Президентимиз Шавкат Мирзиёев янги қурилаётган метро йўналиши билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент метрополитенининг Сергели йўналишида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди.
Президентимиз ташаббуси билан транспорт соҳаси, жумладан, метрополитенни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Мамлакатимиз транспорт тизимида муҳим ўринга эга Тошкент метрополитени аҳолига янада кенг қулайликлар яратиш, йўловчиларни ташиш хавфсизлигини таъминлаш ва уларга хизмат кўрсатиш маданиятини юксалтириш борасида самарали ишларни амалга оширмоқда. Чилонзор, Ўзбекистон ва Юнусобод линияларидан иборат Тошкент метрополитени бугун пойтахтимиз аҳли ва меҳмонларига самарали транспорт хизмати кўрсатиб келмоқда.
Метрополитеннинг Сергели йўналиши аввалгиларидан фарқли тарзда ер устидан ўтади. Қурилиш ишлари 2017-2020 йилларга мўлжалланган мазкур йўналишнинг узунлиги 7,1 километрни ташкил этади. У тўлиқ ишга тушиши билан бир йилда 14 миллиондан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари қурилиш ишлари билан танишар экан, бу лойиҳа Ўзбекистон тарихида ягоналигини алоҳида таъкидлади. Аҳолига янада қулайлик яратиш мақсадида бекатлар устининг ёпиқ бўлиши, поездлар қатновида узилишлар бўлмаслиги кераклигини қайд этиб ўтди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с прокладкой новой линии метро
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством Сергелийской линии Ташкентского метрополитена.
По инициативе Президента нашей страны уделяется особое внимание дальнейшему развитию транспортной сферы, в частности, метрополитена. Ташкентский метрополитен, играющий важную роль в системе транспортного обслуживания жителей и гостей столицы, проводит большую работу по обеспечению безопасности перевозки пассажиров, предоставлению им более комфортных условий. Сегодня в состав Ташкентского метрополитена входят Чиланзарская, Узбекистанская и Юнусабадская линии.
Скоро к ним присоединится и Сергелийская линия, которая, в отличие от действующих, будет надземной. Протяженность данного направления, строительство которого намечено на 2017-2020 годы, составит 7,1 километра. С полным задействованием новой линии в год будут оказываться услуги более чем 14 миллионам пассажиров.
Глава нашего государства, знакомясь с ходом строительства, особо отметил, что данный проект является первым подобным в истории Узбекистана. В целях создания больших удобств для населения Президент подчеркнул необходимость обустройства крытых остановок, строгого соблюдения временного интервала движения составов и недопущения их запаздывания.