Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг кенгайтирилган ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди
Унда адлия органлари ва муассасалари томонидан қонун ижодкорлиги ва ҳуқуқни қўллаш соҳасида 2016 йилда амалга оширилган ишлар якуни ва жорий йилда бажарилиши лозим бўлган вазифалар атрофлича муҳокама этилди.
Бунда асосий эътибор Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимизни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисидаги маърузасида кўрсатиб ўтилган вазифаларга қаратилди.
Адлия вазири М.Икромов бошқарган йиғилишда адлия органлари мамлакатимиз ижтимоий ҳаётида муҳим ўрин тутувчи кўплаб қонун ҳужжатларини тайёрлаш, амалда жорий этиш, бир хилда ва аниқ қўлланилишини таъминлаш борасида изчил фаолият олиб бораётгани таъкидланди. Тадбиркорлар ва хусусий мулк эгаларининг қонуний манфаатлари ҳимояси изчил таъминланмоқда. Фуқаролар ва юридик шахсларга ҳуқуқий хизмат кўрсатувчи тузилмалар фаолиятини тартибга солиш ва самарадорлигини ошириш борасида зарур чора-тадбирлар кўрилаётир.
2016 йилда 75 норматив-ҳуқуқий ҳужжат, шу жумладан, 14 қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиб, Вазирлар Маҳкамасига киритилди. 2,5 мингдан ортиқ қонун ҳужжати лойиҳаси ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди. 309 идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжат давлат рўйхатига олинди.
Аниқланган қонун бузилиши ҳолатларини бартараф этиш бўйича вазирлик ва идораларга 6 мингдан ортиқ тақдимнома киритилиб, уларнинг мингдан зиёд ноқонуний қарори бекор қилинди.
Тадбиркорлик субъектлари ва хорижий инвестициялар иштирокидаги корхоналарнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимояси юзасидан муайян ишлар амалга оширилди. Судларга киритилган 122 миллиард сўмга яқин даъво аризалари қаноатлантирилди. 2,2 мингдан зиёд фаолият кўрсатмаётган тадбиркорлик субъектларининг фаолияти тикланиб, уларда 5 мингдан ортиқ иш ўрни яратилди.
Олиб борилган назорат ишлари натижасида тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган ноқонуний текширишлар 87 фоизга, текширишлар тартибини бузиш ҳолати 37 фоизга камайди.
“Соғлом она ва бола йили” Давлат дастури ижросини таъминлаш бўйича Адлия вазирлигига юклатилган вазифалар ижроси юзасидан “Ёшларга доир давлат сиёсати тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Мазкур қонун қабул қилиниб, 2016 йил 15 сентябрда кучга кирди.
Ҳайъат мажлисида ўтган йил давомида бажарилган ишлар атрофлича таҳлил этилди. Ютуқлар билан бирга айрим адлия органлари ва муассасалари томонидан йўл қўйилган хато ва камчиликлар танқид қилинди. Ижро интизомини мустаҳкамлаш, фаолиятни тизимли равишда режалаштиришни амалга ошириш, назорат ва мониторинг тадбирларини ўз вақтида ўтказиш, муаммоларни келтириб чиқараётган сабаб ҳамда шароитларни аниқлаш юзасидан масъулларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида адлия органлари томонидан амалга оширилиши лозим бўлган ишлар, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 28 декабрдаги “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонида белгиланган вазифалар ижросини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар белгиланди.

Обеспечение верховенства закона – веление времени
На нем были всесторонне обсуждены итоги проделанной в 2016 году органами и учреждениями юстиции работы по поддержке законотворчества и в области правоприменения, а также предстоящие задачи. При этом основное внимание уделялось задачам, вытекающим из доклада Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
На заседании, которое вел министр юстиции М.Икромов отмечалось, что органы юстиции проводят последовательную работу в сфере подготовки многочисленных законодательных актов, играющих важную роль в нашей жизни, внедрении их в жизнь, обеспечении их единообразного и точного применения. Последовательно обеспечивается защита законных интересов предпринимателей и частных собственников. Принимаются необходимые меры по упорядочению и повышению эффективности деятельности структур, предоставляющих правовые услуги гражданам и юридическим лицам.
В 2016 году было разработано 75 нормативно-правовых документов, в том числе 14 проектов законов, которые внесены в Кабинет Министров. Проведена правовая экспертиза более 2,5 тысячи проектов нормативно-правовых актов, осуществлена государственная регистрация 309 ведомственных нормативно-правовых актов.
По выявленным случаям правонарушений в министерства и ведомства внесено более 6 тысяч представлений, отменено более тысячи их незаконных решений.
Реализована определенная работа по защите прав и интересов субъектов предпринимательства и предприятий с участием иностранных инвестиций. Удовлетворены внесенные в суды исковые заявления почти на 122 миллиарда сумов. Возобновлена деятельность более 2,2 тысячи бездействовавших субъектов предпринимательства, в которых создано более 5 тысяч рабочих мест.
В результате ужесточения контроля случаи незаконных проверок сократились на 87 процентов, нарушения порядка проверок – на 37 процентов.
Во исполнение задач, возложенных на Министерство юстиции в рамках Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка", был разработан проект Закона "О государственной молодежной политике", который был принят и вступил в силу с 15 сентября 2016 года.
На заседании коллегии была подробно проанализирована проделанная работа за прошлый год. Наряду с достижениями были подвергнуты критике допущенные некоторыми органами и учреждениями юстиции недостатки. Даны соответствующие поручения ответственным лицам по укреплению исполнительской дисциплины, осуществлению деятельности на системной основе, своевременному проведению мероприятий по контролю и мониторингу, выявлению причин и условий, приводящих к возникновению проблем.
Была намечена предстоящая в Год диалога с народом и интересов человека работа, в том числе по обеспечению исполнения задач, намеченных в Указе Президента Республики Узбекистан "О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц" от 28 декабря 2016 года.