Афғонистон Ҳукуматининг Ижрочи Раиси билан учрашув
2017 йилнинг 24 январь куни Қобул шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон Ислом Республикаси Ҳукуматининг Ижрочи Раиси Абдулла Абдулла билан учрашди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва инвестиция соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Учрашувда таъкидланганидек, бугун Ўзбекистон ва Афғонистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун етарли имкониятга эга бўлиб, мазкур кўрсаткич 2016 йилнинг январь-октябрида 429 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Шу нуқтаи назардан Афғонистонда “Ўзсаноатэкспорт” ташқи савдо компаниясининг савдо уйи ўз фаолиятини бошлашига икки томон ҳам муҳим аҳамият қаратади.
Абдулла Абдулла ҳозирча Афғонистонда ягона Ҳайратон – Мозори Шариф темирйўл линиясини қисқа муддат ичида қурилиши ва фойдаланишга топширилиши ҳамда юқори малакали инженер-техник ходимлар тайёрлашдаги ёрдами учун Ўзбекистон томонига минатдорчилик билдирди.
Учрашувда энергетика соҳасида, Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланиши ва инфратузилма обектларига оид янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари батафсил кўриб чиқилди.

Meeting with Executive Chairman of Government of Afghanistan
On January 24, 2017 in Kabul the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Chief Executive of the Islamic Republic of Afghanistan Abdullah Abdullah.
The sides discussed perspective directions of further development of cooperation in trade-economic, transport-communications and investment spheres.
As has been noted at the meeting, Uzbekistan and Afghanistan have sufficient capacity to increase mutual trade turnover, which in January-October 2016 amounted 429 million US dollars. In this regard, the parties attach great importance to the lunch of operations of trade house of foreign trade company “Uzsanoateksport” in Afghanistan.
Abdullah Abdullah thanked the Uzbek side for construction and commissioning of the only railway line in Afghanistan Hairatan – Mazari-Sharif in the shortest period and helping in the training of highly qualified engineer-technical staff.
During the meeting the parties also discussed the prospects for the implementation of new joint projects in the field of energy, socio-economic revival of Afghanistan, objects of infrastructure.