Ёшлар ижод саройида Алишер Навоий ҳамда Заҳириддин Муҳаммад Бобур ижодига бағишланган шеърият кечаси бўлиб ўтди.
Бир қатор ёшлар жамоат ташкилотлари томонидан ташкил этилган тадбирда ёзувчи ва шоирлар, ёш ижодкорлар, «Юрт келажаги» республика кўрик-танлови ҳамда «Камалак юлдузлари» болалар ижодиёти фестивалининг адабиёт йўналиши бўйича совриндорлари қатнашди.
Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатимизда ёш авлодга пухта билим бериш, уларнинг маънавиятини юксалтириш, бадиий-эстетик тафаккурини тўғри шакллантириш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2014 йил 6 февралдаги «Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори ёшлар камолоти ва истиқболига оид саъй-ҳаракатларни кенгайтириш, уларнинг ижодий-интеллектуал салоҳиятини ривожлантиришда янги уфқларни очмоқда.
Навқирон авлодда Ватанга муҳаббат, миллий анъана ва қадриятларимизга ҳурмат туйғуларини мустаҳкам қарор топтиришда буюк мутафаккирлар Алишер Навоий ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур шеърияти улкан аҳамият касб этади.
Асадбек Солижонов Успенский номидаги Республика мусиқа академик лицейининг 8-синфида ўқийди. Навоий ғазаллари асосидаги «Эй сабо», «Қаро кўзум», «Фидо» сингари қўшиқларни маромига етказиб ижро этади. У юртимиз ва хорижда бўлиб ўтган бир қатор ижодий фестиваль ва танловлар ғолиби.
– Улуғ аждодларимизнинг ижод намуналари юртни қадрлашга, одоб-ахлоқли бўлишга, меҳнатсеварликка, ҳалолликка, ота-онани ҳурмат қилишга ундайди, – дейди Асадбек. – Мен ушбу тадбирга Навоий ғазали билан айтилувчи «Айлагач» қўшиғини тайёрлаб келдим.
Тадбирда улуғ шоирларимизнинг ижодидан намуналар янгради. Навоийнинг «Маҳбуб ул-қулуб» асари асосида талаба-ёшлар томонидан тайёрланган театрлаштирилган дастур намойиш этилди.

Во Дворце творчества молодежи состоялся вечер поэзии, посвященный творчеству Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура.
В мероприятии, организованном рядом молодежных общественных организаций, приняли участие писатели и поэты, молодые деятели литературы, призеры в направлении литературы республиканского конкурса "Юрт келажаги" и фестиваля детского творчества "Камалак юлдузлари".
Под руководством Президента Ислама Каримова особое внимание уделяется предоставлению современного образования молодому поколению, повышению его духовности и правильному формированию художественно-эстетического вкуса. Постановление главы государства "О дополнительных мерах, направленных на осуществление в Республике Узбекистан государственной молодежной политики" от 6 февраля 2014 года служит расширению масштабов проводимой работы по воспитанию гармонично развитого поколения, повышению его интеллектуально-творческого потенциала.
Поэзия Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура имеет огромное значение в утверждении в молодом поколении чувств любви к Родине, уважения к национальным традициям и ценностям.
Асадбек Салиджанов учится в 8-м классе Республиканского музыкального академического лицея имени Успенского. Он мастерски исполняет написанные по газелям Навои такие песни, как "Эй сабо", "Каро кузум", "Фидо". Асадбек становился победителем ряда творческих фестивалей и конкурсов в нашей стране и за рубежом.
– Творчество наших великих предков призывает защищать как зеницу ока страну, примерно вести себя, быть трудолюбивыми, честными, уважать родителей, – говорит Асадбек. – К этому мероприятию я подготовил песню "Айлагач" по газели Навои.
На мероприятии зачитаны произведения великих поэтов. Учащимися представлена театрализованная программа по произведениям Навои "Махбуб ул-кулуб".