Мамлакатларимиз ҳамкорлиги тарихидаги муҳим сана – Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон халқи номидан Сизни ва бутун Жанубий Корея халқини самимий табриклаш менга катта мамнуният бағишлайди.
Бугунги кунда стратегик шериклик даражасига кўтарилган мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро муносабатлар минг йиллик тарихга эга экани ва халқларимиз ўша даврлардаёқ Буюк ипак йўли орқали дипломатик, савдо ва маданий алоқаларни йўлга қўйганини юксак қадрлаймиз.
Айни пайтда Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги ўзаро дўстлик, ҳурмат ва ҳамжиҳатлик анъаналарига асосланган алоқалар ҳар икки томоннинг сиёсий хоҳиш-иродаси туфайли мустаҳкам ва ўзаро манфаатли хусусият касб этди.
Катта иқтисодий, интеллектуал ва индустриал-техник салоҳиятга эга, жаҳон иқтисодиёти ва сиёсатида муҳим ўрин тутаётган Корея Республикаси Ўзбекисон Республикаси давлат мустақиллигига эришгандан сўнг ўтган вақт мобайнида мамлакатимиз учун ишончли ва узоқ муддатли шериклардан бирига айланди.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ҳамкорликнинг муҳим асосларини янада мустаҳкамлаш, олий даражадаги очиқ ва ишончли сиёсий мулоқотларни ривожлантириш, халқаро ташкилотлар доирасида кенг ҳамкорлик қилиш ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш борасида салмоқли ютуқларга эришганини мамнуният билан таъкидлашни истардим.
Ўзбекистон Корея Республикасининг тинчликпарвар ва ҳар томонлама пухта ўйланган ташқи сиёсатини, Корея ярим оролида тинчлик, хавфсизликни таъминлаш, уни ядро қуролидан холи ҳудудга айлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини изчил қўллаб-қувватлайди.
Сизнинг 2016 йил май ойида Ўзбекистонга расмий ташриф билан келиб, Сурғил кони негизида барпо этилган Устюрт газ-кимё мажмуасини фойдаланишга топшириш маросимида иштирок этганингизни мамнуният билан эслайман. Ушбу мажмуани биз самарали ҳамкорлигимизнинг ёрқин рамзи ва кейинги бунданда йирик ва муҳим лойиҳалар учун андоза сифатида қабул қиламиз.
Яқинда телефон орқали мулоқотимиз чоғида Корея Республикаси ҳукумати ва ишбилармон доиралари Ўзбекистон билан Жанубий Корея муносабатларини турли йўналишлар бўйича янада кенгайтириш, икки томонлама стратегик ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида янги имкониятларни ишга солишга тайёр эканига яна бир бор амин бўлганимни алоҳида таъкидламоқчиман.
Сизни яна бир бор ишонтириб айтаманки, шахсан мен ва Ўзбекистон ҳукумати Корея Республикаси билан савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий ва технологик ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг қатъий тарафдориман. 25 йил давомида айнан мана шу соҳаларда ҳамкорлигимиз муттасил ривожланди. Энергетика, кимё, тўқимачилик, автомобиль саноати, инфратузилма, транспорт, "электрон ҳукумат" ва телекоммуникациялар соҳасида ҳамкорликда ҳаётга татбиқ этилган кенг кўламли юқори технологик инвестиция лойиҳалари бунинг ёрқин тасдиғидир.
2016 йил Сеулда ўтказилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўмита мажлиси ва икки давлат молия вазирларининг учрашуви қатор истиқболли соҳаларда ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишларини мувофиқлаштириш имконини берди.
Маданий-гуманитар алоқалар ҳам жадал ривожланиб, халқларимиз ўртасида ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани алоҳида диққатга сазовордир. Жорий йилда саховатли Ўзбекистон заминида яшаётганининг 80 йиллигини нишонлайдиган корейс диаспораси мамлакатларимиз ўртасида дўстлик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва халқларимизни бир-бирига яқинлаштиришда алоҳида ўрин тутади.
Ўзбекистон билан Корея Республикаси ўртасида йўлга қўйилган ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлаш, кенг кўламли икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаш мақсадида ишончли ва амалий мулоқот ҳамда ҳамкорлик бардавом бўлишига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Хван Гё Ан Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик, улкан муваффақият, Корея Республикаси халқига бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.

To His Excellency Mr Hwang Kyo-ahn, Acting President of the Republic of Korea
It gives me great pleasure to congratulate you and the entire people of South Korea cordially on behalf of the Uzbek people on a significant date in the history of our cooperation – the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea.
We highly appreciate that our countries’ mutual relations, which have reached the level of genuine strategic partnership at the modern stage, have a thousand years of history, when through caravan paths of the Great Silk Road our peoples had intensive trade, diplomatic and cultural exchanges.
Today the Uzbek-Korean relations, founded on firm traditions of friendship, mutual understanding and respect thanks primarily to both sides’ political will, are of a mature and mutually advantageous nature.
The Republic of Korea, which has great economic, intellectual and industrial-technical potential and which plays an increasingly prestigious role in world economics and politics, has become one of the most reliable and long-term partners for our country since Uzbekistan obtained state independence.
I would like to note with satisfaction that in recent years our countries were able to achieve significant progress in strengthening the foundations of their cooperation, maintaining a high level of an open and trust-based dialogue, broad interaction and support within international organizations.
Uzbekistan consistently supports the peace-loving and considered foreign policy of the Republic of Korea and its efforts to ensure peace and security on the Korean peninsula and to turn it into a nuclear-free zone.
I remember with great warmth your official visit to Uzbekistan in May 2016 and the joint participation in the launch ceremony of the Ustyurt gas chemical complex at the Surgil field, which we view as a bright symbol of our fruitful cooperation and an example to further equally big and significant projects.
During our recent telephone conversation, I was very glad about the reaffirmation of the readiness of the government and business circles of the Republic of Korea to increase Uzbek-Korean cooperation in a very wide range of areas and to search for new ways and possibilities for strengthening the strategic partnership comprehensively.
For my part, I would like to assure you again that the Republic of Uzbekistan and I personally are determined to further step up the trade-economic, financial-investment and technological cooperation with the Republic of Korea. In precisely these areas our countries’ relations had unprecedented development over the past 25 years. This is evident in large-scale joint high-tech investment projects in the energy, chemical, textile and car manufacturing spheres, infrastructure, transport, electronic government and telecommunications.
A session of the intergovernmental commission for trade-economic cooperation that took place in Seoul in 2016 and a meeting of the finance ministers of the two countries made it possible to agree new areas of cooperation in a number of promising sectors.
The dynamically developing cultural-humanitarian ties deserve to be evaluated highly as these help to extend the two peoples’ mutual understanding. In maintaining our countries’ friendly and close relations the large ethnic Korean diaspora, which this year will be celebrating 80 years of living in the generous Uzbek land, play a special role.
I am sure that we will continue our trust-based constructive dialogue and cooperation for the purpose of strengthening the existing firm foundation for our countries’ relations and identifying new promising areas for effective partnership as part of bilateral and multilateral cooperation between Uzbekistan and the Republic of Korea.
Making use of this pleasant opportunity, I wish you, esteemed Hwang Kyo-ahn, robust health, wellbeing and success, and wish the friendly South Korean people happiness and further prosperity.