Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 24 январда қабул қилинган фармонига мувофиқ Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги муносабати билан миллий маданий марказларнинг бир гуруҳ фаоллари фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев 24 январь куни "Ўзбекистон" халқаро анжуманлар саройида миллий маданий марказлар фаоллари билан учрашди.
Бутун мамлакатимиз бўйлаб кенг нишонланаётган, дўстлик, аҳиллик байрамига айланган ушбу айёмнинг Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуд куни арафасида ўтаётганида теран маъно мужассам. Буюк Йўлбошчимиз истиқлолнинг илк кунларидан тинчлик ва фаровонликни таъминлашнинг муҳим омили сифатида миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашга алоҳида аҳамият қаратди. Мустақиллигимиз эълон қилинган тарихий нутқида "Республикамизда истиқомат қилувчи барча миллат вакилларининг конституциявий ҳуқуқларини муҳофаза этиш, уларнинг маданияти, миллий урф-одатлари ривожланишига, она тилида сўзлашиши ва ўқишига барча шароитларни яратиш учун бор имкониятлар ишга солинади. Мустақил Ўзбекистоннинг сиёсати ― инсонийлик, эзгулик қонунларига асосланади ҳамда фуқаролар осойишталиги ва миллий муроса сиёсати бўлиб қолади", деб давлатимиз сиёсатини, жамиятимиз истиқболини белгилаб берган эди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш маросимидаги нутқида мамлакатимизда ҳукм сураётган миллатлар ва фуқаролар тотувлиги, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат муҳитини кўз қорачиғидек сақлаш ҳамда мустаҳкамлашни ўзининг устувор вазифаси, деб ҳисоблашини алоҳида таъкидлади.
Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги юртимиз бўйлаб кенг нишонланаётгани ҳам мамлакатимизда инсонпарвар, тинчликпарвар сиёсат изчил давом эттирилаётганининг яна бир ҳаётий тасдиғи бўлди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев учрашувда ушбу муҳим масалага бундан буён ҳам устувор аҳамият қаратиб, миллий маданий марказлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун зарур барча ишлар амалга оширилишини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Ватанимизнинг юксак мукофотларини тантанали равишда топширди.
Учрашувда сўзга чиққан Республика байналмилал маданият маркази директорининг ўринбосари Сергей Миронов, Тошкент шаҳар «Свитанак» белорус миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Нина Шубникова, Тошкент вилояти қозоқ миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Динислам Канаев, Самарқанд вилояти немис миллий маданий маркази раиси, Самарқанд енгил саноат ва иқтисодиёт касб-ҳунар коллежи ўқитувчиси Наталья Кайзер, Республика қирғиз миллий маданий маркази раиси Раҳматулла Жабборов тинчлик ва миллатлараро тотувлик барқарор юртимизда яшаш улкан бахт эканини, бу кун уларнинг қалбида бир умр муҳрланиб қолишини таъкидлади, юксак эътибори ва ғамхўрлиги учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди.

Вручены высокие награды Родины
Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 24 января 2017 года в связи с 25-летием Республиканского интернационального культурного центра группа активистов национальных культурных центров была удостоена почетных званий, орденов и медалей.
Во Дворце международных форумов "Узбекистон" 24 января состоялась встреча Президента нашей страны Шавката Мирзиёева с активистами национальных культурных центров, посвященная 25-летию образования Республиканского интернационального культурного центра.
Есть глубокий смысл в том, что торжества, посвященные этой дате, широко отмечаемой по всей нашей стране как праздник дружбы, единства и согласия, проходят в преддверии дня рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Великий основатель нашей независимости с первых дней ее обретения уделял особое внимание обеспечению межнационального согласия как важного фактора укрепления мира и процветания нашей страны. В своем историческом выступлении, провозглашая независимость Республики Узбекистан, Ислам Каримов сказал: "Будет сделано все для того, чтобы защитить конституционные права, обеспечить подлинное равноправие представителей всех наций и народностей, проживающих в республике, создание для них равных возможностей для обучения и общения на родном языке, сохранения и развития национальных культурных традиций. Политика независимого Узбекистана останется политикой гражданского мира и национального согласия, построенной на благородных принципах нравственности и гуманизма".
Шавкат Мирзиёев на торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан особо подчеркнул, что своей приоритетной задачей считает беречь как зеницу ока и укреплять царящую в нашем обществе атмосферу межнационального и гражданского согласия, взаимопонимания и дружбы.
Широкое празднование по всей стране 25-летия Республиканского интернационального культурного центра также стало еще одним ярким подтверждением последовательного продолжения в нашей стране политики гуманизма и миролюбия.
Глава нашего государства на встрече отметил, что и впредь этому важному вопросу будет придаваться приоритетное значение, продолжена масштабная работа по поддержке деятельности национальных культурных центров.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев торжественно вручил высокие награды Родины.
Выступившие на встрече заместитель директора Республиканского интернационального культурного центра Сергей Миронов, заместитель председателя белорусского национального культурного центра «Свитанак» города Ташкента Нина Шубникова, заместитель председателя казахского национального культурного центра Ташкентской области Динислам Канаев, председатель немецкого национального культурного центра Самаркандской области, преподаватель Самаркандского профессионального колледжа экономики и легкой промышленности Наталья Кайзер, председатель Республиканского киргизского национального культурного центра Рахматулла Жабборов отметили, что жить в стране, где царят мир и межнациональное согласие, - огромное счастье и этот день останется самым незабываемым в их жизни, выразили искреннюю признательность Президенту нашей страны за проявляемые высокое внимание и заботу.