган мутахассислар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратиш лозимлигини таъкидлади. Пудратчи ва қурувчилар билан суҳбатлашди, ушбу масъулиятли ишда уларга муваффақиятлар тилади.
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети ва соҳага ихтисослашган касб-ҳунар коллежларида мазкур корхона учун мутахассислар тайёрлаш лозимлиги таъкидланди.
Президентимиз Тошкент шаҳрининг Олмазор ва Бешёғоч кўчалари кесишувидаги ҳудудда барпо этилаётган кўп тармоқли спорт комплекси қурилишини кўздан кечирди.
Мамлакатимизда ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол этиб вояга етказиш, Ватанимизнинг халқаро майдондаги обрўсини янада юксалтиришнинг муҳим омилларидан бири бўлган спортни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси ва ғояси асосида қурилаётган "Ҳумо" спорт мажмуаси дизайнида замонавий қурилиш ечимлари ва илғор технологиялар миллий маданият элементлари билан уйғунлаштирилади. Мажмуа бинолари кўкка парвоз этаётган бахт ва ҳурлик рамзи – Ҳумо қуши кўринишида барпо этилади.
Иншоот ҳар бири 60х30 метр ўлчамдаги асосий ва машқ муз ареналаридан иборат. Умумий майдони 74 минг квадрат метрни ташкил этадиган иншоот тўрт қаватдан иборат бўлади.
Мобиль ўриндиқларга эга бўлган сарой спорт мусобақалари ўтказиш зали сифатида 14 минг, концерт зали сифатида 10 минг томошабинга мўлжалланган. Асосий бинода 300 ўринли машқ аренаси ҳам лойиҳалаштирилган.
Аренада хоккей, шорт-трек, фигурали учиш, кёрлинг бўйича мусобақалар билан бир қаторда баскетбол, волейбол, гандбол, футзал, бокс, таэквондо ва спортнинг бошқа турлари бўйича ҳам беллашувлар ўтказиш имконияти яратилади. Бундан ташқари, мажмуа байрам тадбирлари, концертлар, кўргазма ва форумлар ташкил этиш учун ҳам барча шароитга эга бўлади.
Мажмуа ҳудудида умумий бош режа концепциясига асосан спорт музейи, болалар учун ёпиқ майдон, тренажер заллар, фитнес маркази, замонавий овқатланиш шохобчалари, спорт анжомлари дўкони ва бошқа хизмат кўрсатиш объектлари жойлаштирилади.
Мажмуанинг муҳандислик тармоқлари, ёнғин хавфсизлиги, ёритиш, вентиляция, иссиқлик манбаи, кондиционерлаш тизимлари тўлиқ автоматлашган бўлиб, тежамкор технологиялар қўлланган ҳолда лойиҳаланган.
Бундан ташқари, бино ёнида тўрт қаватли автомобиллар турар жойи қурилиши режалаштирилган.
Объектни 2018 йилда ишга тушириш мўлжалланмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев бундай замонавий спорт иншоотларининг баркамол авлод тарбиясидаги аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди, мутасаддиларга қурилиш жараёнини юқори сифатда амалга ошириш бўйича зарур тавсиялар берди.
Президентимиз Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғидаги Шоирлар хиёбонида бир гуруҳ адиблар билан учрашди.
Мустақиллик йилларида ёш авлоднинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, ёшлар ўртасида китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини шакллантириш, таълим муассасаларини бадиий, маърифий, илмий-оммабоп ва тарбиявий адабиётлар билан таъминлашни янада кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётир.
Президентимизнинг 2017 йил 12 январдаги “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим қадам бўлди.
Учрашувда бу масканни янада обод қилиш, одамларнинг, айниқса, ёшларнинг маънавиятини юксалтириш, уларни китобга ошно қилиш, машҳур адибларимиз ҳаёти ва ижоди билан яқиндан таништириш мақсадида уларни бу даргоҳга мунтазам равишда жалб этиш ҳақида сўз борди.
Бу боғ буюк мутафаккир Алишер Навоий номи билан аталишида теран маъно мужассам, деди Президентимиз. Зеро, улуғ шоир ижодий мероси халқимиз маънавиятини юксалтириш, ёш авлодни Ватанга садоқат ва миллий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялашда алоҳида аҳамият касб этади.
Шоирлар хиёбони шундай маскан бўлиши керакки, бу ерда мунтазам шеърлар жаранглаб туриши зарур. Зотан, шеъриятга ошно бўлган инсон асло кам бўлмайди, деди давлатимиз раҳбари. Мамлакатимиздаги барча маданий муассасаларда шеърхонлик кечалари ўтказиш, ёшларнинг бундай учрашувларда фаол иштирокини таъминлаш мақсадга мувофиқ эканлиги қайд этилди.
Учрашувда шоир ва ёзувчилар ижод аҳлига, китоб мутолаасига, китобхонлик маданияти тарғиботига қаратаётган юксак эътибори учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тошкент шаҳридаги Халқ қабулхонасини бориб кўрди.
Президентимиз таклифи билан 2017 йил мамлакатимизда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилинди. Халқни эшитиш, аҳолининг талаб ва истакларини рўёбга чиқариш давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди. Шу мақсадда 2016 йил 28 декабрда Президентимизнинг «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони қабул қилинди.
Мазкур фармонга мувофиқ Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари, Тошкент шаҳрида, шунингдек, ҳар бир туман ва шаҳарда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналари ташкил этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тошкент шаҳридаги Халқ қабулхонасида ҳам фуқароларнинг давлат органларига мурожаат қилишига оид конституциявий ҳуқуқларини таъминлаш учун барча қулайлик яратилган.
Қабулхонага кираверишда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг «Инсонларнинг дарду ташвишларини ўйлаб яшаш – одамийликнинг энг олий мезонидир», деган сўзлари битилган. Муассаса фаолияти ана шу мезон асосида йўлга қўйилган. Аҳоли билан тўғридан-тўғри мулоқотни ташкил этиш, мурожаатларни кўриб чиқиш ва сақлаш учун замонавий шарт-шароитлар яратилган. Ходимлар, ёш болали оналар, ногиронлар ва фуқаролар учун барча жиҳатлар эътиборга олинган.
Тошкент шаҳрида аҳоли кўплигини инобатга олиб, бу ерда соҳавий бўлимлар ташкил этилган. Ушбу қабулхона Амир Темур кўчаси, 14-уйда жойлашган.
Давлатимиз раҳбари Халқ қабулхонаси фаолияти билан танишар экан, унинг ташкилий жиҳатларига юқори баҳо берди. Энди уни мазмунан бойитиш, ички маданиятини мустаҳкамлаш зарурлигини алоҳида таъкидлади.
Тошкент шаҳрининг салоҳияти ҳам, аҳоли сони, одамларнинг талаби ҳам бошқа жойлардагидан юқори. Ишни шунга мувофиқ ташкил этиш керак. Бу жой халқ манфаатларини таъминлайдиган, ишончини қозонадиган даргоҳ, адолат маскани бўлсин, деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Тошкентда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар пойтахтимиз иқтисодий-ижтимоий салоҳиятини юксалтириш, уни янада замонавий ва обод шаҳарга айлантириш, аҳоли фаровонлигини бунданда оширишдек эзгу мақсадларга хизмат қилади.

Наша основная цель — создание благоприятных условий для людей, дальнейшее повышение благосостояния народа
2017-02-04 | Политика
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой и крупными проектами.
Динамичное развитие нашей страны служит основой для продолжения колоссальной созидательной работы. В городах и селах организуются новые промышленные предприятия, строятся объекты социальной сферы, жилье, дороги и мосты. Широко развиваются предпринимательство, торговля и сфера услуг, повышается уровень жизни населения.
Выдвинутый Президентом нашей страны проект Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах нацелен на повышение эффективности реформ, придание мощной динамики развитию страны и общества.
Глава нашего государства ознакомился со строящимся путепроводом на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Чиланзарском районе.
На перекрестке улиц Мукими и Бунёдкор возникают автомобильные пробки, что становится причиной потери времени водителями и пассажирами, перерасхода топлива, загрязнения окружающей среды. Новый шестиполосный путепровод общей протяженностью 900 метров, высотой - 6, шириной 24 метра создаст удобства не только для водителей и пешеходов, но и для жителей прилегающих территорий.
По обеим сторонам моста также возводятся два пешеходных наземных перехода общей протяженностью 131,6 метра. Будут установлены соответствующие конструкции по защите от непогоды, эскалаторы и лифты.
Президент нашей страны, знакомясь с ходом строительства путепровода, особо отметил, что с каждым днем повышаются уровень и качество жизни, благосостояния наших соотечественников, растет количество машин. Это требует прокладки дополнительных дорог и мостов.
Мостостроителям были даны соответствующие рекомендации по быстрому и качественному выполнению работы.
Сдача путепровода в эксплуатацию намечена накануне праздника Навруз.
Президент Шавкат Мирзиёев здесь же ознакомился с проектом путепровода на пересечении улиц Бунедкор и Чупонота.
Глава нашего государства побывал на участке строительства Сергелийской линии Ташкентского метрополитена.
По инициативе Президента нашей страны уделяется особое внимание дальнейшему развитию транспортной сферы, в частности, метрополитена. Ташкентский метрополитен, играющий важную роль в системе транспортного обслуживания жителей и гостей столицы, проводит большую работу по обеспечению безопасности перевозки пассажиров, предоставлению им более комфортных условий. Сегодня в состав Ташкентского метрополитена входят Чиланзарская, Узбекистанская и Юнусабадская линии.
Скоро к ним присоединится и Сергелийская линия, которая, в отличие от действующих, будет надземной. Протяженность данного направления, строительство которого намечено на 2017-2020 годы, составит 7,1 километра. С полным задействованием новой линии будут оказываться услуги более чем 14 миллионам пассажиров в год.
Глава нашего государства особо отметил, что данный проект является первым подобным в истории Узбекистана. В целях создания больших удобств для населения была подчеркнута необходимость обустройства крытых остановок, строгого соблюдения интервала движения составов.
Президент нашей страны ознакомился также с ходом строительства современных многоэтажных домов в Сергелийском районе.
По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова многие города были благоустроены в соответствии с генеральным планом их застройки. Об этом свидетельствует нынешний современный облик Ташкента, Нукуса, Ургенча, Бухары, Андижана, Ферганы, Намангана, Самарканда, Карши, Термеза и других городов.
В соответствии с планом на 2016-2017 годы в Сергелийском районе столицы ведется строительство 102 современных многоэтажных домов на 4284 квартиры. Этот крупный проект позволит удовлетворить потребность молодых и нуждающихся в жилье семей. Самое важное, что жилье будет предоставляться на основе льготных ипотечных кредитов.
В преддверии 26-летия независимости нашей Родины намечено сдать в эксплуатацию 66 таких домов. Здесь будут построены также образовательные учреждения, субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, пункты бытового обслуживания.
Наша основная цель - создание удобств для людей, повышение их благосостояния, сказал Президент нашей страны. При распределении этих домов необходимо строго соблюдать принципы справедливости. Только тогда наш народ будет доволен нами, укрепится его уверенность в завтрашнем дне. Исходя из потребности населения планируется построить еще по 10 таких домов во всех районах Ташкента.
Были даны поручения ответственным руководителям и специалистам по строительству домов в полном соответствии с современными требованиями, обеспечению их самой развитой инфраструктурой.
Шавкат Мирзиёев посетил государственное унитарное предприятие “Яккасарайская малая промышленная зона” в Яккасарайском районе.
В столице, как и по всей нашей стране, проводится широкомасштабная работа по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке свободной деятельности предпринимателей. Указ главы нашего государства “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года открыл новые возможности в этом направлении.
Сегодня в Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах Ташкента на базе бездействовавших предприятий организованы три технопарка, в которых для предпринимателей созданы благоприятные условия с тем, чтобы они эффективно пользовались имеющимися возможностями, расширяли выпуск конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынке готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, создавали новые рабочие места.
Общая площадь государственного унитарного предприятия “Яккасарайская малая промышленная зона”, организованного на территории бывшего текстильного комбината, составляет 61,2 гектара, площадь зданий и сооружений – 338 тысяч квадратных метров. В настоящее время здесь 284 субъекта предпринимательства занимаются выпуском текстильной, химической, пищевой, машиностроительной, кожевенно-обувной, бумажной, мебельной продукции, металлообработкой, производством строительных материалов. В 2016 году ими было произведено продукции на 630 миллиардов сумов и экспортировано товаров на 48,5 миллиона долларов.
Для удобства предпринимателей на территории технопарка действуют банк, нотариальная контора, подведена железнодорожная ветка. Здесь трудятся более 6,6 тысячи человек.
Глава нашего государства, знакомясь со структурами технопарка, отметил необходимость организации подобных малых промышленных зон во всех районах столицы, создания в них широких возможностей для представителей малого бизнеса, подчеркнул важность содействия предприятиям в поиске иностранных партнеров, их выходе на внешний рынок, расширении экспорта продукции.
Только разгосударствлением и приватизацией убыточных предприятий проблема не решится, сказал Президент нашей страны. В технопарках, организуемых на базе таких предприятий, необходимо создать благоприятные условия для предпринимателей, обустроив развитые инженерно-коммуникационные системы и инфраструктуру. Деловые люди должны быть уверенными в том, что завтра получат прибыль. Только тогда работа в этой сфере даст свои результаты.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с предпринимателями, осуществляющими деятельность на территории технопарка. Глава государства рекомендовал им эффективно пользоваться созданной в нашей стране благоприятной деловой средой, повышать качество продукции, развивать экспортную деятельность, активно участвовать в выставках за рубежом. Соответствующим руководителям были даны поручения по широкой поддержке бизнеса, расширению локализации продукции, выделению инвестиций для ввоза предпринимателями технологий из-за рубежа и выпуска готовой продукции в нашей стране.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства иностранного предприятия «Ташкентский металлургический завод» в Сергелийском районе.
Учредителем этого предприятия проектной стоимостью 278,2 миллиона евро является британская компания "Quality Trade Supplies L.P.".
Строительство предприятия, занимающего 100 гектаров, намечается осуществить в течение 24 месяцев. На завод будет поставлено современное оборудование из таких государств, как Италия, Германия, Австрия. На предприятии будут выпускаться металлические листы для кузовов автомобилей, бытовой техники, металлочерепица, профнастил. С выходом предприятия на полную проектную мощность будет изготавливаться различная металлопродукция, создано более 1000 рабочих мест.
Глава нашего государства ознакомился с началом строительства данного предприятия. Подчеркнув роль данного металлургического завода в развитии экономики нашей страны, Шавкат Мирзиёев отметил необходимость обратить особое внимание на подготовку специалистов, побеседовал с подрядчиками и строителями, пожелал им успехов в их ответственной работе.
Отмечалось, что необходимо наладить подготовку специалистов для этого предприятия в Туринском политехническом университете в Ташкенте, Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова и профильных профессиональных колледжах.
Президент нашей страны побывал на строительной площадке многофункционального спортивного комплекса, возводимого на пересечении улиц Олмазор и Бешёгоч.
В нашей стране уделяется особое внимание воспитанию молодого поколения всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями, развитию спорта как одного из важных факторов приумножения международного авторитета Родины.
Спортивный комплекс "Хумо", строящийся по инициативе и идее главы нашего государства, сочетает в себе современные архитектурные решения, передовые технологии и традиции национального зодчества. В частности, общий вид всего комплекса будет представлять собой птицу Хумо – символ счастья и свободы.
В состав четырехэтажного комплекса общей площадью 74 тысячи квадратных метров войдут два корпуса - тренировочная и основная ледовые арены 60х30 метров каждая.
Зал с возможностью изменять расстановку кресел во время проведения спортивных соревнований будет вмещать 14 тысяч человек, в качестве концертного зала - 10 тысяч зрителей. В основном корпусе также намечено обустроить тренировочную арену на 300 мест.
На ледовой арене будут проводиться хоккейные матчи, состязания по шорт-треку, фигурному катанию, керлингу. Кроме того, предусмотрена возможность устраивать здесь турниры по баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу, боксу, таэквондо и другим видам спорта. Наряду с этим в комплексе можно будет проводить праздничные мероприятия, концерты, выставки и форумы.
На территории комплекса в соответствии с общей концепцией будут размещены спортивный музей, крытая детская площадка, тренажерные залы, фитнес-центр, современные пункты общественного питания, магазин спортивного инвентаря и другие объекты.
Инженерные сети, системы пожарной безопасности, освещения, вентиляции, отопления и кондиционирования воздуха будут полностью автоматизированными, с применением энергосберегающих технологий.
Помимо этого рядом с сооружением намечено построить четырехэтажную автостоянку.
Объект намечено сдать в 2018 году.
Президент нашей страны обратил особое внимание на важное значение таких современных спортивных сооружений для воспитания гармонично развитого поколения и поручил соответствующим руководителям обеспечить качественное осуществление строительных работ.
Шавкат Мирзиёев на Аллее поэтов Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои встретился с группой литераторов.
В нашей стране уделяется особое внимание повышению интеллектуального потенциала молодого поколения, формированию у молодежи культуры чтения, дальнейшему усилению обеспечения образовательных учреждений художественной, просветительской, научно-популярной литературой.
Распоряжение Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января 2017 года стало важным шагом по подъему этой работы на качественно новый уровень.
В ходе встречи говорилось о дальнейшем благоустройстве аллеи, постоянном привлечении людей, особенно молодежи, к проводимым здесь мероприятиям, чтобы повысить их интерес к чтению, знакомить с жизнью и творчеством известных писателей и поэтов нашей страны.
Национальный парк Узбекистана носит имя великого Алишера Навои. И это не случайно. Ведь богатое наследие Навои и сегодня имеет важное значение в духовном развитии нашего народа, воспитании молодежи в духе преданности Родине, сказал Шавкат Мирзиёев.
Аллея поэтов должна стать таким местом, где постоянно звучат стихи. Ибо от приобщения к поэзии человек обогащается духовно, отметил глава нашего государства. Во всех культурных учреждениях нашей страны целесообразно проводить вечера поэзии, в которых активное участие должна принимать молодежь.
На встрече писатели и поэты поблагодарили Президента нашей страны за заботу о творческих людях и внимание к повышению и пропаганде культуры чтения.
Глава нашего государства посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Ташкенте.
По предложению Президента Шавката Мирзиёева 2017 год в нашей стране был объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. Задачи общения с народом, реализации запросов и пожеланий населения стали приоритетом государственной политики. С этой целью 28 декабря 2016 года был принят Указ Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями юридических и физических лиц”.
В соответствии с этим указом в Республике Каракалпакстан, областных центрах и Ташкенте, а также в каждом районе и городе открываются народные приемные Президента Республики Узбекистан.
В Народной приемной Ташкента также созданы все удобства для обеспечения конституционных прав граждан на обращение в государственные органы.
При входе в приемную написаны слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “Жить заботами людей – самый важный критерий человечности”. На основе этого критерия организована и деятельность приемной. Созданы современные условия для прямого диалога с населением, рассмотрения и хранения обращений. Учтены потребности матерей с малолетними детьми, инвалидов.
Учитывая многочисленность населения Ташкента, здесь организованы секторы по сферам. Приемная расположена по адресу: улица Амира Темура, дом №14.
Глава нашего государства, знакомясь с работой Народной приемной, оценил высокий уровень ее организации. Теперь и деятельность приемной должна быть соответствующей.
Ташкент обладает более высоким, по сравнению с другими регионами, потенциалом, соответственно высоки и требования жителей столицы. Нужно организовать работу приемной с учетом этих аспектов. Она должна стать местом, где на основе принципов справедливости обеспечиваются интересы человека, укрепляется доверие людей.
Широкомасштабная созидательная работа, крупные проекты, осуществляемые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, служат таким благородным целям, как повышение социально-экономического потенциала Ташкента, превращение его в еще более современный и благоустроенный город, дальнейшее повышение благосостояния народа.