Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 24 январда қабул қилинган фармонига мувофиқ Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги муносабати билан миллий маданий марказларнинг бир гуруҳ фаоллари фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев 24 январь куни "Ўзбекистон" халқаро анжуманлар саройида миллий маданий марказлар фаоллари билан учрашди.
Бутун мамлакатимиз бўйлаб кенг нишонланаётган, дўстлик, аҳиллик байрамига айланган ушбу айёмнинг Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллуд куни арафасида ўтаётганида теран маъно мужассам. Буюк Йўлбошчимиз истиқлолнинг илк кунларидан тинчлик ва фаровонликни таъминлашнинг муҳим омили сифатида миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашга алоҳида аҳамият қаратди. Мустақиллигимиз эълон қилинган тарихий нутқида "Республикамизда истиқомат қилувчи барча миллат вакилларининг конституциявий ҳуқуқларини муҳофаза этиш, уларнинг маданияти, миллий урф-одатлари ривожланишига, она тилида сўзлашиши ва ўқишига барча шароитларни яратиш учун бор имкониятлар ишга солинади. Мустақил Ўзбекистоннинг сиёсати ― инсонийлик, эзгулик қонунларига асосланади ҳамда фуқаролар осойишталиги ва миллий муроса сиёсати бўлиб қолади", деб давлатимиз сиёсатини, жамиятимиз истиқболини белгилаб берган эди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш маросимидаги нутқида мамлакатимизда ҳукм сураётган миллатлар ва фуқаролар тотувлиги, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат муҳитини кўз қорачиғидек сақлаш ҳамда мустаҳкамлашни ўзининг устувор вазифаси, деб ҳисоблашини алоҳида таъкидлади.
Республика байналмилал маданият марказининг 25 йиллиги юртимиз бўйлаб кенг нишонланаётгани ҳам мамлакатимизда инсонпарвар, тинчликпарвар сиёсат изчил давом эттирилаётганининг яна бир ҳаётий тасдиғи бўлди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев учрашувда ушбу муҳим масалага бундан буён ҳам устувор аҳамият қаратиб, миллий маданий марказлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун зарур барча ишлар амалга оширилишини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Ватанимизнинг юксак мукофотларини тантанали равишда топширди.
Учрашувда сўзга чиққан Республика байналмилал маданият маркази директорининг ўринбосари Сергей Миронов, Тошкент шаҳар «Свитанак» белорус миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Нина Шубникова, Тошкент вилояти қозоқ миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Динислам Канаев, Самарқанд вилояти немис миллий маданий маркази раиси, Самарқанд енгил саноат ва иқтисодиёт касб-ҳунар коллежи ўқитувчиси Наталья Кайзер, Республика қирғиз миллий маданий маркази раиси Раҳматулла Жабборов тинчлик ва миллатлараро тотувлик барқарор юртимизда яшаш улкан бахт эканини, бу кун уларнинг қалбида бир умр муҳрланиб қолишини таъкидлади, юксак эътибори ва ғамхўрлиги учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди.

Representatives of national cultural centers received high awards of the state
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev decreed to award a group of representatives of national cultural centers with honorary titles, orders and medals in connection with the 25th anniversary of the Republican international cultural center.
In this regard, President of our country Shavkat Mirziyoyev met with the awardees at the Uzbekiston Palace of international forums.
There is a deep symbolic meaning in the celebration of this date, widely rejoiced throughout the country as the holiday of friendship, unity and harmony, on the days prior to the birthday of First President of our country Islam Karimov. The great founder of our independence, from the first days in office, attached a particular attention to ensuring inter-ethnic accord as an important factor of strengthening peace and prosperity of our country. In his historical speech, proclaiming the independence of the Republic of Uzbekistan, Islam Karimov remarked: “We will do everything to protect constitutional rights, ensure a real equality of rights for representatives of all ethnicities, living in the republic, to create for them equal opportunities to get educated and communicate in their mother tongue, to maintain and develop national cultural traditions. The policy of independent Uzbekistan remains a policy of civic peace and national accord, built on the noble principles of morality and humanity”.
Shavkat Mirziyoyev at the solemn ceremony of inauguration to the post of President of the Republic of Uzbekistan has particularly highlighted that he considers his priority task to keep as an apple of the eye and to strengthen the atmosphere of inter-ethnic and civil accord, mutual understanding and friendship.
A wide celebration of the 25th anniversary of the Republican international cultural center in the whole country has been another vivid confirmation of consistent continuation of the policy of humanism and peacefulness in our country.
The Head of our state noted that this issue will be attached a priority significance and wide-scale works on supporting national cultural centers will be continued.
President of our country Shavkat Mirziyoyev solemnly presented the high awards of the Motherland.
Deputy director of the Republican international cultural center Sergey Mironov, deputy chairman of the “Svitanak” Belorussian national cultural center in Tashkent Nina Shubnikova, deputy chairman of the Kazakh national cultural center of the Tashkent region Dinislam Kanaev, chairwoman of the German national cultural center of the Samarkand region, lecturer at the Samarkand professional college of economics and light industry Natalia Kaiser, chairman of the Republican Kyrgyz national cultural center Rakhmatulla Jabborov mentioned that it’s a huge blessing to live in a country, where peace and inter-ethnic accord reigns and this day will be one of the most memorable days in their lives, expressed sincere gratitude to the President of our country for the high attention and care.