Мамлакатимизда янги саноат корхоналари, маданият ва спорт иншоотлари, таълим масканлари, савдо марказлари, шифохоналар, турар жойлар, йўллар ва кўприклар барпо этиш, мавжудларини замон талаблари даражасида тубдан реконструкция қилиш ишлари изчил давом этмоқда. Бугун пойтахтимиз ўзининг тарихий жозибасини сақлаган ҳолда янгиланиб, узоқни ўйлаб тузилган режа асосида ривожланиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган жойда қурилаётган йўл ўтказгич билан танишди.
Қурувчиларимиз бу каби улкан бунёдкорлик ишларининг ҳадисини олган. Бугун Муқимий ва Бунёдкор кўчалари кесишган чорраҳада тирбандлик юзага келиб, ҳайдовчи ва йўловчиларнинг ортиқча вақт йўқотишига, ёқилғи сарфи ошиб, атроф-муҳит ифлосланишига сабаб бўлаётир.
Умумий узунлиги 900, баландлиги 6, кенглиги 24 метр бўлган 6 полосали мазкур йўл ўтказгич нафақат ҳайдовчилар ва пиёдаларга, балки шу ерда яшаётган аҳолига ҳам бир қанча қулайликлар яратади.
Кўприкнинг икки томонида пиёдалар учун умумий узунлиги 131,6 метр бўлган иккита ер усти ўтиш йўлаги ҳам барпо этилмоқда. Ёғин-сочинли кунларда ҳимояланиш мосламалари ўрнатишга алоҳида эътибор қаратилаётир.
Президентимиз қурилишнинг бориши билан танишар экан, мамлакатимизда кундан-кунга аҳолининг яшаш фаровонлиги ошиб, хонадонларда машиналар кўпаяётгани, пойтахт кўчаларида автомобиль қатновининг кенгаяётганини инобатга олиш, бунинг учун қўшимча йўллар ва кўприклар барпо этишга эҳтиёж сезилаётганини алоҳида таъкидлади.

President Shavkat Mirziyoyev visited the construction site of a new overpass in Tashkent
On 3 February President of our country Shavkat Mirziyoyev surveyed the ongoing construction and creative works in the capital.
Construction of new industrial enterprises, culture and sports facilities, educational and medical institutions, shopping centres, residential houses, roads and bridges,as well as fundamental reconstruction of the existing ones, based on the modern requirements, have been steadily continuing in our country. Today our capital is undergoing a dynamic renovation, maintaining its historical attractiveness and is developing based on the prospective plan.
The Head of our state paid a visit to the construction site of an overpass at the intersection of Bunyodkor and Muqimiy streets in Chilonzor district.
Our construction engineers have a large experience of creativity. Currently, traffic congestions may be frequently observed at the intersection of Muqimiy and Bunyodkor streets, which result in the loss of time for drivers and passengers, excessive fuel consumption and air pollution.
The new six-lane overpass with a total length of 900 meters, height of 6 meters and width of 24 meters creates comfortable conditions not only for drivers and pedestrians, but also the residents of surrounding areas.
Two pedestrian footbridges with a total length of 131,6 meters are also being constructed on both sides of the overpass. A particular attention is paid to installing relevant protection structures for bad weather conditions.
The President of our country, inspecting the construction process, particularly highlighted that the level and quality of life, welfare of our compatriots and correspondingly, the quantity of cars on the road are increasing day by day. This mandates construction of additional roads and bridges.
During the visit the construction workers were given appropriate recommendations on rapid and quality execution of works.