Муҳим вазифалар белгилаб олинди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси ва Фермерлар кенгаши ҳамкорлигида давра суҳбати ўтказилди.
Унда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимизни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисидаги маърузасида белгилаб берилган долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Қишлоқ ва сув хўжалиги, Иқтисодиёт, Молия вазирликлари, Марказий банк, Фермерлар кенгаши вакиллари ва ҳудудий кенгашлар раислари, фермер хўжаликлари раҳбарлари ҳамда журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон Фермерлари кенгаши раиси С.Турдиев ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида қишлоқ хўжалигини ислоҳ қилиш, фермерлик ҳаракатини ривожлантириш ва уни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётганини таъкидлади.
Мустақиллик йилларида фермерликни ривожлантириш, фермер хўжаликларининг иқтисодий ва молиявий мустақиллиги учун ҳуқуқий асослар ва кафолатларни яратиб берувчи қонунлар ва бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимизда фермерлик ҳаракати қишлоқ хўжалик маҳсулотларининг асосий ишлаб чиқарувчисига ҳамда аҳолининг турмуш даражаси ва сифатини ошириш учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган қудратли ижтимоий-сиёсий кучга айланди.
Мамлакатимизни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг мажлисида аграр соҳадаги ҳолат, хато ва камчиликларни давлатимиз раҳбари танқид қилди. «Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти томонидан қишлоқ хўжалигига фосфорли ўғитларни тўлиқ етказиб бермаслик ҳолати, уларнинг танқислиги, охирги ўн йилда минерал ўғитларнинг нархи бир неча баробар ўсганлиги таъкидланди.
Фермер хўжаликларини ташкил этиш бўйича номзодлар танлашда хатоларга йўл қўйилаётганлиги ва бу борада амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар муҳокама қилинди. Айрим фермер хўжаликлари етарлича айланма маблағлар, зарур техника ва бошқа моддий-техник ресурсларга эга эмаслиги, бу қишлоқ хўжалиги экинларининг ҳосилдорлигига, шартнома мажбуриятлари бажарилишига ва фермер хўжаликларининг рентабеллигига салбий таъсир кўрсатаётганлиги таъкидлаб ўтилди.
Давра суҳбатида давлатимиз раҳбари томонидан кўрсатиб ўтилган камчиликларни бартараф этиш, фермерлик ҳаракатини изчил ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.

Намечены важные задачи
Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным и водохозяйственным вопросам и Советом фермеров проведена беседа за "круглым столом".
Обсуждены актуальные задачи, намеченные в докладе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители министерств сельского и водного хозяйства, экономики, финансов, Центрального банка, Совета фермеров и председатели региональных советов, руководители фермерских хозяйств, журналисты.
Председатель Совета фермеров Узбекистана С.Турдиев и другие отметили, что весомые результаты дает особое внимание, уделяемое под руководством Президента нашей страны реформированию сельского хозяйства, развитию и всесторонней поддержке фермерского движения.
В годы независимости приняты законы и нормативно-правовые акты, создавшие правовые основы и гарантии для развития фермерства, экономической и финансовой независимости фермерских хозяйств.
Необходимо отметить, что в нашей стране фермерские хозяйства стали основными производителями сельскохозяйственной продукции. Фермерское движение – мощная общественно-политическая сила, способная обеспечивать повышение уровня и качества жизни населения.
На расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, глава нашего государства подверг критике состояние аграрной отрасли, допущенные в ней ошибки и недостатки. Отмечалось, что акционерным обществом "Узкимёсаноат" не допоставлены фосфорные удобрения сельским хозяйствам, допущено повышение цен на минеральные удобрения за последние годы в несколько раз.
Обсуждались допущенные ошибки при отборе кандидатов по организации фермерских хозяйств, а также предстоящие задачи сферы. Также отмечалось, что некоторые фермерские хозяйства не обладают достаточным оборотом средств, необходимой техникой и материально-техническими ресурсами, что отрицательно влияет на плодородность сельскохозяйственных посевов, выполнение договорных обязательств и рентабельность фермерских хозяйств.
В ходе беседы за "круглым столом" состоялся обмен мнениями по устранению недостатков, отмеченных главой нашего государства, путям последовательного развития фермерского движения.