Аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш ҳамда шаҳарлар ва қишлоқларда автобусларда йўловчилар ташиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-01-11 | Ҳужжатлар
Автотранспорт хизматлари билан таъминлаш соҳасини янада такомиллаштириш, ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга эришиш ҳамда мамлакат шаҳар ва қишлоқларида аҳоли бандлиги муаммоларини ҳал этишда автотранспорт хизматлари кўрсатишнинг ролини кучайтириш, йўловчилар ташиш хавфсизлигини ошириш ва атмосферага зарарли ташламаларни қисқартириш мақсадида:
1. Қуйидагилар республикада автомобиль транспортида йўловчилар ташишни янада ривожлантиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
ҳаракатдаги таркибни замонавий, қулай автобуслар ва микроавтобуслар билан янгилаш, йўналишларни оқилона ташкил этиш ва кенгайтириш, йўл қопламаларини биринчи навбатда қишлоқ жойларда яхшилаш ҳисобига аҳолининг автомобилларда ташувларга бўлган талаб-эҳтиёжини янада тўлиқ қондиришни таъминлаш;
йўловчилар ташиш хавфсизлиги чора-тадбирларини кучайтириш, йўналишлар бўйича ҳаракатланиш жадвалларига қатъий риоя этилишини таъминлаш, кўрсатилаётган хизматларнинг сифат даражасини ошириш, йўловчилар ташиш соҳасида истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини шакллантириш, йўлкира ҳақи учун нақд пулсиз тўлов тизимини жорий этиш;
автобуслар ва микроавтобуслардан оқилона ва самарали фойдаланишни таъминлаш, автомобиль транспорти корхоналарининг молиявий-иқтисодий ҳолатини мустаҳкамлаш;
йўловчилар ташишни бошқариш тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш.
2. Ўзбекистон автомобиль ва дарё транспорти агентлиги зиммасига йўловчиларга хизмат кўрсатиш маданияти ва сифатини оширишга йўналтирилган комплекс амалий чора-тадбирларнинг ишлаб чиқилиши ва тизимли асосда амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш вазифаси юклансин, қуйидагилар агентликнинг қўшимча функциялари этиб белгилансин:
йўналишларда йўловчилар ташиш транспортида хизматлар кўрсатиш юзасидан намунавий контрактларни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, уларда аҳолига сифатли ва хавфсиз автотранспорт хизматларини кафолатли таъминлаш учун оптимал шарт-шароитларни назарда тутиш;
йўловчилар ташишни амалга ошириш юзасидан доимий равишда марказлаштирилган мониторинг олиб борилишини таъминлаш, онлайн (GPS) режимида масофадан кузатиш тизимини ҳамда расмий веб-сайт ва «ишонч телефонлари» орқали аҳоли билан мулоқот механизмларини босқичма-босқич жорий этиш;
ташувчилар томонидан йўналишларда хизмат кўрсатиш юзасидан лицензия талаблари ва шартларининг, контрактларнинг бажарилиши, йўловчилар ҳуқуқларига, белгиланган ҳаракатланиш жадвалларига, транспортда юриш тарифларига риоя этилиши, қонунчиликнинг, шу жумладан, санитария қоидаларининг бузилишлари ва хизмат кўрсатиш маданиятининг паст бўлиши ҳолатларига йўл қўймаслик юзасидан тизимли назоратни ташкил этиш.
3. 2017-2021 йилларда шаҳарлар ва қишлоқларда автотранспорт хизматларини янада ривожлантириш дастури (кейинги ўринларда Дастур деб аталади) тасдиқлансин. Дастур қуйидагиларни ўз ичига олади:
1-иловага мувофиқ 2017-2021 йилларда йўловчилар ташийдиган янги автобус йўналишларини ташкил этишнинг мақсадли параметрлари;
2- ва 3-иловаларга мувофиқ 2017-2021 йилларда янги автобуслар ва микроавтобуслар сотиб олиш параметрлари;
4-иловага мувофиқ 2017-2021 йилларда йўловчилар автовокзаллари ва автостанцияларини қуриш ҳамда реконструкция қилиш тадбирлари.
4. Дастурда назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида ва тўлиқ ҳажмда амалга оширилиши юзасидан масъулият Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ҳокимлари зиммасига юклансин.
5. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари Ўзбекистон автомобиль ва дарё транспорти агентлиги билан биргаликда:
Дастурда назарда тутилган тадбирлар ва параметрларни амалга оширишнинг тармоқ жадвалларини икки ҳафта муддатда ишлаб чиқилишини;
2018 йил 1 июлгача бўлган муддатда Нукус шаҳрида ва вилоятлар марказларида шаҳар йўловчилар ташиш транспортида йўлкира учун нақд пулсиз ҳақ тўлаш тизими босқичма-босқич жорий этилишини;
ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига Дастурнинг амалга оширилиши тўғрисида ахборот киритилишини таъминласинлар.
6. Ўзбекистон автомобиль ва дарё транспорти агентлиги Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси ҳамда лойиҳалаш ташкилотлари билан биргаликда икки ой муддатда, енгил конструкциялардан ҳамда нархлари ва сифат кўрсаткичлари бўйича қулай бўлган, асосан мамлакатимизда ишлаб чиқарилган материаллардан (металл конструкциялар, сэндвич-панеллар ва шу кабилардан) фойдаланган ҳолда автовокзаллар, автостанциялар ва йўналишлардаги тўхташ пунктларининг намунавий лойиҳалари ишлаб чиқилишини таъминласин.
7. Маҳаллий бюджетлар, «Ўзавтосаноат-лизинг» МЧЖ, бошқа лизинг ташкилотлари маблағлари, тижорат банкларининг кредитлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа маблағлар Дастурни амалга оширишни молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
8. Акциядорлик тижорат Халқ банкига, зарурат бўлганда, жамғариб бориладиган пенсия тизими маблағлари ҳисобидан тижорат банкларига Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаштириш ставкасига тенг бўлган фоиз ставкаси билан, келгусида «Ўзавтосаноат-лизинг» масъулияти чекланган жамияти ва бошқа лизинг ташкилотларини молиялаштириш учун йиллик 0,5 фоиздан кўп бўлмаган тижорат банклари маржаси билан умумий миқдори 100 миллиард сўмгача ресурслар ажратиш тавсия этилсин.
9. 2022 йилнинг 1 январигача бўлган муддатга:
четдан келтириладиган ва Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, мунтазам йўловчилар ташиш йўналишларида банд бўлган автобуслар ва микроавтобусларнинг иши устидан онлайн режимида (GPS), шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган рўйхат бўйича шаҳар йўловчилар ташиш транспортида юрганлик учун электрон тўлов тизимларини масофадан кузатиб боришни жорий этиш учун мўлжалланган ускуналар, механизмлар, материаллар, бутловчи буюмлар божхона тўловларидан (божхонада расмийлаштириш йиғимлари бундан мустасно);
лизинг ташкилотлари ва автомобиль транспорти ташкилотлари – Дастур доирасида сотиб олинадиган микроавтобусларни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги органларида рўйхатдан ўтказишда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Республика йўл жамғармасига йиғим тўловидан;
автомобиль транспорти ташкилотлари – йўловчиларни шаҳар атрофида ва вилоятлар ичидаги шаҳарлараро йўналишларда (қишлоқ жойларда) автобуслар ва микроавтобусларда ташиш ҳажми бўйича ягона солиқ тўловидан озод қилинсин.
10. Дастур бажарилишининг доимий мониторинги олиб борилишини таъминлаш бўйича 5-иловага мувофиқ таркибда ишчи гуруҳ ташкил этилсин. Қуйидагилар ишчи гуруҳнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
тармоқ жадвалларига мувофиқ Дастур тадбирлари амалга оширилишини тизимли таҳлил қилиш ва таҳлил асосида Дастур амалга оширилиши учун масъул бўлган давлат органлари фаолиятини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
шаҳарлар ва қишлоқларда аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш ва автобусларда йўловчилар ташиш тизимига, йўловчилар автовокзаллари, автостанциялар, охирги тўхташ пунктларини қуришга инвестицияларни амалга ошириш учун хусусий инвесторларни жалб этиш чора-тадбирларини кўриш;
янги автобуслар ва микроавтобусларни сотиб олиш юзасидан шартномаларни келишиш ва амалга оширишда, уларга техник хизмат кўрсатишнинг замонавий, модернизациялаштирилган пунктларида айнан бир хил техник хизмат кўрсатишни таъминлашда автомобилда ташувчиларга кўмаклашиш;
ёқилғи қиймати ва бошқа иқтисодий шарт-шароитлар ўзгарган тақдирда йўлкира тарифлари ўз вақтида қайта кўриб чиқилишини назорат қилиш;
Дастурда назарда тутилган тадбирлар бажарилиши масалалари бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари, вазирликлар, идоралар, ташувчиларнинг раҳбарлари ҳисоботларини мунтазам эшитиш.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси республика шаҳарлари ва қишлоқларида аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш ва автобусларда йўловчилар ташиш тизимини янада такомиллаштиришга йўналтирилган чора-тадбирларни ташкил этиш бўйича бир ой муддатда қарор қабул қилсин.
12. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси А.Ж.Раматов зиммасига юклансин.
2017 йил 10 январь
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш ҳамда шаҳарлар ва қишлоқларда автобусларда йўловчилар ташиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига
Кейинги йилларда автомобиль транспорти соҳасида аҳолига хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш борасида кўплаб чора-тадбирлар кўрилди, автотранспорт хизматларини ривожлантиришнинг мақсадли параметрлари изчил бажарилмоқда.
Йўловчилар ташийдиган автомобиль транспортининг янги мунтазам йўналишлари ҳамма жойда очилмоқда, ҳозирги вақтда уларнинг сони 4,3 мингтадан ошди.
Фақат сўнгги 3 йилнинг ўзида, асосан мамлакатимизда ишлаб чиқарилган 3 мингга яқин автобус ва 12 мингта енгил автомобиль фойдаланишга топширилди. Янги автовокзаллар ва автостанциялар барпо этилмоқда, эскилари реконструкция қилинмоқда.
Бироқ, автотранспорт хизматлари кўрсатиш тизимини, айниқса, қишлоқ жойларда такомиллаштириш ишларини бундан буён ҳам фаоллаштириш, хизмат кўрсатиш сифатини янада ошириш зарур.
Қабул қилинган қарор айнан республиканинг шаҳар ва қишлоқларида, биринчи навбатда қишлоқ жойларда автотранспорт хизматлари билан таъминлашни янада яхшилашга, йўловчилар ташиш хавфсизлигини оширишга қаратилган.
2017-2021 йилларда 303 та янги йўловчи ташиш йўналиши, улардан 240 тасини (79,2 фоизи) шаҳар атрофида ва қишлоқ жойлардан ўтадиган шаҳарлараро қатновларда очиш назарда тутилмоқда. Янги йўналишлар очиш билан биргаликда, асосан автобуслар етишмаслиги туфайли қатнов тўхтатилган йўналишлар тикланади.
Келгуси 5 йилда 8,6 мингта йўловчи ташиш автомобили, шу жумладан, 5,7 мингта умумий фойдаланишга қулай микроавтобус сотиб олинади.
Автостанциялар, тўхташ бекатлари енгил конструкциялардан ва асосан мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган арзон материаллардан (металл конструкциялар, сэндвич-панеллар ва шу кабилардан) фойдаланган ҳолда намунавий лойиҳалар бўйича қурилади.
Йўловчиларга сифатли хизмат кўрсатишни таъминлаш мақсадида автобус ва микроавтобусларнинг ишини масофадан онлайн режимида (GPS) доимий кузатишни.
2018 йилнинг 1 июль санасига қадар Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларида шаҳар йўловчилар транспортида йўл ҳақини банк пластик карточкасида нақд пулсиз тўлаш тизимини босқичма-босқич жорий этиш режалаштирилган.
Ўзбекистон автомобиль ва дарё транспорти агентлигига таркибий ва институционал ўзгартириш, хизматлар бозори шаклланиши ва ривожланишига ҳамда автомобилларда ташиш хавфсизлиги масалаларини ҳал қилиш учун махсус ваколатли давлат бошқаруви органи сифатида йўловчиларга хизмат кўрсатиш маданияти ва сифатини оширишга йўналтирилган комплекс амалий чора-тадбирларнинг ишлаб чиқилишини ва тизимли асосда амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш юкланмоқда.
Энг муҳими, Ўзбекистон автомобиль ва дарё транспорти агентлигининг аҳоли билан веб-сайт, “ишонч телефонлари” орқали мулоқотининг амалий механизми таъминланади.
Келгуси 5 йил мобайнида Дастурни молиялаштиришга 840 миллиард сўмдан зиёд, асосан “Ўзавтосаноат-лизинг” ва бошқа лизинг компанияларининг маблағлари, тижорат банклари кредитлари, хусусий инвесторларнинг ўз маблағлари, шунингдек, маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа маблағлар йўналтирилади.
Қарорда лизинг компаниялари ва ташувчиларнинг ўзлари янги сотиб оладиган микроавтобуслар учун Республика йўл жамғармасига тўланадиган йиғим тўловидан озод қилиниши назарда тутилган.
Четдан келтириладиган ва республикамизда ишлаб чиқарилмайдиган, автобуслар ва микроавтобусларнинг ишини онлайн режимида (GPS) мунтазам тарзда масофадан кузатиб боришни, шунингдек, йўлкирани нақд пулсиз тўлаш тизимини жорий этиш учун мўлжалланган барча материаллар, асбоб-ускуналар, деталлар божхона тўловларидан (божхонада расмийлаштириш йиғимларидан ташқари) озод қилиниши ҳам назарда тутилмоқда.
Бундан ташқари, юридик шахслар шаҳар атрофидаги ва вилоятлар ичидаги шаҳарлараро йўналишларда (қишлоқ жойларда) автобусларда йўловчилар ташиш ҳажми бўйича ягона солиқ тўловидан озод қилинмоқда.
Дастурнинг амалга оширилиши юзасидан ишчи гуруҳ мунтазам мониторинг олиб боради. Қуйидагилар ишчи гуруҳнинг асосий вазифалари этиб белгиланган:
Қарорнинг амалга оширилиши йўловчилар ташиш хавфсизлигини, йўловчиларга хизмат кўрсатиш маданияти ва сифатининг юқори даражасини, жамоат транспорти йўналишларидаги транспорт воситалари ҳаракатининг белгиланган жадваллари ва оралиқлари маромига риоя этилишини, автотранспортда йўловчилар ташиш соҳасида истеъмолчиларнинг ҳуқуқлари самарали ҳимоя қилинишини ҳамда ташувчиларнинг молиявий барқарорлигини таъминлашга кўмаклашади.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах
2017-01-11 | Документы
В целях дальнейшего развития сферы автотранспортного обеспечения, усиления роли автотранспортных услуг в достижении комплексного социально-экономического развития регионов, решении проблемы занятости населения в городах и селах страны, повышения безопасности пассажирских перевозок и сокращения вредных выбросов в атмосферу:
1. Определить основными направлениями дальнейшего развития пассажирских перевозок автомобильным транспортом в республике:
обеспечение наиболее полного удовлетворения спроса населения в автомобильных перевозках за счет обновления подвижного состава современными, комфортабельными автобусами и микроавтобусами, рациональной организации и расширения маршрутов, улучшения дорожного покрытия, в первую очередь в сельской местности;
усиление мер безопасности пассажирских перевозок, обеспечение строгого соблюдения графиков движения по маршрутам, повышение уровня качества оказываемых услуг, формирование системы защиты прав потребителей в сфере пассажирских перевозок, внедрение системы безналичной оплаты проезда;
обеспечение рациональной и эффективной эксплуатации автобусов и микроавтобусов, укрепление финансово-экономического состояния организаций автомобильного транспорта;
широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в систему управления пассажирскими перевозками.
2. Возложить на Узбекское агентство автомобильного и речного транспорта осуществление координации и контроля за выработкой и реализацией на системной основе комплексных практических мер, направленных на повышение культуры и качества обслуживания пассажиров, определив дополнительными функциями агентства:
разработку и утверждение типовых контрактов на оказание услуг пассажирским транспортом на маршрутах, предусматривающих оптимальные условия для гарантированного обеспечения качественных и безопасных автотранспортных услуг населению;
обеспечение на постоянной основе централизованного мониторинга за осуществлением пассажирских перевозок с поэтапным внедрением системы дистанционного наблюдения в режиме онлайн (GPS) и механизмов обратной связи с населением через официальный веб-сайт и «телефоны доверия»;
организацию системного контроля за выполнением перевозчиками лицензионных требований и условий, контрактов на оказание услуг пассажирским транспортом на маршрутах, соблюдением перевозчиками прав пассажиров, установленных графиков движения, тарифов за проезд, недопущением случаев нарушений законодательства, в том числе санитарного, и низкой культуры обслуживания пассажиров.
3. Утвердить Программу дальнейшего развития автотранспортного обеспечения в городах и селах на 2017-2021 годы (далее – Программа), включающую:
целевые параметры организации новых пассажирских автобусных маршрутов на 2017-2021 годы согласно приложению №1;
параметры приобретения новых автобусов и микроавтобусов на 2017-2021 годы согласно приложениям №2 и 3;
мероприятия по строительству и реконструкции пассажирских автовокзалов и автостанций на 2017-2021 годы согласно приложению №4.
4. Возложить персональную ответственность за своевременную и в полном объеме реализацию мероприятий, предусмотренных в Программе, на председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей совместно с Узбекским агентством автомобильного и речного транспорта обеспечить:
в двухнедельный срок разработку сетевых графиков реализации мероприятий по открытию новых автобусных маршрутов, обновлению парка автобусов, строительству и реконструкции пассажирских автовокзалов, автостанций и остановочных пунктов, предусмотренных в Программе;
в срок до 1 июля 2018 года поэтапное внедрение в городе Нукусе и областных центрах систему безналичной оплаты проезда в городском пассажирском транспорте;
ежеквартальное внесение в Кабинет Министров информации о ходе реализации Программы.
6. Узбекскому агентству автомобильного и речного транспорта совместно с Госархитектстроем Республики Узбекистан и проектными организациями республики в двухмесячный срок обеспечить разработку типовых проектов автовокзалов, автостанций и остановочных пунктов маршрутов с использованием легких конструкций и доступных по ценовым и качественным показателям материалов, преимущественно отечественного производства (металлоконструкции, сэндвич-панели и др.).
7. Определить источниками финансирования реализации Программы средства местных бюджетов, ООО «Узавтосаноат-лизинг», других лизинговых организаций, кредиты коммерческих банков и иные средства, не запрещенные законодательством.
8. Рекомендовать АК Народный банк при необходимости выделять за счет средств накопительной пенсионной системы коммерческим банкам ресурсы с процентной ставкой, равной ставке рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, в общем размере до 100 миллиардов сумов для последующего финансирования ООО «Узавтосаноат-лизинг» и других лизинговых организаций с маржой коммерческих банков не более 0,5 процента годовых.
9. Освободить сроком до 1 января 2022 года от:
таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) ввозимые и не производимые в Республике Узбекистан оборудование, механизмы, материалы, комплектующие изделия, предназначенные для внедрения дистанционного наблюдения за работой автобусов и микроавтобусов, занятых на регулярных пассажирских маршрутах, в режиме онлайн (GPS), а также систем электронной оплаты проезда в городском пассажирском транспорте, по перечням, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
уплаты сбора в Республиканский дорожный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан при регистрации приобретаемых в рамках Программы микроавтобусов в органах Министерства внутренних дел Республики Узбекистан – лизинговые организации и организации автомобильного транспорта;
уплаты единого налогового платежа – организации автомобильного транспорта в части объема перевозок пассажиров автобусами и микроавтобусами на пригородных и междугородных-внутриобластных маршрутах (в сельской местности).
10. Образовать рабочую группу по обеспечению постоянного мониторинга за ходом выполнения Программы в составе согласно приложению №5, определив ее основными задачами:
проведение системного анализа хода реализации мероприятий Программы в соответствии с сетевыми графиками и выработку на его основе предложений по совершенствованию деятельности государственных органов, ответственных за реализацию Программы;
принятие мер по привлечению частных инвесторов для осуществления инвестиций в систему транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах, строительству пассажирских автовокзалов, автостанций, конечных остановочных пунктов;
содействие автомобильным перевозчикам при согласовании и реализации договоров на приобретение новых автобусов и микроавтобусов, в обеспечении их адекватного технического обслуживания на современных модернизированных пунктах технического обслуживания;
контроль за своевременным пересмотром тарифов на проезд в случае изменений стоимости топлива и других экономических условий;
регулярное заслушивание руководителей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, министерств, ведомств, перевозчиков по вопросам выполнения мероприятий, предусмотренных Программой.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять постановление по организации мер, направленных на дальнейшее совершенствование системы транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах республики.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж.
10 января 2017 года.
«О мерах по дальнейшему совершенствованию системы транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах»
За последние годы в сфере автомобильного транспорта приняты значительные меры по улучшению качества обслуживания населения, динамично выполняются целевые параметры развития автотранспортных услуг.
Повсеместно открываются новые регулярные маршруты пассажирского транспорта, на сегодня их уже более 4,3 тысячи маршрутов.
Только за последние 3 года введены в эксплуатацию около 3 тысяч автобусов и 12 тысяч легковых автомобилей общего пользования, в основном, отечественного производства. Строятся новые и реконструируются старые пассажирские автовокзалы, автостанции.
Однако необходимо и далее активизировать работу по совершенствованию системы оказания автотранспортных услуг, особенно в сельской местности, максимально улучшить качество обслуживания.
Принятое постановление направлено на дальнейшее улучшение автотранспортного обеспечения в городах и селах республики, в первую очередь в сельской местности, повышение безопасности пассажирских перевозок.
В 2017-2021 годах предстоит открыть 303 новых пассажирских маршрута, из них 240 в пригородном и междугороднем сообщении (79,2 процента), проходящем в сельской местности. Одновременно с открытием новых маршрутов будут восстановлены маршруты, которые в настоящее время не работают, в основном, из-за нехватки автобусов.
В течение предстоящих 5 лет будут приобретены более 8,6 тысячи пассажирских автомобилей, в том числе 5,7 тысячи единиц комфортабельных микроавтобусов общего пользования.
Автостанции, остановочные пункты будут строиться по типовым проектам, с максимальным использованием легких конструкций и доступных материалов, преимущественно отечественного производства (металлоконструкции, сэндвич-панели и т. п.).
В целях обеспечения надлежащего качества пассажирских услуг запланировано поэтапное внедрение постоянного дистанционного наблюдения за работой автобусов и микроавтобусов в режиме онлайн (GPS).
Для оплаты проезда в городском пассажирском транспорте с банковских пластиковых карточек, планируется поэтапно, в срок до 1 июля 2018 года, внедрить в городе Нукусе и областных центрах систему электронной оплаты.
На Узбекское агентство автомобильного и речного транспорта, являющееся уполномоченным органом государственного управления по решению вопросов структурных и институциональных преобразований, содействия формированию и развитию рынка услуг и безопасности автомобильных перевозок, возлагаются задачи осуществления координации и контроля за выработкой и реализацией на системной основе комплексных практических мер, направленных на повышение культуры и качества обслуживания пассажиров.
Важно отметить, что будет обеспечен действенный механизм обратной связи Узбекского агентства автомобильного и речного транспорта с населением через веб-сайт, «телефоны доверия».
На финансирование Программы в течение предстоящих 5 лет будет направлено более 840 миллиардов сумов, в основном ресурсы лизинговой компании «Узавтосаноат - лизинг» и других лизинговых компаний, кредиты коммерческих банков, собственные средства частных инвесторов, а также средства местных бюджетов и иные средства, не запрещенные законодательством.
Постановление предусматривает, что лизинговые компании и перевозчики не будут платить сбор за приобретение новых микроавтобусов, уплачиваемый в Республиканский дорожный фонд.
Также предусматривается освобождение от таможенных платежей (кроме таможенных сборов) всех материалов, оборудования, деталей, ввозимых и не производимых в нашей республике, предназначенных для внедрения постоянного дистанционного мониторинга за работой автобусов и микроавтобусов в режиме онлайн (GPS), а также внедрения безналичной системы оплаты проезда.
Кроме того, от уплаты единого налогового платежа освобождаются юридические лица в части объема автобусных перевозок пассажиров на пригородных и внутриобластных междугородных маршрутах (в сельской местности).
Ход реализации Программы будет находиться под постоянным мониторингом рабочей группы, основными задачами которой определены:
проведение системного анализа хода реализации мероприятий Программы в соответствии с сетевыми графиками и выработка на их основе предложений по совершенствованию деятельности государственных органов, ответственных за реализацию Программы;
принятие мер по привлечению средств частных инвесторов в систему транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах, строительство пассажирских автовокзалов, автостанций, конечных остановочных пунктов;
оперативное содействие автомобильным перевозчикам при согласовании и реализации договоров на приобретение новых автобусов и микроавтобусов, в обеспечени их технического обслуживания на современных модернизированных пунктах технического обслуживания;
регулярное заслушивание отчетов руководителей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, министерств, ведомств, перевозчиков по вопросам выполнения мероприятий, предусмотренных Программой.
Реализация постановления будет способствовать обеспечению безопасности пассажирских перевозок и высокого уровня культуры и качества обслуживания пассажиров, соблюдения ритмичности, установленных графиков и интервалов движения транспортных средств на маршрутах общественного транспорта, эффективной защиты прав потребителей в сфере автоперевозок, финансовой устойчивости перевозчиков.