2017 йилнинг 24 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегатсия Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани томонидан қароргоҳи “Арг” саройида қабул қилинди.
Вазир Афғонистон Президентига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистонга расмий ташриф буюриш таклифи қайд этилган шахсий мактубини етказди.
Мулоқот давомида турли йўналишларда икки томонлама муносабатларни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Афғонистон раҳбариятининг сиёсий хоҳиши туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар бутунлай янги суръат ва хусусиятга эга бўлди. Бу сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликнинг фаоллашувида яққол намоён бўлмоқда.
Учрашувда ўзаро аҳамият касб этадиган халқаро ва минтақавий сиёсат масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

24 января 2017 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым была принята Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани в резиденции главы Афганистана дворце «Арг».
Министр передал личное послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеёва Президенту ИРА с приглашением посетить Узбекистан с официальным визитом.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений на различных направлениях.
Как подчеркивалось, благодаря политической воле руководства Узбекистана и Афганистана, отношения между нашими странами сегодня обрели совершенно новую динамику и характер, что наглядно проявляется в активизации сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
Стороны также обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам международной и региональной политики.