Ўзбекистон делегациясининг Қобул шаҳридаги учрашувлари
2017 йилнинг 24 январь куни Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги ҳукумат делегацияси қатор учрашув ва музокаралар ўтказди.
2017 йилнинг 24 январь куни Қобул шаҳрида расмий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги ҳукумат делегацияси Афғонистон Ислом Республикаси Президентининг иқтисодий масалалар бўйича катта маслаҳатчиси Ҳумоюн Қаюмий,
Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Президентнинг махсус вакили Муҳаммад Шокир Коргар билан учрашувлар ўтказди.
Шунингдек, 23-24 январь кунлари Қобул шаҳрида Ўзбекистон делегациясининг саноат ассоциациялари ва хўжалик субъектлари вакилларидан иборат аъзолари афғонистонлик ҳамкорлари билан алоҳида икки томонлама музокаралар ҳам ўтказдилар.
Ташриф доирасида қисқа муддат ичида ташқи савдо айланмаси кўрсаткичларини 1,5 млрд. АҚШ долларига етказиш имконини берадиган икки томонлама савдо-иқтисодий “Йўл харитаси”; қўшма темир йўл ва автомобил йўли лойиҳаларида Ўзбекистон томони иштирокини кўзда тутадиган Транспорт инфратузилмаси соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадлари тўғрисидаги Протокол; Хавфсизлик масалалари бўйича Қўшма коммиссия тузиш мақсадлари тўғрисидаги протокол; Ўзаро англашув тўғрисида вазирликлараро меморандум; Наркотик воситалар, психотерапик моддалар ва уларнинг прескурорларини ноқунуний айланишига қарши курашда ҳамкорлик тўғрисида ички ишлар вазирликлари ўртасида Битим имзоланди.
Ўзбекистон ва Афғонистон бизнес тузилмалари вакиллари томонидан дори воситалари ва тиббий жиҳозлар, “тез ёрдам” автомобиллари, буғдой, электрмаиший техникаси етказиб бериш бўйича умумий қиймати 49.3 млн. АҚШ долларидан ортиқ бўлган ўзаро манфаатли шартномалар имзоланди.
Шунингдек, “Ўзсаноатэкспорт” АЖ савдо уйининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Савдо уйи биносида мамлакатимиз тадбиркорлари маҳсулотларининг доимий фаолият юритадиган “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” кўргазмасини ташкил этиш кўзда тутилмоқда.

Встречи делегации Узбекистана в г.Кабуле
24 января 2017 года правительственная делегация во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым провела ряд встреч и переговоров.
24 января 2017 года правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, находящаяся в г.Кабуле с официальным визитом, провела встречу со старшим советником Президента Исламской Республики Афганистан по экономическим вопросам Хумаюном Каюми,
специальным представителем Президента по развитию сотрудничества со странами Центральной Азии и Россией Махаммадом Шокиром Коргаром.
23-24 января в г.Кабуле также состоялись отдельные двусторонние переговоры членов узбекской делегации, представляющих промышленные ассоциации и хозяйствующие субъекты, с афганскими партнерами.
В рамках визита подписаны двусторонняя торгово-экономическая «Дорожная карта», реализация которой позволит в кратчайшие сроки довести показатели товарооборота до 1,5 млрд.долл.США; Протокол о намерениях по дальнейшему развитию взаимодействия в сфере транспортной инфраструктуры, предусматривающий участие узбекской стороны в совместных железнодорожных и автодорожных проектах; Протокол о намерениях по созданию Совместной комиссии по вопросам безопасности; межмидовский Меморандум о взаимопонимании; Соглашение между министерствами внутренних дел о сотрудничестве в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.
Представителями бизнес-структур Узбекистана и Афганистана заключены взаимовыгодные контракты о поставках лекарственных средств и медицинских изделий, автомобилей «скорой помощи», продовольственной пшеницы, электробытовой техники на общую сумму свыше 49,3 млн. долл.США.
Также состоялось официальная церемония открытия торгового дома АО «Узсаноатэкспорт» в г.Кабуле. В здании торгового дома предусматривается создание постоянно действующей выставки продукции узбекских производителей «Сделано в Узбекистане».