Мамлакатимизда янги саноат корхоналари, маданият ва спорт иншоотлари, таълим масканлари, савдо марказлари, шифохоналар, турар жойлар, йўллар ва кўприклар барпо этиш, мавжудларини замон талаблари даражасида тубдан реконструкция қилиш ишлари изчил давом этмоқда. Бугун пойтахтимиз ўзининг тарихий жозибасини сақлаган ҳолда янгиланиб, узоқни ўйлаб тузилган режа асосида ривожланиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган жойда қурилаётган йўл ўтказгич билан танишди.
Қурувчиларимиз бу каби улкан бунёдкорлик ишларининг ҳадисини олган. Бугун Муқимий ва Бунёдкор кўчалари кесишган чорраҳада тирбандлик юзага келиб, ҳайдовчи ва йўловчиларнинг ортиқча вақт йўқотишига, ёқилғи сарфи ошиб, атроф-муҳит ифлосланишига сабаб бўлаётир.
Умумий узунлиги 900, баландлиги 6, кенглиги 24 метр бўлган 6 полосали мазкур йўл ўтказгич нафақат ҳайдовчилар ва пиёдаларга, балки шу ерда яшаётган аҳолига ҳам бир қанча қулайликлар яратади.
Кўприкнинг икки томонида пиёдалар учун умумий узунлиги 131,6 метр бўлган иккита ер усти ўтиш йўлаги ҳам барпо этилмоқда. Ёғин-сочинли кунларда ҳимояланиш мосламалари ўрнатишга алоҳида эътибор қаратилаётир.
Президентимиз қурилишнинг бориши билан танишар экан, мамлакатимизда кундан-кунга аҳолининг яшаш фаровонлиги ошиб, хонадонларда машиналар кўпаяётгани, пойтахт кўчаларида автомобиль қатновининг кенгаяётганини инобатга олиш, бунинг учун қўшимча йўллар ва кўприклар барпо этишга эҳтиёж сезилаётганини алоҳида таъкидлади.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством в Ташкенте нового путепровода
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с осуществляемой в столице созидательной работой.
В нашей стране последовательно продолжается работа по возведению новых промышленных предприятий, объектов культуры и спорта, образовательных и медицинских учреждений, торговых центров, жилых зданий, дорог и мостов, коренной реконструкции имеющихся на основе современных требований. Сегодня наша столица динамично обновляется, сохраняя свою историческую привлекательность, развивается на основе перспективного плана.
Глава нашего государства ознакомился со строящимся на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Чиланзарском районе столицы путепроводом.
Наши строители имеют большой опыт созидательной работы. В настоящее время на перекрестке улиц Мукими и Бунёдкор возникают автомобильные пробки, что становится причиной потери времени водителями и пассажирами, перерасхода топлива, загрязнения окружающей среды.
Новый шестиполосный путепровод общей протяженностью 900 метров, высотой - 6, шириной 24 метра создаст удобства не только для водителей и пешеходов, но и для жителей прилегающих территорий.
По обеим сторонам моста также возводятся два пешеходных наземных перехода общей протяженностью 131,6 метра. Уделяется особое внимание установке соответствующих конструкций по защите от непогоды.
Президент нашей страны, знакомясь с ходом строительства путепровода, особо отметил, что с каждым днем повышаются уровень и качество жизни, благосостояния наших соотечественников, растет число машин. Это создает необходимость прокладки дополнительных дорог и мостов.
Мостостроителям были даны соответствующие рекомендации по быстрому и качественному выполнению работы.