Электрон декларациялаш хизмати такомиллаштирилмоқда
Мамлакатимизда ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш кўламининг кенгайиши божхона назорати ва расмийлаштирувини янада такомиллаштириш, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари учун имтиёзлар ва қулайликлар яратишда муҳим омил бўлмоқда.
Биринчи Президентимизнинг 2012 йил 18 июлдаги «Ишбилармонлик муҳитини янада тубдан яхшилаш ва тадбиркорликка янада кенг эркинлик бериш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони билан 2013 йил 1 январдан бошлаб товарларни божхонада электрон шаклда расмийлаштириш тартиби амалиётга жорий қилинган.
Унга биноан Давлат божхона қўмитаси томонидан бериладиган малака аттестатига эга божхона расмийлаштируви бўйича мутахассислар қўмитанинг www.bojxona.uz веб-сайтидаги ҳаволадан “Электрон декларациялаш” ахборот тизимига электрон рақамли имзо орқали кириб, божхона юк декларацияларини бевосита ўз идораларидан чиқмасдан туриб, божхона органларига тақдим этиб келмоқда.
Ўтган йиллар давомида мазкур амалиёт ўзини тўла оқлаб, биргина 2016 йилда божхона органларига тақдим этилган 392 мингдан ортиқ божхона юк декларацияларининг деярли барчаси электрон кўринишда келиб тушган.
Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига янада қулайлик яратиш мақсадида эндиликда Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали ҳам “Божхона органларига электрон божхона юк декларацияларини тақдим қилиш” хизмати жорий қилинди.
Портал орқали ариза шакли тўлдирилади. Унга “е-БЮД” дастури орқали аввалдан тайёрланган божхона юк декларациясининг электрон шакли илова қилинган ҳолда юборилади. Илова қилинган декларация Давлат божхона қўмитаси томонидан берилган электрон рақамли имзо билан тасдиқланган бўлиши шарт. Фойдаланувчилар “е-БЮД” дастурини қўмита веб-сайтидан бепул кўчириб олиши мумкин.
Божхона органларига электрон божхона юк декларацияларини тақдим қилиш хизмати 5 босқичдан иборат. Жараён муваффақиятли якунланганда мутахассисга божхона юк декларациясининг рўйхатдан ўтган рақами ҳамда мазкур декларациянинг QR код билан ҳимояланган pdf форматдаги шакли тақдим этилади.
Мазкур хизмат ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига божхона органлари томонидан кўрсатилаётган электрон хизматларни ягона манзилдан туриб тақдим этиш имконини бермоқда.

Совершенствуется служба электронного декларирования
Расширение в нашей стране масштаба использования информационно-коммуникационных технологий является важным фактором дальнейшего совершенствования таможенного контроля и оформления, создания льгот и преференций для участников внешнеэкономической деятельности.
В соответствии с Указом Первого Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему кардинальному улучшению деловой среды и предоставлению большей свободы предпринимательству" от 18 июля 2012 года с 1 января 2013 года на таможне внедрен порядок электронного оформления товаров.
Согласно этому порядку специалисты по таможенному оформлению, имеющие квалификационные аттестаты, выдаваемые Государственным таможенным комитетом, входят через ссылку на веб-сайте www.bojxona.uz в информационную систему "Электронное декларирование" и посредством электронной цифровой подписи прямо из своего офиса предоставляют таможенные грузовые декларации в таможенные органы.
За прошедшие годы эта практика полностью себя оправдала, и почти все 392 тысячи деклараций, представленных в таможенные органы в 2016 году, поступили в электронном виде.
В целях создания еще больших удобств для участников внешнеэкономической деятельности отныне и на Едином портале интерактивных государственных услуг внедрен вид услуги "Предоставление в таможенные органы электронных таможенных грузовых деклараций".
Через портал заполняется форма заявления. К нему через программу “е-БЮД” прикрепляется заранее заготовленная электронная таможенная декларация. Прикрепленная декларация должна быть заверена электронной цифровой подписью, выданной Государственным таможенным комитетом. Пользователи могут бесплатно скачать программу “е-БЮД” через веб-сайт комитета.
Услуга по предоставлению электронной таможенной грузовой декларации состоит из 5 этапов. После успешного завершения операции специалисту представляется номер регистрации таможенной грузовой декларации и форма этой декларации в формате pdf, защищенная кодом QR.
Данная услуга дает возможность предоставлять участникам внешнеэкономической деятельности электронные услуги органов таможни с единого адреса.