Самарқандда маиший чиқиндиларни бошқариш бўйича 2017-2019 йилларга мўлжалланган лойиҳа тақдимоти бўлиб ўтди
2017-01-21 | Экология
Самарқанд вилояти ҳокимлигида Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорликда амалга оширилаётган Самарқанд шаҳрида қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқаришни модернизация қилиш бўйича лойиҳа тақдимоти бўлиб ўтди.
Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари О.Очилов, Франциянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Виолен Биет де Вилмор хоним мазкур лойиҳа Самарқанд шаҳрида экологик ва санитар-эпидемиологик ҳолатни барқарорлаштириш, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлаш, қаттиқ маиший чиқиндиларни йиғиш ва қайта ишлаш, улардан самарали фойдаланишга қаратилгани билан муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Кейинги икки йилда Франция тараққиёт агентлиги, “Naldeo” компанияси ва “Таъмирлойиҳа” лойиҳа институти томонидан лойиҳани тайёрлаш ва ишлаб чиқиш бўйича техник ишлар бажарилди. Ҳудуд ўрганилиб, амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгиланди. Ишлаб чиқилган техник ва иқтисодий кўрсаткичларга кўра, лойиҳанинг умумий қиймати 37,1 миллион евро бўлиб, унинг 23,5 миллиони Франция тараққиёт агентлиги кредити ҳисобланади.
– 2017-2019 йилларга мўлжалланган лойиҳа Самарқанд шаҳрида энг илғор тажрибалар ва жаҳон андозаларига мувофиқ маиший чиқиндиларни самарали ва узоқ муддатли яхлит бошқариш тизимини яратишга қаратилган, – дейди Франция тараққиёт агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Рафаэл Жозан. – Унда чиқиндиларни бошқаришнинг барча ишлари, уларни йиғиш, қайта ишлаш ва утилизация қилишни молиялаштириш қамраб олинган. Жумладан, 200 га яқин чиқинди йиғиш пункти қуриш ва таъмирлаш, 70 чиқинди йиғиш транспорти харид қилиш, қаттиқ маиший чиқиндиларни турларга ажратиш ва уларни кўмиш марказларини ташкил этиш режалаштирилган. Лойиҳа бўйича кўзда тутилган қаттиқ маиший чиқиндиларни техник кўмиш марказидан биогаз ишлаб чиқарувчи биореактор сифатида фойдаланилиб, олинган газ чиқиндиларини йиғиш транспортларига қуйилади. Шу каби жиҳатлари билан мазкур лойиҳа Марказий Осиё минтақасида биринчи ҳисобланади.
Тақдимотдан сўнг франциялик меҳмонлар ва ҳамкор ташкилотлар вакиллари лойиҳа амалга ошириладиган ҳудуд, шаҳардаги чиқинди йиғишга ихтисослашган корхоналар ва чиқинди йиғиш пунктлари фаолияти билан танишди.

2017-01-21 | Экология
В хокимияте Самаркандской области прошла презентация проекта по модернизации системы управления твердыми бытовыми отходами в Самарканде, реализуемого совместно с Французским агентством развития.
Заместитель хокима Самаркандской области О.Очилов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Узбекистане Виолен Биет де Вилмор отметили, что данный проект имеет важное значение своей направленностью на стабилизацию экологической и санитарно-эпидемиологической обстановки в городе, охрану окружающей среды, сбор и переработку твердых бытовых отходов, их эффективное вторичное использование.
За последние два года Французским агентством развития, компанией “Naldeo” и проектным институтом “Таъмирлойиха” была выполнена техническая разработка проекта. Была изучена территория, определены предстоящие задачи. Общая стоимость проекта составляет 37,1 миллиона евро, из которых 23,5 миллиона - это кредит Французского агентства развития.
– Рассчитанный на 2017-2019 годы проект направлен на создание в Самарканде системы эффективного и долгосрочного единого управления бытовыми отходами в соответствии с самым передовым опытом и мировыми стандартами, – говорит директор представительства Французского агентства развития в Узбекистане Рафаэл Жозан. – В нем предусмотрены вся необходимая работа по управлению отходами, финансирование их сбора, переработки и утилизации. В частности, намечено строительство и ремонт около 200 пунктов сбора отходов, закупка 70 единиц спецтранспорта, организация центров сортировки твердых бытовых отходов и их утилизации. Проектом предусмотрено использование центра технической утилизации твердых бытовых отходов в качестве биореактора по производству биогаза, которым будет заправляться транспорт по сбору отходов. Этот проект является первым подобным в Центральноазиатском регионе.
После презентации французские гости и представители организаций-партнеров ознакомились с территорией, где будет внедряться проект, деятельностью городских предприятий, специализирующихся на сборе отходов, и соответствующих пунктов.