Қонунийлик – бош мезон
Жорий йилнинг 29 март куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини мамлакатимиз Конституцияси ва қонунларига амал қилган ҳолда, юксак демократик тамойиллар асосида ташкил этиш юзасидан 7-Самарқанд округ сайлов комиссияси томонидан ҳам зарур чора-тадбирлар кўрилмоқда.
– "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги қонунга биноан, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссиялари таъминлайди, – дейди Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 7-Самарқанд округ сайлов комиссияси раиси Яхшинор Аллаёров. – Шунга кўра, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорлари билан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри чегаралари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов округлари тузилди ҳамда округ сайлов комиссиялари таркиби тасдиқланди.
7-Самарқанд округ сайлов комиссияси раис, раис ўринбосари, котиб ҳамда саккиз нафар аъзодан иборат таркибда фаолият кўрсатмоқда. Қонунда белгиланган ваколат ва вазифаларни амалга ошириш учун комиссия жойлашган Алишер Навоий номидаги Самарқанд давлат университети қошидаги 2-академик лицей биносида барча зарур шароит яратилган. Комиссия ўз фаолиятини тасдиқланган иш режаси, вазифалар тақсимоти асосида олиб бормоқда.
Амалдаги қонунчиликка мувофиқ, шу йилнинг 26 январь куни округ ҳудудида 957 сайлов участкаси тузиш тўғрисида қарор қабул қилиниб, мазкур сайлов участкалари жойлашган манзил, унинг маркази ва чегаралари ҳақидаги маълумотлар матбуотда чоп этилди.
Сайловнинг очиқ ва ошкоралигини таъминлаш, сайлов кампанияси даврида амалга ошириладиган тадбирлардан аҳолини кенг хабардор этиб бориш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича вилоят матбуот маркази ташкил этилди. Мазкур марказда комиссия фаолияти юзасидан журналистлар иштирокида брифинг ва матбуот анжуманлари ўтказилмоқда. Вилоятдаги оммавий ахборот воситаларида сайлов қонунчилигини тарғиб этиш ва аҳолига тушунтириш юзасидан махсус рукнлар, кўрсатув ва эшиттиришлар ташкил этилган.
Айни пайтда округ комиссияси олдида участка сайлов комиссиялари таркибини тасдиқлаш вазифаси турибди. "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги қонунга кўра, участка сайлов комиссиялари халқ депутатлари туман, шаҳар Кенгашларининг тавсияси асосида округ сайлов комиссияси томонидан сайловга камида қирқ кун қолганида 5-19 нафар аъзо, жумладан, раис, раис ўринбосари ва котибдан иборат таркибда тузилади. Шундан келиб чиқиб, айни пайтда округ сайлов комиссияси томонидан зарур чора-тадбирлар кўрилмоқда.

Законность – главный критерий
С целью организации предстоящих 29 марта текущего года выборов Президента Республики Узбекистан в соответствии с Конституцией и законами нашей страны, на основе высоких демократических требований соответствующие меры принимаются и 7-й Самаркандской окружной избирательной комиссией.
- Согласно Закону "О выборах Президента Республики Узбекистан" проведение выборов Президента Республики Узбекистан обеспечивают Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан, окружные и участковые избирательные комиссии, - говорит председатель 7-й Самаркандской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Яхшинор Аллаяров. - Так, соответствующими постановлениями Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан образованы избирательные округа по выборам Президента Республики Узбекистан, утверждены составы окружных избирательных комиссий.
Для осуществления определенных законом полномочий и задач окружной избирательной комиссии созданы все необходимые условия в здании академического лицея №2 при Самаркандском государственном университете имени Алишера Навои. Комиссия действует в соответствии с утвержденным рабочим планом.
В частности, на территории округа образованы 957 избирательных участков, в прессе опубликована информация об их адресах и границах.
В целях обеспечения открытости и гласности на выборах, широкого информирования населения о ходе избирательной кампании организован областной пресс-центр по освещению выборов Президента Республики Узбекистан. В центре проводятся брифинги и пресс-конференции о деятельности комиссии. В областных СМИ созданы специальные рубрики, передаются в эфир теле- и радиопередачи, направленные на разъяснение населению избирательного законодательства.
В настоящее время перед окружной комиссией стоит задача утверждения состава участковых избирательных комиссий.