Наманганда тадбиркорлар билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди
Наманганда вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликлари масъул ходимлари, прокуратура, ички ишлар, банк, молия, солиқ, божхона идоралари раҳбарларининг кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари вакиллари билан очиқ мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси раиси Б.Парпиев, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори И.Абдуллаев, Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири А.Азизов ва бошқалар мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ҳар томонлама ривожлантириш ва уларнинг фаолиятини қўллаб-қувватлашга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётганини таъкидлади.
Тадбирда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни янада ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш борасида яратилаётган кенг имкониятлардан вилоятда нечоғли унумли фойдаланилаётгани, эришилаётган натижалар ва йўл қўйилаётган камчиликлар атрофлича таҳлил қилинди.
Бугунги кунда вилоятда 16 минг 500 дан зиёд тадбиркорлик субъекти фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг ялпи ҳудудий маҳсулот ва экспортдаги улуши йилдан-йилга ортиб бормоқда. Экспорт йўналишида уларнинг ҳиссаси 69 фоизни ташкил этиб, ўтган йилда 150 миллион долларлик маҳсулот ташқи бозорга чиқарилди.
Вилоятда тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишига тўсқинлик қилиш ҳоллари ҳам учраб турибди. Бу рўйхатга олишда ҳужжатларни расмийлаштириш, ер ажратиш, кредит олиш каби ташкилий масалаларда кўзга ташланмоқда. Таҳлилларга кўра, бундай муаммоларнинг келиб чиқиш сабаблари тадбиркорлар ва уларга хизмат кўрсатувчи давлат идоралари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги билан боғлиқ.
Мулоқотда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мазмун-моҳияти ва мазкур ҳужжат ижросини таъминлашдаги муҳим вазифалар, бу борада йўл қўйилаётган камчиликлар юзасидан фикр алмашилди. Турли сабаблар билан ўз фаолиятини тўхтатиб қўйишга мажбур бўлган тадбиркорлик субъектларига ҳамда тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўймоқчи бўлган фуқароларга амалий ёрдам бериш, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларини банк терминаллари билан таъминлаш, битирувчи ёшлар, хотин-қизлар бандлиги, касаначилик, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш бўйича мутасаддилар олдига аниқ вазифалар қўйилди.
Мулоқотда тадбиркорларни қизиқтирган саволларга мутахассислар томонидан атрофлича жавоб қайтарилди, зарур ҳуқуқий маслаҳат берилди.

Открытый диалог с предпринимателями
В Намангане состоялся диалог ответственных сотрудников областного, городских и районных хокимиятов, руководителей органов прокуратуры, внутренних дел, банковских, финансовых, налоговых, таможенных структур с представителями субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Председатель Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Б.Парпиев, Генеральный прокурор И.Абдуллаев, министр внутренних дел А.Азизов и другие отметили, что особое внимание, уделяемое в нашей стране всестороннему развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке их деятельности, дает свои высокие результаты.
На мероприятии были обстоятельно проанализированы эффективность использования в области широких возможностей, создаваемых в целях дальнейшего развития и поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства, достигаемые результаты и допускаемые ошибки.
В настоящее время в области действует более 16500 субъектов предпринимательства. С каждым годом растет их доля в валовом региональном продукте. Увеличивается и их доля в экспорте, которая сейчас составляет 69 процентов, в прошлом году на внешний рынок ими было поставлено продукции на 150 миллионов долларов.
Однако в области все еще допускаются случаи воспрепятствования ускоренному развитию предпринимательской деятельности. Это касается вопросов оформления документов при регистрации, выделения земель, получения кредита. Согласно анализу, возникновение таких проблем объясняется во многом недостаточным уровнем правовой грамотности предпринимателей и работников обслуживающих их государственных организаций.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями о сути и значении Указа Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года, по вопросам обеспечения исполнения данного документа, имеющихся в этом направлении недостатков. Должностным лицам были даны конкретные поручения по оказанию практической помощи субъектам предпринимательства, которые по различным причинам были вынуждены приостановить свою деятельность, а также гражданам, намеренным заняться предпринимательской деятельностью, обеспечению пунктов торговли и услуг банковскими терминалами, развитию надомного труда и семейного предпринимательства, что будет способствовать повышению уровня занятости молодежи и женщин.
Специалистами были даны подробные ответы на интересовавшие предпринимателей вопросы, предоставлены необходимые правовые консультации.