Иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичи
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси қуйи палатасининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитасида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси муҳокамасига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Қўмита раиси А.Шодмонов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси мамлакатимиздаги ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ислоҳотлар самарасини янада ошириш, давлат ва жамият ривожини янги босқичга кўтариш, ҳаётнинг барча соҳаларини либераллаштиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Тадбир қатнашчиларининг эътибори миллий иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштиришга доир чора-тадбирлар муҳокамасига қаратилди. Мазкур йўналишда макроиқтисодий барқарорликни янада мустаҳкамлаш ва иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, таркибий ўзгартиришларни чуқурлаштириш, миллий иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш ҳисобига унинг рақобатбардошлигини ошириш, қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, иқтисодиётда давлат иштирокини камайтириш, хусусий мулкни ҳимоя қилиш ва унинг ролини янада кучайтириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни рағбатлантиришга қаратилган таркибий ислоҳотларни давом эттириш, ҳудудларни комплекс ва мувозанатли ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, уларнинг салоҳиятидан самарали фойдаланиш, туризм соҳасини тараққий эттириш борасида қатор таклифлар илгари сурилган.
Мамлакатимизда хусусий мулкчилик шаклларини ривожлантиришга қаратилган изчил ислоҳотлар натижасида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг миллий иқтисодиётдаги улуши тобора ортиб бормоқда. Айни пайтда хусусий мулкнинг ҳуқуқ ва кафолатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш, барча турдаги тўсқинликлар ва чекланишларни бартараф этиш соҳани барқарор тараққий эттиришнинг муҳим шартига айланди.
– Коллеж ва олий ўқув юртлари битирувчиларини тадбиркорлик фаолиятига жалб этишнинг самарали механизмлари ишлаб чиқилгани натижасида ишбилармонлар қаторида ёшлар сони тобора ортиб бормоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги бошқарма бошлиғи Д.Абдуазизов. – Мазкур тадбиркорлар тоифасининг билим ва малакасини янада ошириш эса корхоналарнинг барқарор фаолият кўрсатишида муҳим ўрин тутади.
Давра суҳбатида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси юзасидан таклифлар билдирилди.

Новый этап экономических реформ
В Комитете Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по бюджету и экономическим реформам состоялась беседа за "круглым столом", посвященная обсуждению проекта Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Председатель комитета А.Шодмонов и другие отметили, что выдвинутый Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым проект Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах направлен на дальнейшее повышение эффективности общественно-политических, экономических реформ в нашей стране, поднятие на новый уровень процессов развития государства и общества, либерализацию всех сфер жизни.
Внимание участников мероприятия было направлено на меры по развитию и либерализации национальной экономики. В этом направлении выдвинут ряд предложений по дальнейшему укреплению макроэкономической стабильности и сохранению темпов роста экономики, углублению структурных преобразований, повышению конкурентоспособности национальной экономики за счет модернизации и диверсификации ее ведущих отраслей, модернизации сельского хозяйства, уменьшению участия государства в экономике, защите частной собственности и дальнейшему усилению ее роли, продолжению структурных реформ, направленных на стимулирование малого бизнеса и частного предпринимательства, комплексному и сбалансированному социально-экономическому развитию регионов, эффективному использованию их потенциала, развитию сферы туризма.
В результате последовательных реформ растет доля малого бизнеса и частного предпринимательства в национальной экономике. В настоящее время обеспечение надежной защиты прав предпринимателей и гарантий их деятельности, устранение различных преград и ограничений стало важным условием устойчивого развития сферы.
- В результате разработки эффективных механизмов вовлечения выпускников колледжей и высших учебных заведений в предпринимательскую деятельность растет число молодежи, налаживающей свой бизнес, - говорит начальник управления Министерства экономики Республики Узбекистан Д.Абдуазизов. - Дальнейшее повышение знаний и квалификации таких предпринимателей играет важную роль в ведении их стабильной деятельности.
В ходе беседы за "круглым столом" высказаны предложения по проекту Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.