Очиқ ва ошкора ўтади
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 9-Сурхондарё округ сайлов комиссиясида навбатдаги матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 9-Сурхондарё округ сайлов комиссияси раҳбари А.Аҳмедов ушбу муҳим сиёсий жараёнга кўрилаётган тайёргарлик ҳақида атрофлича маълумот берди.
Вилоятда шу йил 29 март куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини юқори даражада ўтказишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Миллий қонунчилигимизга мувофиқ белгиланган муддатда вилоятда 708 сайлов участкаси тузилиб, уларнинг ҳудудий чегаралари, жойлашган манзили тўғрисидаги маълумотлар маҳаллий матбуотда эълон қилинди. Халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари тавсияси асосида шакллантирилган участка сайлов комиссиялари шахсий таркиби тасдиқланиб, матбуотда чоп этилди. Округ сайлов комиссияси аъзолари сайлов участкаларига бириктирилиб, вазифалар белгилаб берилди. Бу жараёнда сайлов участкаларини замонавий усулда жиҳозлаб, сайловчилар учун етарли қулайлик яратишга эътибор кучайтирилмоқда.
– "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги қонуннинг 16-моддасига мувофиқ, сиёсий партияларнинг мазкур жараёнга тайёргарлик кўриш ва уни уюшқоқлик билан ўтказиш юзасидан амалга ошираётган ишлари ҳақидаги ҳисоботларини эшитдик, – дейди Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 9-Сурхондарё округ сайлов комиссияси раиси ўринбосари Ч.Қурбонов. – Иш режамиз асосида энди сайловга алоқадор бошқа бир қатор муассаса ва жамоат ташкилотларининг ахборотларини эшитишни мўлжалламоқдамиз. Участка сайлов комиссиялари аъзолари, аҳоли, айниқса, сайловда илк марта иштирок этадиган ёшлар учун семинар ва учрашувлар ташкил этишга ҳозирлик кўрилаётир.

Подготовка к выборам
9-й Сурхандарьинской окружной избирательной комиссией по проведению выборов Президента Республики Узбекистан организована очередная пресс-конференция.
На ней председатель 9-й Сурхандарьинской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан А.Ахмедов подробно рассказал о подготовке к этому важному политическому процессу.
В области уделяется особое внимание подготовке к проведению на высоком уровне выборов Президента Республики Узбекистан 29 марта нынешнего года. В сроки, определенные согласно национальному законодательству, в области были образованы 708 избирательных участков, информация об их месторасположении, адресах была опубликована в местной печати. На основе рекомендаций районных и городских Кенгашей народных депутатов утвержден и опубликован в печати персональный состав участковых избирательных комиссий. Члены окружной избирательной комиссии закреплены за избирательными участками, определены их задачи. В ходе подготовки к выборам избирательные участки обеспечиваются современной техникой, уделяется особое внимание созданию необходимых условий для избирателей.
–Согласно статье 16 Закона "О выборах Президента Республики Узбекистан" заслушали отчеты политических партий о работе по подготовке к проведению выборов, – говорит заместитель председателя 9-й Сурхандарьинской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан Ч.Курбанов. – В соответствии с планом работы готовимся заслушать информацию других учреждений и общественных организаций, имеющих отношение к выборам. Ведется подготовка к организации семинаров и встреч с членами участковых избирательных комиссий, населением, особенно с молодежью, которая впервые будет принимать участие в выборах.