Сиз билан 2017 йил 5 январь куни телефон орқали мулоқотимиз чоғида Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги ўзаро ишонч ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш принциплари, шунингдек, шахсий дўстона муносабатларимизни ривожлантириш тарафдори эканимизни тасдиқлаганимиз алоҳида аҳамиятга эга эканини мамнуният билан таъкидлайман.
Жорий йилда мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўлди. 2006 йил Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси Стратегик шериклик тўғрисида қўшма декларацияни имзолади ва шундан буён мамлакатларимиз сиёсий, иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа кўплаб соҳаларда ўзаро манфаатли ва истиқболли ҳамкорликни изчиллик билан кенгайтириб келмоқда.
Ўтган йили самарали ҳамкорлигимизнинг ёрқин намунаси бўлган Сурғил кони негизида Устюрт газ-кимё мажмуасини қуриш лойиҳаси муваффақиятли ниҳоясига етказилди. Нефть-кимё соҳасида биргаликда амалга оширилаётган бошқа лойиҳалар, шунингдек, келажакда ҳаётга татбиқ этиладиган янги лойиҳалар ҳам мамлакатларимизнинг самарали ҳамкорлигини янада кенгайтиришга хизмат қилишига ишонаман.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги, корейсларнинг Марказий Осиёда яшаётганининг 80 йиллиги Корея Республикаси билан Ўзбекистон Республикаси ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлашда муҳим омил ҳисобланади. Ўзаро ҳамкорлик доирасида барпо этилаётган Корейс маданияти ва санъати уйи халқларимизни янада яқинлаштиришда муҳим аҳамият касб этишига ишончим комил.
Жаноби Олийлари, Сизга мустаҳкам сиҳат-саломатлик, Ўзбекистон Республикасига чексиз фаровонлик тилайман.

Я придаю важное значение тому, что в ходе состоявшегося 5 января 2017 года телефонного разговора мы с Вами взаимно подтвердили приверженность принципам доверия и развития сотрудничества между Республикой Корея и Республикой Узбекистан, а также наши личные дружественные отношения.
В этом году исполняется 25 лет с момента установления дипломатических отношений между нашими странами. В 2006 году Республика Корея и Республика Узбекистан подписали Совместную декларацию о стратегическом партнерстве, и с тех пор последовательно расширяется взаимовыгодное и перспективное сотрудничество двух стран в политической, экономической, культурно-гуманитарной и многих других сферах.
В прошлом году был успешно завершен проект строительства Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль, представляющий собой яркий пример нашего плодотворного взаимодействия. Надеюсь, что другие проекты в нефтехимической отрасли, совместно реализуемые в настоящее время, а также новые проекты в будущем станут очередными примерами эффективного сотрудничества между двумя странами.
25-летие с момента установления дипломатических отношений, а также 80-я годовщина проживания корейцев в Центральной Азии являются важными факторами дальнейшего укрепления отношений дружбы и взаимопонимания между Республикой Корея и Узбекистаном. Уверен, что Дом корейской культуры и искусства, строительство которого осуществляется в рамках двустороннего сотрудничества, еще более сблизит народы наших стран.