2017 йил 23 январь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Уни Комиссия раиси М.Абдусаломов бошқарди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг 2016 йил иккинчи ярмида амалга оширган ишлари ва 2017 йил биринчи ярмига мўлжалланган иш режаси кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, Комиссиянинг 2016 йилнинг иккинчи ярми мобайнидаги фаолияти Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ҳамда амалдаги сайлов қонунчилиги, Комиссиянинг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилди ҳамда асосий эътибор Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Асосий тадбирлар Дастурида белгиланган вазифаларни бажаришга қаратилди.
Бутун сайлов кампаниясининг очиқлиги ва ошкоралиги бешта халқаро ташкилот ва 46 та давлатдан қарийб 600 нафар кузатувчи, сиёсий партияларнинг 37 мингдан зиёд кузатувчилари ҳамда 615 та миллий ва 272 та хорижий ОАВ, шу жумладан 315 та интернет нашрлари фаол иштирокида таъминланди.
Мажлисда қайд этилганидек, 2016 йил 4 декабрда бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови давлатимиз тизими мустаҳкамлигини, ҳокимиятнинг барча бўғинлари, жамиятимиз ва халқимизнинг жипслигини бутун дунёга яна бир бор намоён этди.
Комиссиянинг 2017 йил – “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили”га мўлжалланган иш режасида сайловчиларнинг мурожаатлари билан ишлаш, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов ўтказувчи сайлов комиссияларининг фаолиятини услубий жиҳатдан таъминлаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратиш назарда тутилган.
Жорий йилнинг 21 январь куни ўтказилган Халқ депутатлари Тошкент вилояти давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг бўшаб қолган ўринга Олий Мажлис Сенати аъзоси сайлови бўйича қўшма мажлиси баённомасига асосан Ш.Бабаевни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси этиб рўйхатга олиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Шунингдек, мажлисда Сурхондарё ва Жиззах вилоятларида бўшаб қолган ўринларга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзолари сайлови ўтказиш масаласи муҳокама қилинди.

23 января 2017 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, которое вел председатель Комиссии М.Абдусаломов.
На заседании рассмотрены вопросы о проделанной работе Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан во второй половине 2016 года и плане работы Комиссии на первое полугодие 2017 года.
В ходе заседания отмечалось, что деятельность Комиссии во втором полугодии 2016 года осуществлялась в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан и действующим законодательством о выборах, а также нормативно-правовыми актами Комиссии и основное внимание было уделено выполнению задач, определенных в Программе основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Открытость и гласность всей избирательной кампании обеспечивалась при участии почти 600 наблюдателей от пяти международных организаций и 46 государств, более 37 тысяч наблюдателей от политических партий, а также 615 национальных и 272 зарубежных СМИ, в том числе 315 интернет изданий.
На заседании отмечалось, что выборы Президента Республики Узбекистан, состоявшиеся 4 декабря 2016 года, еще раз продемонстрировали всему миру прочность нашей государственной системы, сплоченность всех ветвей власти, общества и всего нашего народа.
В плане работы Комиссии на 2017 год – «Год диалога с народом и интересов человека» предусматривается уделить внимание таким вопросам, как работа с обращениями избирателей, методическое обеспечение деятельности избирательных комиссий по выборам в областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов.
На основании протокола совместного заседания депутатов представительных органов государственной власти Ташкентской области по выборам члена Сената Олий Мажлиса вместо выбывшего, проведенного 21 января 2017 года, принято постановление о регистрации Ш.Бабаева членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Также на заседании рассмотрен вопрос о проведении в Сурхандарьинской и Джизакской областях выборов членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан вместо выбывших.