Наманганда Ислом Каримов хотирасига бағишланган мусобақа ташкил этилди
Наманганда мустақил Ўзбекистон давлатининг асосчиси, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов хотирасига бағишлаб дзюдо ҳамда ўзбек жанг санъати бўйича вилоят биринчилиги ўтказилди.
Биринчи Президентимиз ташаббуси билан болалар спортини ривожлантириш, ёшларнинг спорт билан мунтазам шуғулланиши, истеъдод ва салоҳиятини кенг намоён этиши учун замонавий шароит яратишга қаратилган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётгани таъкидланди.
– Ўзбекистонимизда мустақил тараққиёт йилларида барча соҳаларда эришилган улкан ютуқ ва марралар Биринчи Президентимиз Ислом Каримов номи билан чамбарчас боғлиқ, – дейди Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси Наманган вилояти филиали раҳбари А.Мамадумаров. – Вилоятимизда турли халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этаётган ёш спортчилар сафи тобора кенгайиб, улар орасидан қитъа ва жаҳон чемпионатлари ғолиблари, Олимпиада совриндорлари етишиб чиқаётгани ҳам ана шу эътибор ва ғамхўрлик самарасидир.
Наманган шаҳридаги 2-болалар ва ўсмирлар спорт мактабида бўлиб ўтган мусобақада 2001-2002 йилларда туғилган 200 дан ортиқ ўғил-қиз ғолиблик учун куч синашди.
Дзюдо бўйича мусобақаларда Наманган шаҳридан Р.Иномов, А.Бойхонов, Ж.Мамасолиев, Поп туманидан О.Авазбеков, Наманган туманидан А.Тожимирзаев, З.Жамолиддинов, Янгиқўрғон туманидан М.Абдулҳакимов ўз вазн тоифасида биринчи ўринни эгаллади.
Ўзбек жанг санъати бўйича Тўрақўрғон туманидан Н.Комилжонова, Наманган шаҳридан М.Баҳриддинова, М.Абдусатторова, М.Набижонова, К.Аҳмедов, А.Мирсаидов, А.Анваров, Э.Жаҳонгиров ғолиблик шоҳсупасига кўтарилди.

В Намангане состоялись соревнования, посвященные памяти Ислама Каримова
В Намангане состоялось областное первенство по дзюдо и узбек жанг санъати, посвященное памяти основателя нашего независимого государства, Первого Президента Ислама Каримова.
Отмечалось, что особое внимание, уделенное по инициативе Первого Президента нашей страны развитию детского спорта, созданию молодежи современных условий для регулярных занятий спортом, демонстрации своих дарований и потенциала, дает высокие результаты.
– Достигнутые в Узбекистане в годы независимого развития рубежи во всех сферах неразрывно связаны с именем Первого Президента Ислама Каримова, – говорит руководитель Наманганского областного филиала Фонда развития детского спорта Узбекистана А.Мамадумаров. – В нашей области ширятся ряды спортсменов, успешно выступающих на международных соревнованиях, среди них есть победители континентальных и мировых чемпионатов, призеры Олимпиады, и это является результатом внимания и заботы, уделяемых развитию спорта.
В соревнованиях приняли участие более 200 спортсменов 2001-2002 годов рождения.
В соревнованиях по дзюдо в своих весовых категориях первое место заняли Р.Иномов, А.Бойхонов, Ж.Мамасолиев из Намангана, О.Авазбеков из Папского района, А.Тожимирзаев, З.Жамолиддинов из Наманганского района, М.Абдулхакимов из Янгикурганского района.
В соревнованиях по узбек жанг санъати на пьедестал почета поднялись Н.Комилжонова из Туракурганского района, М.Бахриддинова, М.Абдусатторова, М.Набижонова, К.Ахмедов, А.Мирсаидов, А.Анваров, Э.Жахонгиров из Намангана.