Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 12- Хоразм сайлов округида сиёсий партияларнинг вилоят кенгашлари раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирокида тадбир бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш, бу жараёнда қонунчилик талаблари ижросини таъминлаш ҳамда сайлов участкалари фаолиятини ташкил этишнинг муҳим жиҳатлари ва улардаги мавжуд шароитларни пухта ўрганиб бориш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Сайловларнинг қонун талабларига мувофиқ ўтказилишини таъминлаш округ ва участка сайлов комиссиялари аъзоларидан катта масъулият талаб этади. Сайлов участкаларининг фаолияти, уларда яратилган шароитларни ўрганиб бориш, фуқароларнинг сайловга доир мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда сайлов қонунчилиги тарғиботини самарали ташкил этиш муҳим аҳамиятга эга.
Округ сайлов комиссияси ва сиёсий партияларнинг ўзаро муносабатлари билан боғлиқ масалалар, кузатувчилар институтининг сайлов жараёнидаги аҳамияти, округ ва участка сайлов комиссиялари аъзоларининг фаоллиги, масъулиятини янада ошириш каби масалалар хусусида фикр алмашилди.

Определены задачи на перспективу
В 12-м Хорезмском избирательном округе по выборам Президента Республики Узбекистан состоялось мероприятие с участием председателей областных советов политических партий и работников средств массовой информации.
На нем обсуждены вопросы подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан, соблюдения при этом требований законодательства, важные аспекты организации деятельности избирательных участков и создания необходимых условий для голосования.
Обеспечение проведения выборов в соответствии с требованиями законодательства возлагает большую ответственность на членов окружных и участковых избирательных комиссий. В этом процессе важную роль играют изучение работы избирательных участков, рассмотрение касающихся выборов обращений граждан и разъяснение среди населения, особенно молодежи, избирательного законодательства.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия между окружной избирательной комиссией и политическими партиями, значимости института наблюдателей для выборов, по дальнейшему повышению активности и ответственности членов окружной и участковых избирательных комиссий.