2016 йилдаги фаолият якунлари ва истиқболдаги режалар муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Экологик ҳаракати, қуйи палатанинг Экоҳаракат депутатлари гуруҳи, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитасининг 2016 йилдаги фаолияти якунлари ва истиқболдаги режаларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, Ўзбекистон Экологик ҳаракати марказий кенгаши ижроия қўмитаси раиси Б.Алихонов ва бошқалар экологик қонунчиликни такомиллаштириш, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлаш, давлат дастурларида бу йўналишда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ҳаётга татбиқ этиш, жамоат экологик назоратини кучайтириш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлар жамият тараққиётини юксалтиришда муҳим роль ўйнаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Экологик ҳаракати томонидан бу йўналишдаги дастурий вазифаларни амалга оширишга йўналтирилган мингдан зиёд тадбир ташкил этилди. Экологик назоратнинг жамоатчи инспекторлари фаолиятини ташкил этиш, жамоат экологик назоратини таъминлаш бўйича самарали механизмларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш билан боғлиқ чора-тадбирларни ҳаётга татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Экология соҳасида қонун ижодкорлиги йўналишида ҳам муҳим лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилди. Ўнга яқин қонун лойиҳалари бўйича иш олиб борилди. Бунинг натижасида ўсимлик ва ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланишга оид янги таҳрирдаги қонунлар қабул қилинди.
Экоҳаракат депутатлар гуруҳи, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитаси аъзолари томонидан жойларда сайловчилар ва Экоҳаракат фаоллари билан кўплаб учрашувлар ташкил этилди. Бу жараёнда фуқаролардан тушган ариза ва мурожаатлар тегишли тартибда кўриб чиқилди.
Атроф-муҳит муҳофазасига ажратилган ресурслардан оқилона фойдаланиш борасида қабул қилинган ҳужжатларнинг ижроси устидан давлат органлари ва тегишли тузилмаларнинг масъулиятини ошириш, бу борада депутатлик ва жамоат назоратини юритишга алоҳида эътибор қаратилди. Жойларда бу йўналишда бир юз элликка яқин тадбир ташкил этилди. Шунингдек, жамиятда экологик маданиятни юксалтириш, экологик таълим-тарбияни ривожлантириш билан боғлиқ долзарб вазифаларни ҳаётга татбиқ этишга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йилнинг Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб номланиши экология соҳаси мутахассислари зиммасига ҳам катта масъулият юклади. Бу борадаги вазифаларни ўз вақтида ҳаётга татбиқ этиш мақсадида Экоҳаракат ва унинг ҳудудий бўлинмаларида жамоатчилик қабулхоналарини ташкил этиш, аҳоли билан мулоқот қилиш ва экологик муаммоларни ҳал этишга қаратилган янгича механизмлар, самарали усулларни жорий этиш, қонун ижодкорлиги фаолиятини янада ривожлантириш хусусида фикрлашилди. Журналистларни қизиқтирган саволларга жавоб қайтарилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитасининг йиғилишида ҳам 2016 йилдаги фаолият якунлари таҳлил этилиб, истиқболдаги режалар белгилаб олинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси А.Саидов ҳисобот даврида қонун ижодкорлиги, қонунчиликни такомиллаштириш ва самарадорлигини ошириш, парламент назоратини самарали ташкил этиш, инсон ҳуқуқларини муҳофаза қилиш бўйича қонун ҳужжатлари ва давлат дастурларида белгиланган вазифалар ижроси устидан депутатлик назоратини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилганини таъкидлади.
Қонун ижодкорлиги йўналишида бешта қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш, йигирмадан ортиқ амалдаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича иш олиб борилди. Бунинг натижасида «Парламент назорати тўғрисида»ги, «Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида»ги янги қонунлар қабул қилинди. «Касаба уюшмалари, уларнинг ҳуқуқлари ва кафолатлари тўғрисида»ги қонунга ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги, «Парламент назорати тўғрисида»ги қонун қабул қилинганлиги муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонунлар қабул қилинди.
Қўмита томонидан ташкил этилган назорат-таҳлил тадбирларида бир қатор қонунларнинг жойларда ижро этилиши ҳолати ўрганилиб, бу борадаги фаолиятни янада кучайтириш бўйича тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди. Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, депутатларнинг сайловчилар билан учрашувларини ташкил этиш, фуқароларнинг мурожаатларига ўз вақтида жавоб қайтариш бўйича самарали механизмларни ҳаётга татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўмита томонидан амалга оширилган ишларни кенг аҳолига етказиш мақсадида медиа-режа қабул қилиниб, депутатлар оммавий ахборот воситаларида икки мингга яқин чиқиш қилди.
Тадбирда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Конституциямиз қабул қилинганининг 24 йиллигига бағишланган тантанали маросимда сўзлаган маърузасидан келиб чиқадиган, хусусан, қонунчиликни янада ривожлантириш, қонунларнинг ижроси самарадорлигини ошириш, жамиятда қонун устуворлигини таъминлаш борасида депутатлар олдида турган муҳим вазифалар атрофлича таҳлил этилди. Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида ҳамда Ўзбекистон Республикасининг 2017-2021 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегиясини амалга оширишга йўналтирилган асосий фаолият йўналишлари бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинди.

Системная работа, важные результаты
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Экологическим движением Узбекистана, депутатской группой движения в нижней палате парламента и Комитетом палаты по вопросам экологии и охраны окружающей среды организована пресс-конференция, посвященная итогам деятельности в 2016 году и задачам на перспективу.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Исполнительного комитета центрального совета Экологического движения Узбекистана Б.Алиханов и другие отметили, что проводимая системная работа по совершенствованию экологического законодательства, охране окружающей среды, своевременной реализации определенных в этом направлении задач государственных программ, усилению общественного экологического контроля играет важную роль в дальнейшем развитии общества.
Экологическим движением Узбекистана организовано более тысячи мероприятий, направленных на решение программных задач. Особое внимание уделялось организации деятельности общественных инспекторов экологического контроля, разработке и внедрению эффективных механизмов экологического контроля, расширению международного сотрудничества.
Важные проекты реализованы и в законотворческом направлении. В результате приняты новые редакции законов об охране и использовании растительного и животного мира.
Членами депутатской группы движения и Комитета Законодательной палаты по вопросам экологии и охраны окружающей среды проведены встречи с избирателями на местах. В установленном порядке рассмотрены заявления и обращения граждан.
Особое внимание уделялось повышению ответственности государственных органов и соответствующих структур за рациональное использование средств, выделенных на охрану окружающей среды, осуществлению депутатского и общественного контроля за этим процессом. На местах проведено около 150 посвященных этому мероприятий. Не остались без внимания и такие актуальные вопросы, как повышение экологической культуры в обществе, развитие экологического образования и воспитания.
Объявление 2017 года Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым Годом диалога с народом и интересов человека возложило большую ответственность и на специалистов сферы. На мероприятии были обсуждены вопросы организации общественных приемных в Экологическом движении и его региональных отделениях для своевременного выполнения обозначенных в этой сфере задач, внедрения новых эффективных механизмов диалога с населением и решения экологических проблем, дальнейшей активизации законотворческой деятельности. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.
На заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан были проанализированы итоги деятельности в 2016 году и определены дальнейшие задачи на будущее.
Председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов отметил, что в отчетный период особое внимание уделялось совершенствованию и повышению эффективности законотворческой деятельности и законодательства, эффективной организации парламентского и депутатского контроля за исполнением законов в области охраны прав человека и решением задач, определенных в государственных программах.
В направлении законотворчества велась разработка 5 проектов законов и работа по совершенствованию более 20 действующих законодательных актов. В результате приняты законы “О парламентском контроле”, “О государственной молодежной политике”, “О внесении изменений в Закон Республики Узбекистан “О профессиональных союзах, правах и гарантиях их деятельности”, “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан “О парламентском контроле”.
В ходе организованных комитетом контрольно-аналитических мероприятий изучено состояние исполнения ряда законов на местах, разработаны соответствующие рекомендации. Особое внимание уделялось развитию международного сотрудничества, организации встреч депутатов с избирателями, внедрению эффективных механизмов своевременного рассмотрения обращений граждан.
С целью широкого освещения деятельности комитета был принят медиа-план, депутатами осуществлено около двух тысяч выступлений в СМИ.
На мероприятии были всесторонне проанализированы стоящие перед депутатами важные задачи, вытекающие из доклада Президента страны Шавката Мирзиёева на торжественном собрании, посвященном 24-й годовщине принятия Конституции, в частности, по дальнейшему развитию законодательства, повышению эффективности исполнения законов, обеспечению верховенства закона в обществе. Определены основные направления деятельности в Год диалога с народом и интересов человека, по реализации Стратегии развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.