Тизимли ислоҳотлар инсон манфаатларига хизмат қилмоқда
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан учрашиш ва мулоқот қилиш мақсадида 20-21 январь кунлари Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Қорақалпоғистоннинг бой табиий захиралари, саноат корхоналари, фидойи ва меҳнаткаш халқи мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда. Қўнғирот сода заводи, Устюрт газ-кимё мажмуаси, ўнлаб қўшма корхоналар иқтисодиётимизни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлашда муҳим омил бўлмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи Қорақалпоғистон ҳаётида янги истиқболлар очди. Давлатимиз раҳбари 20 январь куни соғлиқни сақлаш, аҳолини ижтимоий ҳимоялаш, таълим, қишлоқ хўжалиги соҳалари муассасаларида бўлиб, уларда яратилган шароитлар билан танишди. Одамлар билан мулоқотда бўлди. Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароитлари яратиш бўйича йиғилиш ўтказди.
Президентимиз Қорақалпоғистон Республикасига ташрифининг иккинчи куни Нукус шаҳрида қуриладиган полимер маҳсулотлари заводи участкасига ташриф буюрди. Ушбу заводда йилига 8 минг тонна полиэтилен труба, қадоқлаш маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Замонавий технология билан жиҳозланадиган корхонада юздан ортиқ иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхона билан ёнма-ён барпо этиладиган энергия тармоғи маҳсулотлари ишлаб чиқарадиган завод лойиҳаси билан ҳам танишди. Бу ерда Япония, Швейцария, Италия каби мамлакатларда тайёрланган технологиялар асосида замонавий трансформаторлар, фотоэлектростанция деталлари, автоматик электр ҳисоблагичлар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Аҳоли эҳтиёжи учун турли товарлар ишлаб чиқариш, бизнес субъектларининг барқарор ишлаши ва ҳаёт сифатини таъминлашда кимё саноати ва энергетика тармоғи алоҳида ўрин тутади. Шу боис мамлакатимизда ушбу соҳаларни изчил ривожлантириш, янги корхоналар ташкил этиш орқали импорт қилинаётган маҳсулотларни маҳаллийлаштиришга катта эътибор қаратилмоқда. Мазкур икки завод бу борадаги ишларнинг амалий самараларидандир. Уларда тайёрланадиган маҳсулотлар иқтисодиётнинг кўплаб жабҳаларида қўлланилиши, импорт ўрнини тўлдириб, экспортга йўналтирилиши билан улкан аҳамият касб этади.
Корхоналарни мамлакатимиз мустақиллигининг 26 йиллик айёмига фойдаланишга топшириш зарурлиги, бу халқимизга муносиб байрам туҳфаси бўлиши алоҳида таъкидланди.
Президентимиз мазкур заводлар қурилиши бошланиши билан танишди. Пудратчи ва қурувчилар билан суҳбатлашди, ушбу масъулиятли ишда уларга муваффақиятлар тилади.
Давлатимиз раҳбари замонавий шаҳарсозлик талаблари асосида реконструкция қилинган Нукус темир йўл вокзалини бориб кўрди. Бино пештоқлари миллий нақшлар билан безатилган. Кутиш зали, она ва бола хонаси, тиббиёт хонаси ва бошқа хоналарда йўловчилар учун кенг қулайликлар яратилган.
Президентимиз бу ерда хизмат турларини кўпайтириш, хизмат кўрсатиш маданиятини юксалтириш, йўловчилар учун қулайликларни янада ошириш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Ибройим Юсупов номидаги иқтидорли болалар мактаби қурилиш участкасига ташриф буюрди.
Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ шоири, Ўзбекистон Қаҳрамони И.Юсупов қорақалпоқ ва ўзбек адабиёти ривожига улкан ҳисса қўшган. Унинг асарлари Ватанга муҳаббат, ота-онага ҳурмат, юртга фидойилик ғоялари билан йўғрилган. Шу жиҳатдан атоқли шоир ижоди ёшлар тарбиясида маънавий манба бўлиб хизмат қилади.
Президентимиз китобхонлик маданиятини юксалтириш, ёшларни китобга меҳр-муҳаббат руҳида тарбиялаш масалаларига алоҳида эътибор қаратмоқда. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 12 январда қабул қилинган “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши ҳам ана шу эътиборнинг амалий ифодасидир.
Давлатимиз раҳбари мактаб лойиҳасини такомиллаштириш, хусусан, бино олдида майдон барпо этиш ва бу ерда Ибройим Юсупов ҳайкалини ўрнатиш бўйича тавсиялар берди. Мактаб базасида кичик босмахона ташкил этиб, турли адабиётларни таржима қилиб, чоп этиш лозимлиги таъкидланди. Бу бадиий, маърифий, илмий-оммабоп, тарбиявий, ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини оширишга қаратилган адабиётларни нашр қилиш, улар билан таълим муассасаларини таъминлаш ишларига муносиб ҳисса қўшади.
Президентимиз Тошкент педиатрия тиббиёт институтининг Нукус филиалида ҳам бўлди. Бу ерда кўп тармоқли болалар клиникаси, ўйин майдончаси, меҳмонхона бунёд этилмоқда. Институтда ҳақиқий илмий муҳит яратиш, хориж тажрибасини ўрганиш, халқаро клиникалар билан ҳамкорликни ривожлантириш, оналар ва болалар саломатлигини самарали муҳофаза қилиш бўйича тавсиялар берилди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш маросимидаги нутқида давлат органлари халққа хизмат қиладиган, барча даражадаги ҳокимлар ва раҳбарлар аҳоли олдида ҳисобот берадиган тизим жорий этилишини таъкидлади. Бугунги кунда жойларда ушбу тизимнинг муҳим бўғини бўлган Халқ қабулхоналари ташкил этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги Халқ қабулхонасини бориб кўрди. Бу ерда фуқароларни қабул қилиш, мурожаатларни кўриб чиқиш ва сақлаш замонавий ахборот технологиялари асосида ташкил этилган. Она ва бола хонаси, тиббиёт хонаси ва бошқа хоналарда зарур шароитлар, ногиронлар учун алоҳида қулайликлар яратилган.
Ҳар бир мурожаатни адолатли кўриб чиқиш ва ҳал этиш, раҳбарларнинг мурожаатлар билан ишлашини таҳлил қилиб бориш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Қорақалпоғистон Республикасида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Жумладан, 2009-2016 йилларда ҳудуднинг 134 қишлоқ массивида намунавий лойиҳалар асосида 3 минг 650 уй-жой қурилиб, фойдаланишга топширилди. Нукус шаҳрида 34 кўп қаватли уй, замонавий амфитеатр, Ёшлар маркази, И.Савицкий номидаги Қорақалпоқ давлат санъат музейининг янги бинолари, турли спорт мажмуалари бунёд этилди. Бу борадаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Президентимиз Нукуснинг Ерназар Олакўз кўчасини реконструкция қилиш лойиҳаси билан танишди. Режага кўра, ушбу марказий кўча кенгайтирилиб, транспорт ҳаракати учун янада қулайлик яратилади. Йўл бўйида кўп қаватли уйлар, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари қурилади.
Давлатимиз раҳбари Имом Эшон Муҳаммад масжидида нуронийлар билан суҳбатлашди. Унда халқимиз турмуш даражасини янада ошириш, кексаларни эъзозлаш, ёшларни баркамол этиб тарбиялаш ҳақида сўз борди. Нуронийлар Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти сифатида жойлардаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан танишиш мақсадида илк ташрифини қорақалпоқ заминидан бошлагани давлатимиз раҳбарининг Қорақалпоғистонга, қорақалпоқ халқига бўлган юксак ҳурмат-эътиборидан далолат эканини, ташриф натижалари бу ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга хизмат қилишини таъкидлади.

Последовательные реформы служат интересам человека
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, созидательной и благоустроительной работой и для диалога с народом 20-21 января посетил Республику Каракалпакстан.
Каракалпакстан благодаря своим богатым природным ресурсам, промышленным предприятиям, самоотверженному труду народа вносит достойный вклад в развитие нашей страны. Кунградский содовый завод, Устюртский газохимический комплекс, десятки совместных предприятий способствуют развитию экономики, обеспечению занятости населения.
Поездка Президента нашей страны Шавката Мирзиёева открыла новые перспективы в жизни Каракалпакстана. Глава нашего государства 20 января посетил учреждения здравоохранения, социальной защиты населения, образования, объекты сельского хозяйства, ознакомился с созданными в них условиями. Провел собрание, на котором обсуждались вопросы социально-экономического развития Республики Каракалпакстан, создания достойных условий для населения.
Глава нашего государства на второй день поездки в Республику Каракалпакстан посетил участок завода полимерной продукции, строящийся в городе Нукусе. На этом заводе будут производиться в год 8 тысяч тонн полиэтиленовых труб, упаковочная продукция. На предприятии, оснащенном современными технологиями, будет создано более ста рабочих мест.
Президент нашей страны также ознакомился с проектом завода по производству продукции для энергетической отрасли. Здесь намечается выпуск на основе новых технологий, разработанных в таких странах, как Япония, Швейцария, Италия, современных трансформаторов, деталей для фотоэлектростанций, автоматических электросчетчиков.
В производстве различных товаров, обеспечении устойчивой работы их производителей особую роль играет химическая промышленность и энергетика. В связи с этим уделяется большое внимание производству импортозамещающей продукции путем последовательного развития в стране данных отраслей, организации новых предприятий. Эти заводы являются результатами работы в данном направлении.
Особо подчеркивалась необходимость сдачи этих предприятий в эксплуатацию к 26-летию независимости нашей страны, что станет достойным праздничным подарком для нашего народа.
Президент нашей страны побеседовал с подрядчиками и строителями, пожелал им удачи в осуществлении этих больших, важных проектов.
Глава нашего государства осмотрел реконструированный на основе современных архитектурных требований Нукусский железнодорожный вокзал. Здание вокзала украшено национальным орнаментом. Созданы все удобства для пассажиров в зале ожиданий, медицинском кабинете, комнате матери и ребенка и других.
Президент нашей страны отметил необходимость увеличения здесь видов услуг, повышения культуры обслуживания.
Шавкат Мирзиёев побывал на участке строительства школы для одаренных детей имени Ибройима Юсупова.
Народный поэт Узбекистана и Каракалпакстана, Герой Узбекистана И.Юсупов внес огромный вклад в развитие каракалпакской и узбекской литературы. Его произведения пронизаны идеями любви к Родине, уважения родителей, преданности стране и народу. В этом смысле творчество известного поэта служит духовным источником воспитания молодежи.
Президент нашей страны уделяет особое внимание вопросам повышения культуры чтения, воспитания молодого поколения в духе любви и интереса к книге. Распоряжение главы нашего государства "О создании Комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января текущего года является практическим подтверждением такого внимания.
Поручено усовершенствовать проект школы, в частности, создать площадь и установить здесь памятник И.Юсупову. Подчеркивалась необходимость открытия на базе школы мини-типографии, осуществления перевода и издания различной литературы. Это станет достойным вкладом в пополнение художественной, просветительской, научно-популярной, воспитательной литературы, направленной на развитие интеллектуального потенциала молодежи, обеспечение такой литературой образовательных учреждений.
Глава нашего государства посетил также Нукусский филиал Ташкентского педиатрического медицинского института. Здесь строятся многопрофильная детская клиника, игровая площадка, гостиница. Были даны рекомендации по созданию в институте подлинно научной атмосферы, изучению международного опыта, развитию сотрудничества с ведущими клиниками зарубежных стран, эффективной охране здоровья матерей и детей.
Шавкат Мирзиёев на церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан отметил, что будет внедрена система, при которой государственные органы будут служить народу, хокимы и руководители всех уровней будут отчитываться перед населением. В настоящее время на местах создаются народные приемные, являющиеся важным звеном этой системы.
Глава нашего государства ознакомился с народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан. Здесь прием граждан, рассмотрение и хранение их обращений организованы на основе современных информационных технологий. Созданы необходимые условия в комнате матери и ребенка, медицинском и других кабинетах, а также особые удобства для инвалидов.
Поручено справедливо рассматривать и своевременно решать вопросы по каждому обращению, анализировать работу руководителей с обращениями.
Как и во всех регионах нашей страны, широкомасштабная созидательная работа осуществляется и в Республике Каракалпакстан. В частности, в 2009-2016 годы на 134 сельских массивах региона построены по типовым проектам и сданы в эксплуатацию 3650 современных жилых домов. В городе Нукусе возведены 34 многоэтажных жилых дома, современный амфитеатр, Молодежный центр, новое здание Каракалпакского государственного музея искусств имени И.Савицкого, различные спортивные комплексы. Работа в этом направлении последовательно продолжается.
Президент нашей страны ознакомился с проектом реконструкции улицы Ерназара Олакуза города Нукуса. Эта центральная улица будет расширена, созданы еще большие удобства для транспортного движения, возведены многоэтажные жилые дома, объекты торговли и бытового обслуживания.
Глава нашего государства в мечети Имама Эшона Мухаммада побеседовал с аксакалами, где речь шла о дальнейшем повышении уровня жизни населения, почитании людей почтенного возраста, воспитании молодого поколения. Аксакалы отметили, что Шавкат Мирзиёев как Президент Республики Узбекистан в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах первым из регионов нашей страны посетил Республику Каракалпакстан. Это свидетельствует о высоком уважении и внимании главы нашего государства к Каракалпакстану, каракалпакскому народу. Результаты этого визита послужат дальнейшему социально-экономическому развитию региона.