Ўзбекистон – кўп миллатли аҳил мамлакат
“Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида 24 январь куни Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Тадбирга миллий маданий марказлар раҳбарлари ва фаоллари, парламент ва ҳукумат аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари таклиф этилди.
Тадбир иштирокчилари аввал Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гул қўйди.
Байрам тадбири очиқ деб эълон қилинди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 24 январь куни миллий маданий марказларнинг бир гуруҳ фаоллари билан учрашди. Учрашув қатнашчилари ва улар тимсолида кўп миллатли бутун Ўзбекистон халқини Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги билан самимий табриклади. Давлатимиз раҳбари миллий маданий марказлар фаолларидан бир гуруҳига Ватанимизнинг юксак мукофотларини топширди.
Тантанали маросимда ана шу тадбир тафсилотлари намойиш қилинди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1992 йил 13 январдаги қарорига биноан мамлакатимизда Республика байналмилал маданият маркази ташкил этилди.
1992 йили Ўзбекистонда турли миллат ва элатларнинг 10 миллий маданий маркази фаолият юритган бўлса, бугун улар 137 тага етди.
– Ўзбекистонда туғилдим, шу ерда таълим-тарбия олдим, оилали бўлдим, шу буюк ва муқаддас Ватан фарзанди эканимдан фахрланаман, – деди Тошкент ахборот технологиялари касб-ҳунар коллежи директори, сенатор, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси Агриппина Шин. – Мамлакатимизда миллий маданий ранг-баранглик ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айлангани барқарорликни таъминлашда, жамиятимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистоннинг миллатлараро муносабатларни мустаҳкамлаш борасидаги катта тажрибаси бутун дунёда кенг эътироф этилмоқда, кўплаб мамлакатлар учун намуна бўлиб хизмат қилмоқда.
59.JPG
Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги муносабати билан мамлакатимизнинг барча ҳудудларида турли тадбирлар ўтказилди.
– Бугун ҳаётимда жуда қувончли кун, Президентимиз Шавкат Мирзиёев «Шуҳрат» медалини кўксимга тақиб қўйди, – деди Тошкент шаҳар «Свитанак» белорус миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Нина Шубникова. – Ўзбекистон – тинчлик, тотувлик, фаровонлик ва бахт мамлакати. Бу муқаддас Ватанда ҳар бир инсон, миллати, дини ва тилидан қатъи назар, меҳнат қилса, халқимиз уни ардоқлайди.
Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллигига бағишланган катта байрам дастурида санъат усталари ва миллий маданий марказлар бадиий жамоалари ижросида Ватан, истиқлол, тинчлик, дўстлик ва ҳамжиҳатликни тараннум этувчи куй-қўшиқлар янгради.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев, Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов иштирок этди.

Узбекистан – многонациональная дружная страна
Во Дворце международных форумов “Узбекистон” 24 января состоялось торжественное мероприятие, посвященное 25-летию Республиканского интернационального культурного центра.
На мероприятие были приглашены руководители и активисты национальных культурных центров, члены парламента и правительства, представители государственных, общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса.
Сначала участники мероприятия посетили площадь Мустакиллик и возложили цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Праздничное мероприятие было объявлено открытым.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 24 января встретился с активистами национальных культурных центров. Глава государства искренне поздравил участников встречи и в их лице весь многонациональный народ Узбекистана с 25-летием Республиканского интернационального культурного центра и вручил группе активистов национальных культурных центров высокие награды Родины.
На торжественном мероприятии была продемонстрирована телезапись этой встречи.
По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 января 1992 года в нашей стране был создан Республиканский интернациональный культурный центр.
В 1992 году в Узбекистане действовали 10 национальных культурных центров, а сегодня их число достигло 137.
– Я родилась в Узбекистане, здесь получила образование, обрела семейное счастье. Горжусь тем, что являюсь гражданином этой великой страны, – сказала директор Ташкентского профессионального колледжа информационных технологий, сенатор, заслуженный наставник молодежи Узбекистана Агриппина Шин. – Национально-культурное разнообразие стало не только неотъемлемой частью нашей жизни, но и играет важную роль в обеспечении стабильности, дальнейшем углублении демократических реформ в обществе. Опыт Узбекистана в укреплении межнациональных отношений широко признается во всем мире и служит образцом для многих стран.
7.JPG
В связи с 25-летием Республиканского интернационального культурного центра во всех регионах нашей страны проведены различные мероприятия.
– Сегодня самый радостный день в моей жизни: Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев вручил мне медаль «Шухрат», – сказала заместитель председателя белорусского национального культурного центра «Свитанак» города Ташкента Нина Шубникова. – Узбекистан – это страна мира и согласия, наша общая дорогая Родина. На этой священной земле каждый человек, независимо от национальности, вероисповедания и языка, за свой самоотверженный труд получает признание и уважение.
В большой праздничной концертной программе, посвященной 25-летию Республиканского интернационального культурного центра, в исполнении мастеров искусств и художественных коллективов национальных культурных центров прозвучали песни о Родине, независимости, мире, дружбе.
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Н.Исмоилов, Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султонов.