Сиз билан 2017 йил 5 январь куни телефон орқали мулоқотимиз чоғида Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги ўзаро ишонч ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш принциплари, шунингдек, шахсий дўстона муносабатларимизни ривожлантириш тарафдори эканимизни тасдиқлаганимиз алоҳида аҳамиятга эга эканини мамнуният билан таъкидлайман.
Жорий йилда мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўлди. 2006 йил Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси Стратегик шериклик тўғрисида қўшма декларацияни имзолади ва шундан буён мамлакатларимиз сиёсий, иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа кўплаб соҳаларда ўзаро манфаатли ва истиқболли ҳамкорликни изчиллик билан кенгайтириб келмоқда.
Ўтган йили самарали ҳамкорлигимизнинг ёрқин намунаси бўлган Сурғил кони негизида Устюрт газ-кимё мажмуасини қуриш лойиҳаси муваффақиятли ниҳоясига етказилди. Нефть-кимё соҳасида биргаликда амалга оширилаётган бошқа лойиҳалар, шунингдек, келажакда ҳаётга татбиқ этиладиган янги лойиҳалар ҳам мамлакатларимизнинг самарали ҳамкорлигини янада кенгайтиришга хизмат қилишига ишонаман.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги, корейсларнинг Марказий Осиёда яшаётганининг 80 йиллиги Корея Республикаси билан Ўзбекистон Республикаси ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлашда муҳим омил ҳисобланади. Ўзаро ҳамкорлик доирасида барпо этилаётган Корейс маданияти ва санъати уйи халқларимизни янада яқинлаштиришда муҳим аҳамият касб этишига ишончим комил.
Жаноби Олийлари, Сизга мустаҳкам сиҳат-саломатлик, Ўзбекистон Республикасига чексиз фаровонлик тилайман.

To His Excellency Mr Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan
I attach important significance to the fact that during the 5 January 2017 telephone conversation, You and I mutually confirmed adherence to principles of trust and the development of cooperation between the Republic of Korea and the Republic of Uzbekistan, and also our personal friendly relations.
The 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries is in this year. In 2006 the Republic of Korea and the Republic of Uzbekistan signed a joint declaration on strategic partnership. And since then the two countries’ mutually advantageous and forward-looking cooperation has been developing consistently in the political, economic, cultural-humanitarian and many other spheres.
Last year, the project of construction of the Ustyurt gas chemical complex at the Surgil field was successfully completed. That is a bright example of our countries’ fruitful cooperation. I hope that other projects being implemented jointly in the petro-chemical sphere and also new future projects will be further examples of effective cooperation between the two countries.
The 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations and the 80th anniversary of Koreans living in Central Asia are important factors in the further strengthening of the relations of friendship and mutual understanding between the Republic of Korea and Uzbekistan. I am sure that the Korean Culture an Art House, the construction of which is being carried out as part of the bilateral cooperation, will bring the peoples of our countries even closer together.