Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуд санаси муносабати билан мамлакатимиз бўйлаб турли тадбирлар бўлиб ўтмоқда
2017-01-31 | Жамият
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовни халқимиз мустақиллигимиз ва тараққиётимиз асосчиси сифатида билади ва юксак қадрлайди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарори халқимиз истагини ифодалаган, қалб тўридан жой олган муҳим ҳужжат бўлди.
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида Буюк Йўлбошчимиз таваллуд топган кун муносабати билан ўтказилган тадбирда шулар ҳақида сўз борди. “Ёди ҳамиша ёдда” деб номланган тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маънавият тарғиботчилари, олимлар, профессор-ўқитувчи ва талабалар иштирок этди.
Университет ректори А.Мараҳимов, академик М.Салоҳиддинов, адабиётшунос Ш.Ризаев ва бошқалар халқимизнинг тинч ва фаровон ҳаёти, мамлакатимизнинг барқарор иқтисодий равнақи учун борлиғини, умрини бағишлаган, жаҳон миқёсида катта обрў-эътибор қозонган буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримовнинг беқиёс хизматларини ёшлар онгу қалбига сингдириш катта тарбиявий аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Биринчи Президентимиз мустақил Ўзбекистон давлатининг асосчиси сифатида дунёда “ўзбек модели” деб тан олинган ривожланиш йўлини ишлаб чиққан.
Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетида ташкил этилган тадбирда олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари М.Каримов, университет ректори Ф.Ризаев, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси М.Аҳмедов, Олмазор тумани ҳокими Б.Ғойибназаров ва бошқалар Ислом Каримов ўзининг серқирра сиёсий фаолияти, олижаноб инсоний фазилатлари билан Ватанимизнинг кўп асрлик тарихида ёрқин из қолдирганини таъкидлади.
– Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг қарорига мувофиқ таълим даргоҳимизга мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов номи берилиши жамоамиз учун тарихий воқеа бўлди, – дейди университет проректори А.Алимов. – Бу университетимиз жамоасига чексиз қувонч, фахр-ифтихор бағишлайди, айни чоғда катта масъулият юклайди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги маданият саройида “Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг асосчиси” номли маънавий-маърифий тадбирда халқимиз атоқли фарзандининг давлат ва сиёсат арбоби сифатидаги кенг қамровли фаолияти яна бир бор эътироф этилди.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари С.Саййид, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган журналист Қ.Каримбеков ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Буюк Юртбошимиз хотирасининг абадийлаштирилаётгани бутун халқимизнинг дилидаги эзгу истак эканини таъкидлади.
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида “Мустақиллигимиз фидойиси” мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбирда истиқлол йилларида мамлакатимиздаги тинчлик ва барқарорлик, меҳр-оқибат ва бағрикенглик, миллатлараро тотувликни асраб-авайлаш, мустақиллигимизни мустаҳкамлашдек буюк ишлар Ислом Каримов номи билан чамбарчас боғлиқ экани таъкидланди.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси сиёсий кенгаши ижроия қўмитаси, партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси ва Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети ҳамкорлигида ўтказилган тадбирда Биринчи Президентимиз ташаббуси билан ёшлар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашнинг ҳуқуқий, ташкилий асослари яратилгани, уларнинг истеъдодини рағбатлантириш ва қўллаб-қувватлашнинг мустаҳкам механизми шакллантирилгани ҳақида ёшларга сўзлаб берилди.
– Эртамиз эгаларининг жамиятда мустаҳкам ўрин эгаллаши, сифатли таълим-тарбия олиши, иш ўринлари, муносиб турар жойларга эга бўлиши учун барча шарт-шароитлар яратиб берилди, – дейди Ўзбекистон халқ артисти Ёдгор Саъдиев. – Ислом Каримовдек халқпарвар, болажон, ёшларни “Менинг фарзандларим!” деб бағрига босиб, чексиз меҳр-муҳаббатини намоён этган раҳбар кам бўлса керак. У кишининг номи халқи, юрти манфаатини ҳамма нарсадан устун қўйиб, меҳнат қилган буюк давлат арбоби, доно сиёсатчи, том маънодаги ватанпарвар инсон сифатида асрлар оша яшайверади.
– Биринчи Президентимиз бошлаган улуғ йўл бизни бунданда юксак марраларга етаклайди, – дейди Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети талабаси Акмал Турғунов. – Зеро, “Сизлар учун, сизларнинг бахту саодатингиз учун бутун борлиғимни бағишлашга ҳам тайёрман. Маррани доимо баланд қўйиб яшанг, азиз болаларим, давр бизники, марра бизники!” деган сўзлари ҳамиша қалбимизда жаранглаб туради. Биз Ислом Каримовнинг оталарча меҳри ва ғамхўрлигини ҳеч қачон унутмаймиз!
Тошкент кимё-технология институтида Ўзбекистон Халқ демократик партияси Тошкент шаҳар кенгаши томонидан ташкил этилган тадбир «Келажаги буюк юртнинг Биринчи Президенти – Сиз доимо қалбимиздасиз!» деб номланди.
Институт ректори С.Туробжонов, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Тошкент шаҳар кенгаши раиси ўринбосари Н.Йўлдошева ва бошқалар Биринчи Президентимиз ёш авлодга мунтазам ғамхўрлик кўрсатганини таъкидлади.
Қибрай туманидаги “Дўрмон” маданият саройида ўтказилган маданий-маърифий тадбирда ёшларга Биринчи Президентимиз раҳнамолигида шаҳару қишлоқларимизда рўй берган оламшумул ўзгаришлар, юртдошларимиз кайфияти, бугунги ҳаётдан мамнунлиги ҳамда мустақилликкача бўлган даврдаги оғир кунлар ҳақида сўзлаб берилди.
Фарғона давлат университетида Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолияти, бой маънавий меросига бағишлаб ўтказилган илмий анжуманда мард ва доно сиёсатчи Биринчи Президентимиз билан боғлиқ Ўзбекистоннинг истиқлол йилларида эришган улкан ютуқ ва натижалари, барча соҳаларда олиб борилган ислоҳотлар самаралари ҳақида сўз борди. У кишининг фидойилик, ватанпарварлик, адолатпарварлик, самимийлик, меҳрибонлик каби олижаноб фазилатлари барчамиз учун ёрқин ибрат намунаси экани таъкидланди.
– Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг қарорига мувофиқ Фарғона шаҳридаги Санъат саройига Биринчи Президентимиз Ислом Каримов номи берилганидан чексиз фахрланамиз, – дейди филология фанлари доктори Сиддиқжон Мўминов. – У инсон билан бир замонда яшаб, ҳамнафас бўлдик. У кишининг доно сиёсати ва буюк давлат арбоби сифатидаги фаолиятини ўз кўзимиз билан кўрдик. Фарғонада олиб борган беқиёс бунёдкорлик ишларини фарзандларимиз учун ҳамиша ибрат қилиб кўрсатишдан чарчамаймиз.
Андижон банк коллежида Ўзбекистон Халқ демократик партияси вилоят кенгаши ҳамда вилоят ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган тадбир “Буюк Йўлбошчига ҳамиша таъзимдамиз” деб номланди.
– Биринчи Президентимиз томонидан амалга оширилган кўплаб хайрли ва эзгу ишлар ҳақида янада кенг маълумотларга эга бўлдик, – дейди коллеж ўқувчиси Дилдора Абдухалилова. – Улуғ Йўлбошчимиз ташаббуси ва раҳнамолигида Асака шаҳрида завод очилиб, мамлакатимизда автомобилсозлик саноатига асос солинган. Бу ерда ишлаб чиқарилаётган автомобиллар жаҳоннинг кўплаб давлатига экспорт қилинмоқда, Ўзбекистон номини дунёга достон қилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг қарорига биноан ушбу заводга Ислом Каримов номи берилиши нафақат завод жамоасини, балки бутун Андижон аҳлини ғоят қувонтирди. Халқимизга озод ва обод Ватан қолдирган, тараққиёт эшикларини очиб берган Биринчи Президентимиз хотирасини ҳеч қачон унутмаймиз.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуди санаси – 30 январь куни муносабати билан бутун мамлакатимиз бўйлаб турли тадбирлар давом этмоқда.

Навечно в памяти народной
Наш народ глубоко чтит и высоко ценит Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова как основателя нашего независимого государства.
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова” от 25 января текущего года стал важным документом, выразившим искреннее желание и волю всего нашего народа.
Об этом говорилось на мероприятии в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека в связи с днем рождения Первого Президента нашей страны. В вечере памяти “Будем помнить всегда” приняли участие представители государственных и общественных организаций, пропагандисты духовности, ученые, преподаватели и студенты.
Ректор университета А.Марахимов, академик М.Салохиддинов, литературовед Ш.Ризаев и другие отметили, что осознание молодежью значения колоссальных заслуг выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Каримова, посвятившего жизнь служению своему народу, в устойчивом экономическом развитии страны имеет большое воспитательное значение.
Первый Президент нашей страны – основатель независимого государства Узбекистан и автор известной в мире “узбекской модели” развития – снискал огромное уважение и авторитет в мировом сообществе, оставил неизгладимый след не только в национальной, но и мировой истории.
На мероприятии, организованном в Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова, заместитель министра высшего и среднего специального образования М.Каримов, ректор университета Ф.Ризаев, председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, хоким Алмазарского района Б.Гойибназаров и другие отметили, что Ислам Каримов своей многогранной государственной и политической деятельностью, благородными человеческими качествами оставил яркий след в многовековой истории нашей Родины.
- Присвоение в соответствии с постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева имени Первого Президента Ислама Каримова нашему вузу стало историческим событием в жизни университета, - говорит проректор университета А.Алимов. - Мы гордимся этим и вместе с тем понимаем, какую большую ответственность возлагает на нас это решение.
На духовно-просветительском мероприятии “Ислам Каримов – основатель независимости Республики Узбекистан”, прошедшем во Дворце культуры Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, по достоинству была оценена широкомасштабная деятельность великого сына нашего народа как государственного и политического деятеля.
Первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана С.Саййид, заслуженный журналист Республики Узбекистан К.Каримбеков и другие отметили, что проводимая под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева работа по увековечению памяти основателя независимости нашего государства соответствует искреннему желанию и устремлениям всего нашего народа.
В Национальной библиотеке имени Алишера Навои прошла беседа за "круглым столом" на тему “Самоотверженный деятель независимости”. На мероприятии отмечалось, что достигнутые в годы независимости мир и стабильность в стране, укрепление в нашем обществе атмосферы взаимоуважения, великодушия, межнационального согласия неразрывно связаны с именем Ислама Каримова.
На мероприятии, проведенном исполнительным комитетом Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана совместно с фракцией партии в Законодательной палате Олий Мажлиса и Туринским политехническим университетом в Ташкенте, говорилось о том, что по инициативе Первого Президента нашей страны были созданы законодательные и организационные основы обеспечения прав и интересов молодежи, сформирован прочный механизм ее стимулирования и всемерной поддержки.
- Были созданы все условия для того, чтобы хозяева нашего завтрашнего дня заняли достойное место в обществе, получали современное глубокое образование, обретали работу и достойное жилье, - говорит народный артист Узбекистана Ё.Саъдиев. - История знает не много таких государственных деятелей, каким был Ислам Каримов - любящим народ, детей, молодежь, называвшим всех их своими детьми, всегда выражавшим им свою безграничную любовь. Его имя как истинного патриота, ставившего интересы страны превыше всего, выдающегося государственного деятеля, мудрого политика будет жить в веках.
- Избранный под руководством Первого Президента нашей страны самостоятельный путь развития обязательно приведет нас к еще большим успехам, - говорит студент Туринского политехнического университета в Ташкенте А.Тургунов. - Его слова “Всегда будьте на высоте, мои дорогие дети!” навечно запечатлены в наших сердцах. Мы никогда не забудет отеческую любовь и заботу Ислама Каримова!
В Ташкентском химико-технологическом институте также прошло мероприятие “Первый Президент страны с великим будущим – Вы всегда в нашем сердце!”, организованное Ташкентским городским советом Народно-демократической партии Узбекистана.
Ректор института С.Туробжонов, заместитель председателя Ташкентского городского совета Народно-демократической партии Узбекистана Н.Юлдашева и другие отметили, что Первый Президент нашей страны постоянно заботился о молодом поколении.
На культурно-просветительском мероприятии во Дворце культуры “Дурмон” Кибрайского района были особо отмечены произошедшие под руководством Первого Президента огромные преобразования в городах и селах, в настроении соотечественников, которые сегодня довольны жизнью, те трудности, которые пришлось преодолеть на пути к обретению независимости.
В Ферганском государственном университете на научной конференции, посвященной жизни и деятельности Ислама Каримова, его богатому духовному наследию, говорилось о связанных с именем этого мудрого и мужественного политика колоссальных успехах и достижениях в годы независимости, результатах осуществленных под его руководством реформ во всех сферах. Отмечалось, что присущие ему самоотверженность, патриотизм, справедливость, искренность и другие благородные качества являются ярким примером для всех нас.
- Мы очень гордимся тем, что постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева Дворец искусств в Фергане теперь носит имя Первого Президента нашей страны Ислама Каримова, - говорит доктор филологических наук С.Муминов. - Нам посчастливилось быть его современниками, на себе ощутить высокие результаты его деятельности как мудрого политика и выдающегося государственного деятеля. Мы всегда будем рассказывать нашим детям об Исламе Каримове, его широкомасштабной созидательной работе, в том числе в Фергане.
В Андижанском профессиональном банковском колледже состоялось мероприятие “Всегда преклоняем голову перед Первым Президентом Исламом Каримовым”, организованное областным советом Народно-демократической партии Узбекистана и областным управлением среднего специального, профессионального образования.
- На мероприятии мы больше узнали о благородной деятельности нашего Первого Президента во имя счастья народа, - говорит учащаяся колледжа Д.Абдухалилова. - По его инициативе в Асаке был открыт автомобильный завод, что заложило основы отечественного автомобилестроения. Наши автомобили экспортируются во многие страны мира, приумножают славу Узбекистана. Присвоение этому заводу имени Ислама Каримова согласно постановлению главы нашего государства очень обрадовало не только коллектив предприятия, но и всех жителей Андижана. Никогда не забудем Первого Президента нашей страны, оставившего нам свободную и благоустроенную Родину, указавшего нам путь в великое будущее.
Мероприятия в связи с 30 января – днем рождения Первого Президента Ислама Каримова продолжаются по всей стране.