Вақт ҳам, маблағ ҳам тежалмоқда
Президентимизнинг мамлакатимизни 2014 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва 2015 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг мажлисидаги маърузасида кичик бизнес субъектлари томонидан статистик ва солиқ ҳисоботларини тақдим этиш механизмлари сезиларли даражада соддалаштирилгани таъкидланди.
Мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ҳамда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш учун янада қулай шароит яратиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар ўз самараларини бераётир. Дарҳақиқат, статистик, солиқ ва молиявий ҳисоботларнинг электрон шаклда тақдим этилаётгани барча хўжалик субъектларига қатор қулайликлар яратаётир.
Президентимизнинг 2012 йил 16 июлда қабул қилинган "Статистик, солиқ, молиявий ҳисоботларни, лицeнзияланадиган фаолият турларини ва руxсат бeриш тартиб-таомилларини тубдан қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони бу борадаги ишлар самарадорлигини янада оширишга хизмат қилмоқда.
– Мазкур фармон ижроси доирасида ҳисоботлар унификация қилиниб, соддалаштирилгани ҳамда уни тақдим этиш тартибининг такомиллаштирилгани субъектларнинг вақт ва маблағини тежашда муҳим омил бўлмоқда, – дейди Бухоро вилояти статистика бошқармаси бошлиғи Б.Ғиёсов. – Масалан, микрофирмалар илгаригидек йилида тўрт марта ўрнига бир марта, фермер хўжаликлари 5 марта эмас, уч марта шундай ҳужжатни тақдим қилмоқда. Вилоятдаги 17,5 мингдан зиёд хўжалик юритувчи субъектлар ҳисоботларни электрон шаклда узатишга ўтиш жараёнида ахборот-коммуникация технологиялари бўйича моддий-техник базасини мустаҳкамлади. Статистика идораларида ҳам бу борада тегишли ташкилий-техникавий тадбирлар амалга оширилди. Бугунги кунда статистика бошқармаси ҳамда унинг туман ва шаҳарлардаги бўлимлари замонавий компьютер техникалари, сервер аппаратлари ва алоқа воситалари билан тўлиқ таъминланган.
Давлат статистика қўмитаси билан тизимнинг қуйи бўғинлари ўртасида ахборот хавфсизлиги талаб ва меъёрларига жавоб берадиган "UzNet" интернет провайдери тармоғи асосида ҳимояланган электрон почта ёрдамида юқори тезликдаги маълумот алмашиш корпоратив (VPN) тармоғи ишламоқда.
Қўмитанинг вилоят бошқармасида www.buxstat.uz расмий веб-сайти ташкил этилган. Унда соҳага оид қонун ва қонуности ҳужжатлари, уларга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар жойлаштирилмоқда. Бу тадбиркорларга ўзларини қизиқтирган маълумотларга тез ва сифатли эга бўлиши учун қулай имконият яратмоқда. Сайтда статистик ҳисоботларни электрон шаклда тақдим этишнинг қулайликлари, электрон ҳисоботни юбориш тартиблари бўйича интерактив хизматлар ҳам жорий қилинган.
Статистик ҳисоботларнинг тўлиқ электрон шаклда тақдим этилишини таъминлашда жойларда олиб борилаётган тарғибот-тушунтириш ишлари муҳим аҳамият касб этаётир.
– Илгари молиявий, солиқ ва статистик ҳисоботларни қоғоз-ҳужжат кўринишида топшириш учун қатор идораларда навбат кутиб, вақт сарфлашга тўғри келарди, – дейди Шофиркон туманидаги қоракўлчиликка ихтисослашган "Ғалаба" ширкат хўжалиги бош ҳисобчиси С.Сулаймонов. – Энди бунга чек қўйилди. Электрон ҳисоботларни тақдим этиш борасидаги малака ва тажрибамизни оширишда статистика бўлими ходимлари ҳам услубий, ҳам амалий жиҳатдан кўмаклашмоқда.
Бундай кенг кўламли тарғибот тадбирлари ўз самарасини бераётир. Масалан, вилоятда электрон кўринишда ҳисобот топширган тадбиркорлик субъектлари 2013 йилда 93 фоизга ўсди. Ўтган йилнинг тўртинчи чорагида бу кўрсаткич 99,6 фоизга етди.
Амалга оширилаётган ишларнинг самараси сифатида шуни қайд этиш керакки, давлат статистика ҳисоботлари учун 2011 йили вилоятда бланка шаклида 3,5 тоннага яқин қоғоз сарфланган бўлса, эндиликда бунга деярли ҳожат қолмади. Замонавий технология барча субъектларда, жумладан, кичик бизнес корхоналарида сарф-харажатларни, ходимларнинг вақтини тежашга хизмат қилмоқда.
Яна бир масала. Ҳисоботларнинг электрон шакли статистика идоралари ходимлари учун ҳам қатор қулайликлар яратди. Ҳисоботларни таҳлил этиш, ўрганиш жараёнлари тезлашди. 2015 йилдан бошлаб статистика органларида барча давлат статистик ҳисоботлари тўлиқ электрон шаклда қабул қилинмоқда.

Экономия времени и средств
В докладе Президента Ислама Каримова на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2014 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2015 год, особо отмечено, что упрощение механизма предоставления субъектами малого бизнеса статистической и налоговой отчетности служит экономии времени и средств.
Осуществляемые меры по улучшению деловой среды и созданию еще более благоприятных условий для развития малого бизнеса и частного предпринимательства дают ожидаемые результаты. Действительно, предоставление статистической, налоговой и финансовой отчетности в электронной форме создает ряд удобств для всех хозяйствующих субъектов.
Указ Президента нашей страны "О мерах по кардинальному сокращению статистической, налоговой, финансовой отчетности, лицензируемых видов деятельности и разрешительных процедур" от 16 июля 2012 года способствует дальнейшему повышению эффективности этой работы.
– В рамках реализации данного указа отчеты были унифицированы и упрощены, усовершенствован порядок их предоставления, что служит важным фактором экономии времени и средств субъектов, – говорит начальник Бухарского областного статистического управления Б.Гиясов. – К примеру, микрофирмы предоставляют подобные документы раз в год, вместо четырех, как это было раньше, а фермерские хозяйства – три раза вместо пяти. Более 17,5 тысячи хозяйствующих субъектов области в процессе перехода на предоставление отчетов в электронной форме укрепили материально-техническую базу по информационно-коммуникационным технологиям. И в статистических ведомствах в данном направлении осуществлены соответствующие организационно-технические мероприятия. На сегодняшний день статистическое управление и его районные и городские отделения полностью обеспечены современной компьютерной техникой, серверами и средствами связи.
Между государственным статистическим комитетом и нижними звеньями системы налажена работа отвечающей требованиям и нормам информационной безопасности высокоскоростной корпоративной сети обмена информацией (VPN), которая создана на основе сети интернет-провайдера "UzNet".
В областном управлении комитета создан официальный веб-сайт www.buxstat.uz. На нем размещаются касающиеся сферы законные и подзаконные документы, внесенные в них изменения и дополнения. Это создает для предпринимателей удобную возможность для быстрого и качественного получения нужной им информации. На сайте также внедрены интерактивные услуги по преимуществам предоставления статистической отчетности в электронной форме, порядку отправки электронной отчетности.
Проводимая на местах разъяснительная работа способствует обеспечению полного предоставления статистической отчетности в электронной форме.
- Раньше для сдачи финансовой, налоговой и статистической отчетности на бумаге приходилось стоять в очереди в ряде ведомств, – говорит главный бухгалтер специализированного на каракулеводстве ширкатного хозяйства "Галаба" Шафирканского района С.Сулейманов. – Сегодня эта проблема разрешилась. Работники статистического отдела оказывают нам методическую и практическую помощь в повышении наших навыков и опыта по предоставлению электронной отчетности.
Проведение подобных широкомасштабных разъяснительных мероприятий дает свои результаты. К примеру, в 2013 году 93 процента субъектов предпринимательства предоставило отчеты в электронном виде. В четвертом квартале прошлого года – 99,6 процента.
Так, если для государственных статистических отчетов в 2011 году в области в виде бланков израсходовано около 3,5 тонны бумаги, то сегодня в этом нет необходимости. Современная технология способствует сокращению расходов и времени работников во всех организациях, в частности, на предприятиях малого бизнеса.
Кроме того, электронная форма отчетности создала ряд удобств и для работников статистических ведомств. Ускорились процессы анализа и изучения отчетов. С 2015 года все государственные статистические отчеты в статистических органах полностью принимаются в электронной форме.