Афғонистон Ҳукуматининг Ижрочи Раиси билан учрашув
2017 йилнинг 24 январь куни Қобул шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон Ислом Республикаси Ҳукуматининг Ижрочи Раиси Абдулла Абдулла билан учрашди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва инвестиция соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Учрашувда таъкидланганидек, бугун Ўзбекистон ва Афғонистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун етарли имкониятга эга бўлиб, мазкур кўрсаткич 2016 йилнинг январь-октябрида 429 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Шу нуқтаи назардан Афғонистонда “Ўзсаноатэкспорт” ташқи савдо компаниясининг савдо уйи ўз фаолиятини бошлашига икки томон ҳам муҳим аҳамият қаратади.
Абдулла Абдулла ҳозирча Афғонистонда ягона Ҳайратон – Мозори Шариф темирйўл линиясини қисқа муддат ичида қурилиши ва фойдаланишга топширилиши ҳамда юқори малакали инженер-техник ходимлар тайёрлашдаги ёрдами учун Ўзбекистон томонига минатдорчилик билдирди.
Учрашувда энергетика соҳасида, Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланиши ва инфратузилма обектларига оид янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари батафсил кўриб чиқилди.

Встреча с Исполнительным Председателем Правительства Афганистана
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов 24 января 2017 года в г.Кабуле встретился с Исполнительным Председателем Правительства Исламской Республики Афганистан Абдуллой Абдуллой.
Стороны обсудили приоритетные направления дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и инвестиционной сферах.
Как отмечалось на встрече, сегодня Узбекистан и Афганистан располагают достаточными возможностями для наращивания объемов взаимного товарооборота, который в январе-октябре 2016 года составил 429 млн. долларов США. В этом плане стороны придают важное значение началу деятельности в Афганистане торгового дома внешнеторговой компании «Узсаноатэкспорт».
Абдулла Абдулла поблагодарил узбекскую сторону за строительство в кратчайшие сроки и ввод в эксплуатацию единственной пока в Афганистане железнодорожной линии Хайратон – Мазари-Шариф и содействие в подготовке высококвалифицированного инженерно-технического персонала.
На встрече также предметно рассмотрены перспективы реализации новых совместных проектов в области энергетики, социально-экономического возрождения Афганистана, объектов инфраструктуры.