Президентимиз Шавкат Мирзиёев янги қурилаётган метро йўналиши билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент метрополитенининг Сергели йўналишида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди.
Президентимиз ташаббуси билан транспорт соҳаси, жумладан, метрополитенни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Мамлакатимиз транспорт тизимида муҳим ўринга эга Тошкент метрополитени аҳолига янада кенг қулайликлар яратиш, йўловчиларни ташиш хавфсизлигини таъминлаш ва уларга хизмат кўрсатиш маданиятини юксалтириш борасида самарали ишларни амалга оширмоқда. Чилонзор, Ўзбекистон ва Юнусобод линияларидан иборат Тошкент метрополитени бугун пойтахтимиз аҳли ва меҳмонларига самарали транспорт хизмати кўрсатиб келмоқда.
Метрополитеннинг Сергели йўналиши аввалгиларидан фарқли тарзда ер устидан ўтади. Қурилиш ишлари 2017-2020 йилларга мўлжалланган мазкур йўналишнинг узунлиги 7,1 километрни ташкил этади. У тўлиқ ишга тушиши билан бир йилда 14 миллиондан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари қурилиш ишлари билан танишар экан, бу лойиҳа Ўзбекистон тарихида ягоналигини алоҳида таъкидлади. Аҳолига янада қулайлик яратиш мақсадида бекатлар устининг ёпиқ бўлиши, поездлар қатновида узилишлар бўлмаслиги кераклигини қайд этиб ўтди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev inspected the construction process of the Sergeli line of the Tashkent metro.
At the initiative of the President of our country a special attention is paid to further development of the transportation sphere, in particular, the metro. The Tashkent metro, playing an important role in the system of providing transportation services for residents and guests of the capital, carries out a large volume of works in ensuring the security of passenger transportation, providing them more comfortable conditions. Today the Tashkent metro includes Chilonzor, Uzbekiston and Yunusobod lines.
Soon the Sergeli line will join their rank, which, in contrast to the existing ones, will be an overground metro. The length of this line, the construction of which is planned for 2017-2020, will be 7,1 km. The line will serve over 14 million passengers annually.
The Head of our state, inspecting the construction process, particularly highlighted that this project is the first of its kind in the history of Uzbekistan. In order to create conveniences for the public, the President underlined the need to construct roofed stations, strictly following the trains schedule and disallowing delays.