Мамлакатларимиз ҳамкорлиги тарихидаги муҳим сана – Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон халқи номидан Сизни ва бутун Жанубий Корея халқини самимий табриклаш менга катта мамнуният бағишлайди.
Бугунги кунда стратегик шериклик даражасига кўтарилган мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро муносабатлар минг йиллик тарихга эга экани ва халқларимиз ўша даврлардаёқ Буюк ипак йўли орқали дипломатик, савдо ва маданий алоқаларни йўлга қўйганини юксак қадрлаймиз.
Айни пайтда Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги ўзаро дўстлик, ҳурмат ва ҳамжиҳатлик анъаналарига асосланган алоқалар ҳар икки томоннинг сиёсий хоҳиш-иродаси туфайли мустаҳкам ва ўзаро манфаатли хусусият касб этди.
Катта иқтисодий, интеллектуал ва индустриал-техник салоҳиятга эга, жаҳон иқтисодиёти ва сиёсатида муҳим ўрин тутаётган Корея Республикаси Ўзбекисон Республикаси давлат мустақиллигига эришгандан сўнг ўтган вақт мобайнида мамлакатимиз учун ишончли ва узоқ муддатли шериклардан бирига айланди.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ҳамкорликнинг муҳим асосларини янада мустаҳкамлаш, олий даражадаги очиқ ва ишончли сиёсий мулоқотларни ривожлантириш, халқаро ташкилотлар доирасида кенг ҳамкорлик қилиш ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш борасида салмоқли ютуқларга эришганини мамнуният билан таъкидлашни истардим.
Ўзбекистон Корея Республикасининг тинчликпарвар ва ҳар томонлама пухта ўйланган ташқи сиёсатини, Корея ярим оролида тинчлик, хавфсизликни таъминлаш, уни ядро қуролидан холи ҳудудга айлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини изчил қўллаб-қувватлайди.
Сизнинг 2016 йил май ойида Ўзбекистонга расмий ташриф билан келиб, Сурғил кони негизида барпо этилган Устюрт газ-кимё мажмуасини фойдаланишга топшириш маросимида иштирок этганингизни мамнуният билан эслайман. Ушбу мажмуани биз самарали ҳамкорлигимизнинг ёрқин рамзи ва кейинги бунданда йирик ва муҳим лойиҳалар учун андоза сифатида қабул қиламиз.
Яқинда телефон орқали мулоқотимиз чоғида Корея Республикаси ҳукумати ва ишбилармон доиралари Ўзбекистон билан Жанубий Корея муносабатларини турли йўналишлар бўйича янада кенгайтириш, икки томонлама стратегик ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида янги имкониятларни ишга солишга тайёр эканига яна бир бор амин бўлганимни алоҳида таъкидламоқчиман.
Сизни яна бир бор ишонтириб айтаманки, шахсан мен ва Ўзбекистон ҳукумати Корея Республикаси билан савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий ва технологик ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг қатъий тарафдориман. 25 йил давомида айнан мана шу соҳаларда ҳамкорлигимиз муттасил ривожланди. Энергетика, кимё, тўқимачилик, автомобиль саноати, инфратузилма, транспорт, "электрон ҳукумат" ва телекоммуникациялар соҳасида ҳамкорликда ҳаётга татбиқ этилган кенг кўламли юқори технологик инвестиция лойиҳалари бунинг ёрқин тасдиғидир.
2016 йил Сеулда ўтказилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўмита мажлиси ва икки давлат молия вазирларининг учрашуви қатор истиқболли соҳаларда ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишларини мувофиқлаштириш имконини берди.
Маданий-гуманитар алоқалар ҳам жадал ривожланиб, халқларимиз ўртасида ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани алоҳида диққатга сазовордир. Жорий йилда саховатли Ўзбекистон заминида яшаётганининг 80 йиллигини нишонлайдиган корейс диаспораси мамлакатларимиз ўртасида дўстлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва халқларимизни бир-бирига яқинлаштиришда алоҳида ўрин тутади.
Ўзбекистон билан Корея Республикаси ўртасида йўлга қўйилган ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлаш, кенг кўламли икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаш мақсадида ишончли ва амалий мулоқот ҳамда ҳамкорлик бардавом бўлишига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Хван Гё Ан Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик, улкан муваффақият, Корея Республикаси халқига бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.

Его Превосходительству господину Хван Гё Ану, Исполняющему обязанности Президента Республики Корея
Мне доставляет огромное удовольствие от имени узбекского народа сердечно поздравить Вас и весь южнокорейский народ со знаменательной датой в истории нашего сотрудничества - с 25-летней годовщиной установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
Мы высоко ценим, что взаимоотношения между нашими странами, достигшие на современном этапе уровня истинного стратегического партнерства, имеют тысячелетнюю историю, когда посредством караванных дорог Великого шелкового пути наши народы вели интенсивный дипломатический, торговый и культурный обмен.
Сегодня основанные на прочных традициях дружбы, взаимопонимания и уважения узбекско-южнокорейские связи, благодаря прежде всего обоюдной политической воле, приобрели поистине зрелый и взаимовыгодный характер.
Республика Корея, располагающая огромным экономическим, интеллектуальным и индустриально-техническим потенциалом и играющая все более авторитетную роль в мировой экономике и политике, стала для нас за истекший период с момента обретения Узбекистаном государственной независимости одним из самых надежных и долгосрочных партнеров.
С удовлетворением хочу отметить, что в последние годы нашим странам удалось достичь значительного прогресса в укреплении фундаментальных основ сотрудничества, поддержании высокого уровня открытого и доверительного политического диалога, широкого взаимодействия и поддержки в рамках международных организаций.
Узбекистан последовательно поддерживает миролюбивую и взвешенную внешнюю политику Республики Корея, ее усилия по обеспечению мира и безопасности на Корейском полуострове, его превращению в зону, свободную от ядерного оружия.
С огромной теплотой вспоминаю Ваш официальный визит в Узбекистан в мае 2016 года и совместное участие в церемонии запуска Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль, который мы рассматриваем как яркий символ нашего плодотворного сотрудничества и ориентир для последующих не менее крупных и значимых проектов.
В ходе нашего недавнего телефонного разговора я был очень рад вновь убедиться в готовности правительства и деловых кругов Республики Корея наращивать узбекско-южнокорейское взаимодействие по самому широкому спектру направлений, искать новые пути и возможности для укрепления всестороннего стратегического партнерства.
Со своей стороны хочу еще раз заверить Вас в том, что правительство Узбекистана и я лично твердо нацелены на дальнейшее укрепление торгово-экономического и финансово-инвестиционного и технологического сотрудничества с Республикой Корея. Именно в этих областях наши отношения получили за 25 лет беспрецедентное развитие, свидетельством чему служат масштабные совместные высокотехнологичные инвестиционные проекты в сферах энергетики, химической, текстильной, автомобильной промышленности, инфраструктуры, транспорта, «электронного правительства» и телекоммуникаций.
Состоявшиеся в Сеуле в 2016 году заседание Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству и встреча министров финансов двух стран позволили согласовать новые направления взаимодействия в ряде перспективных областей.
Высокой оценки заслуживают динамично расширяющиеся культурно-гуманитарные связи, способствующие углублению взаимопонимания между двумя народами. В поддержании дружественных отношений и сближении наших стран особую роль играет многочисленная корейская диаспора, которая в текущем году будет отмечать 80-летие проживания на гостеприимной узбекской земле.
Убежден, что мы продолжим наш доверительный и конструктивный диалог и взаимодействие в целях укрепления созданного прочного фундамента отношений и определения новых ориентиров эффективного партнерства по всему спектру широкой двусторонней и многосторонней повестки сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея.
Пользуясь этой приятной возможностью, желаю Вам, уважаемый господин Хван Гё Ан, крепкого здоровья, благополучия и всяческих успехов, а дружественному корейскому народу – счастья и дальнейшего процветания.