ШҲТга аъзо давлатлар ТИВ раҳбарлари ўринбосарлари учрашувига доир
2017 йилинг 20 январь куни Москва шаҳрида Ўзбекистон Республикаси делегацияси Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг маслаҳатлашувларида иштирок этди.
Мажлисда ШҲТ Бош котиби Рашид Алимов ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Евгений Сисоев ҳам иштирок этди.
Учрашув олдидан Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров делегациялар раҳбарлари билан суҳбатлашди.
Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Хитой ва Ўзбекистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўринбосарлари ташкилотни кенгайтириш нуқтаи назаридан ШҲТ доирасидаги ҳамкорликнинг амалий масалаларини кўриб чиқдилар.
ШҲТ доирасида сиёсат, хавфсизлик, иқтисодиёт ва гуманитар алоқалар соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича устувор вазифалар ва амалий чора-тадбирларнинг батафсил муҳокама қилинди. ШҲТ ҳудудида тинчлик ва барқарорликни сақлаш, фаровонлик ва тараққиётни таъминлаш мақсадида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни кучайтиришга аъзо давлатлар тайёр эканлиги якдиллик билан тасдиқланди.
Маслаҳатлашувлар чоғида ташкилотни кенгайтириш жараёнининг муваффақиятли бориши, авваломбор Ҳиндистон ва Покистоннинг тўлақонли аъзоликка қабул қилиниши кўп қиррали тенг ҳуқуқли ҳамкорлик салоҳиятининг янада ортишига, ШҲТнинг халқаро нуфузи ва ролининг ошишига имкон яратиши қайд этилди.

О встрече заместителей глав МИД государств-членов ШОС
20 января 2017 года в г.Москве делегация Республики Узбекистан приняла участие в консультациях государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В заседании также приняли участие Генеральный секретарь ШОС Рашид Алимов и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Евгений Сысоев.
Встрече предшествовала беседа Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с руководителями делегаций.
Заместители глав внешнеполитических ведомств Казахстана, Кыргызстана, Китая, России, Таджикистана и Узбекистана рассмотрели практические вопросы взаимодействия в рамках ШОС в контексте предстоящего расширения организации.
Состоялось обстоятельное обсуждение приоритетных задач и практических мер по развитию взаимодействия в рамках ШОС в области политики, безопасности, экономики и гуманитарных связей. Единодушно подтвержден настрой государств-членов наращивать совместные усилия в интересах поддержания мира и стабильности, обеспечения благополучия и процветания на пространстве ШОС.
Стороны констатировали, что успешное продвижение процесса расширения организации, прежде всего предстоящий прием Индии и Пакистана в полноправные члены, будет способствовать дальнейшему обогащению потенциала многопланового равноправного сотрудничества, повышению международной роли и авторитета ШОС.