Депутатлар Омбудсман ҳисоботини эшитдилар
12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда бир қатор вазирлик ва идоралар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва судлар, фуқаролик жамияти институтларининг вакиллари иштирок этдилар.
Қонунчилик палатаси Кенгаши томонидан таклиф этилган кун тартиби тасдиқланганидан сўнг депутатлар Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг 2014 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни эшитдилар.
Мажлисда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили С.Рашидова маъруза қилди.
Таъкидландики, ҳисобот даврида Омбудсман фаолиятининг асосий йўналишлари инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги миллий қонун ҳужжатларининг такомиллаштирилишига кўмаклашиш, унга риоя этилишини мониторинг қилиш, фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш, аҳоли ва мансабдор шахсларнинг ҳуқуқий онгини ҳамда хабардорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро ҳамкорлик қилишдан иборат бўлди.
Фаолият Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўмиталари, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан яқин ҳамкорликда амалга оширилди. Шунингдек, Омбудсман парламентнинг назорат-таҳлил тадбирларида иштирок этди. Ошкоралик ва шаффофликни таъминлашда, амнистия ҳужжатини қўллашда қоидабузарликларнинг олдини олишда иштирок этиш Омбудсман ва унинг минтақавий вакилларининг фаолиятида алоҳида ўрин эгаллади.
Омбудсманнинг фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ва уларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича фаолияти "Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида"ги ҳамда "Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида"ги қонунларнинг нормаларига қатъий мувофиқ ҳолда олиб борилди. Фуқаролар Омбудсманга умумий ва электрон почта, шунингдек "ишонч телефони" орқали, шахсий қабул ва жойларда ўтказилган учрашувлар чоғида мурожаат қилдилар.
Аҳолининг ҳуқуқий онгини ва мансабдор шахсларнинг хабардорлигини ошириш мақсадида Омбудсман ҳисобот даврида бир қатор ахборот-маърифий тадбирлар – семинарлар, тренинглар, давра суҳбатлари, конференциялар ўтказди, оммавий ахборот воситаларида чиқишларни ташкил қилиб, ноширлик фаолиятида иштирок этди.
Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш Омбудсман томонидан икки томонлама асосда ҳам, кўп томонлама асосда ҳам чет эллик ҳамкасблар билан алоқаларни кенгайтириш орқали амалга оширилди.
Савол-жавоблардан сўнг Омбудсман ҳисоботи батафсил муҳокама этилди. Муҳокама чоғида барча сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳининг вакиллари сўзга чиқдилар.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси фракцияси вакиллари Омбудсманга хусусий мулкни, тадбиркорлар ва фермерларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига кўпроқ эътибор қаратишни таклиф қилдилар. Уларнинг фикрича, бу масала аҳолининг турмуш даражасини янада ошириш, янги иш ўринларини ташкил этиш учун долзарб эканлигини ҳисобга олган ҳолда, фермерлар ва тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги қонун ҳужжатларининг ижро этилишини кўпроқ ўрганиш ва мониторинг қилиш зарур.
Фракция аъзолари парламент қўмиталари билан ҳамкорлик қилиш шакллари ва усулларини такомиллаштириш, мунтазам равишда тегишли ахборот алмашишни йўлга қўйиш юзасидан таклифлар киритдилар. Ҳуқуқий таълимни, жамиятда ҳуқуқий билимларни, айниқса, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва фуқаролик жамияти тузилмалари ходимлари орасида тарғиб қилишни яхшилаш муҳимдир. Депутатлар Омбудсман минтақавий вакилларининг оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Ўзбекистон "Миллий тикланиш" демократик партияси фракциясидан сўзга чиққанлар сайловолди платформасининг мақсадларидан ва партия электоратининг манфаатларидан келиб чиққан ҳолда, Омбудсман қонун ижодкорлиги жараёнини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида депутатларнинг назорат-таҳлил фаолиятида фаолроқ иштирок этиши лозимлигини таъкидладилар. Бунда фуқароларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясида ва қонунларида кафолатланган ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини қўллаб-қувватлаш, таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.
Фракция аъзолари миллий ҳунармандчилик, оилавий тадбиркорлик, мамлакатимиздаги ишлаб чиқарувчилар, оналик ва болалик соҳасида фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, Омбудсман минтақавий вакиллари фаолиятининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлаш юзасидан Омбудсман фаолиятини янада кучайтириш тарафдори эканликларини ҳам билдирдилар. Ушбу вазифаларни бажаришда Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан ҳамкорлигини кучайтириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари давлат ва жамият томонидан аҳолининг аниқ йўналтирилган ижтимоий қўллаб-қувватлашга муҳтож қатламлари, шу жумладан, пенсионерлар ва ногиронлар, шунингдек, уларнинг ижтимоий ҳимояси билан шуғулланувчи бюджет ташкилотлари ходимлари, ижтимоий соҳа вакилларининг манфаатларини ҳимоя қилишда фаол иштирок этишни ўзларининг энг муҳим вазифаси деб ҳисоблашларини билдирдилар. Шу муносабат билан фуқароларни ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилувчи демократик институт ҳисобланган Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг фаолияти жуда муҳимдир.
Ижтимоий шерикликнинг ролини, фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш бўйича давлат сиёсатини фаол тарзда рўёбга чиқариш мақсадида давлат органлари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Фракция аъзоларининг фикрича, ҳозирги вақтда кўрилаётган чора-тадбирлар Омбудсманни давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолияти устидан парламент назоратини самарали рўёбга чиқаришга, давлат ва фуқаролик институтлари фаолиятининг барча соҳаларини ислоҳ қилишга кўмаклашишга, фуқаролар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситаларининг ижтимоий ташаббусларини қўллаб-қувватлашга йўналтиради.
Шунингдек, ЎзХДП фракцияси аъзолари фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлашга доир янги қонунлар қабул қилингани муносабати билан Омбудсман ва унинг минтақавий вакиллари номига фуқаролардан келиб тушган мурожаатларни таҳлил қилишга алоҳида эътибор қаратдилар. Депутатлар, сиёсий партиялар фракциялари, маҳаллий Кенгашлар партия гуруҳларининг бўлғуси қонунчилик ва назорат-таҳлил фаолиятида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг таъминланиши устидан самарали назорат амалга оширилишига, уларга риоя этилмаслиги сабабларини ва шарт-шароитларини аниқлаш ҳамда белгилашга кўмаклашадиган ўзаро узвий алоқалар ўрнатиши ва ҳамкорликни мустаҳкамлаши муҳимдир.
Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партияси фракцияси вакиллари ўз сайловолди дастуридан келиб чиққан ҳолда, давлат фуқароларнинг ижтимоий ва иқтисодий ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ишончли кафолатига айланиши лозимлигини, хусусан, ижтимоий адолатни янада такомиллаштиришга қаратилган ишларни кучайтириш, ҳар бир инсоннинг меҳнатга, ишни эркин танлашга, малакали тиббий хизматлардан фойдаланишга ва таълим олишга, қулай турмуш шарт-шароитларини яратишга доир ҳуқуқларини рўёбга чиқариш зарурлигини таъкидладилар.
Сўзга чиққанларнинг фикрича, Омбудсманнинг ҳисоботида барча мурожаатлардан фақат икки фоизи Интернет тармоғи орқали келиб тушган. Ахборот-коммуникация технологиялари жадал ривожланаётган, аҳоли билан ишончли ўзаро алоқа учун қулай шарт-шароитлар яратишнинг янги даражасига ўтилаётган даврда ушбу кўрсаткич жуда пастдир. Шу муносабат билан Омбудсманнинг расмий веб-сайтини такомиллаштириш таклиф этилди.
Бундан ташқари, фракция вакиллари томонидан ҳисобот даврида келиб тушган такрорий мурожаатлар сонига ҳам эътибор қаратилди. Шу муносабат билан Омбудсманга давлат органлари ва бошқа идоралар билан икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш орқали такрорий мурожаатларнинг миқдорини қисқартиришга эришиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳи аъзолари Омбудсманнинг диққат-эътиборини фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига қаратишни кучайтириш лозимлигини билдирдилар. Жумладан, улар Ўзбекистоннинг экологик жиҳатдан ноқулай ҳудудларида фуқароларнинг соғлиғини ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга қаратилган қонун ҳужжатларининг ижро этилишини тез-тез мониторинг қилишни, Ўзбекистон Экологик ҳаракати томонидан ўтказиладиган табиатни муҳофаза қилишга доир турли тадбирларда иштирок этишни тавсия қилдилар.
Ҳар томонлама муҳокама чоғида билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда, депутатлар Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг 2014 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни маъқулладилар ва тегишли қарор қабул қилдилар.

Депутаты заслушали отчет Омбудсмана
12 февраля состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В заседании приняли участие представители ряда министерств и ведомств, правоохранительных органов и судов, институтов гражданского общества.
После утверждения повестки дня, предложенной Кенгашем Законодательной палаты, депутаты заслушали отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека в 2014 году.
С отчетом на заседании выступила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) С.Рашидова.
Было отмечено что, основными направлениями деятельности Омбудсмана в отчетный период были содействие совершенствованию национального законодательства о правах человека, осуществление мониторинга его соблюдения, рассмотрение обращений граждан, повышение правового сознания и информированности населения и должностных лиц, международное сотрудничество в области защиты прав и свобод человека.
Работа проводилась в тесном сотрудничестве с комитетами Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, судебными и правоохранительными органами. Омбудсман также принимал участие в контрольно-аналитических мероприятиях парламента. Особое место в деятельности Омбудсмана и его региональных представителей заняло участие в обеспечении гласности и прозрачности, недопущении нарушений при применении акта амнистии.
Деятельность Омбудсмана по рассмотрению обращений граждан и восстановлению их нарушенных прав осуществлялась в строгом соответствии с нормами законов «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» и «Об обращениях физических и юридических лиц». Граждане обращались к Омбудсману по общей и электронной почте, а также по «телефону доверия», в ходе личного приема и встреч на местах.
В целях повышения правового сознания населения и информированности должностных лиц Омбудсман провел в отчетный период ряд информационно-просветительских мероприятий – семинаров, тренингов, «круглых столов», конференций, организовал выступления в средствах массовой информации, участвовал в издательской деятельности.
Развитие международного сотрудничества Омбудсмана осуществлялось путем расширения контактов с зарубежными коллегами как на двусторонней, так и многосторонней основе.
После ответов на вопросы состоялось обстоятельное обсуждение отчета Омбудсмана, в ходе которого выступили представители всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана.
Представители фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана предложили Омбудсману уделить больше внимания вопросам защиты частной собственности, прав предпринимателей и фермеров. По их мнению, необходимо чаще проводить исследования и мониторинг исполнения законодательства в области защиты прав фермеров и предпринимателей, учитывая, что этот вопрос является актуальным для дальнейшего повышения уровня жизни населения, создания новых рабочих мест.
Члены фракции также внесли предложения по совершенствованию форм и методов сотрудничества с комитетами парламента, налаживанию регулярного обмена соответствующей информацией. Важно улучшить правовое образование, пропаганду правовых знаний в обществе, в частности, среди сотрудников правоохранительных органов и структур гражданского общества. Депутаты обратили особое внимание на вопросы укрепления взаимодействия региональных представителей Омбудсмана со средствами массовой информации.
Выступившие от фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», исходя из целей своей предвыборной платформы и интересов электората партии, отметили, что Омбудсман должен более активно участвовать в контрольно-аналитической деятельности депутатов с целью выработки предложений по дальнейшему совершенствованию законотворческого процесса. При этом отмечалась необходимость особого внимания вопросам поддержки, обеспечения прав, свобод и законных интересов граждан, гарантированных Конституцией и законами Республики Узбекистан.
Члены фракции также высказались за дальнейшее усиление деятельности Омбудсмана по защите прав граждан в области национального ремесленничества, семейного предпринимательства, отечественных производителей, материнства и детства, обеспечению открытости и гласности работы региональных представителей Омбудсмана. Особо подчеркивалось, что в выполнении этих задач необходимо усилить сотрудничество Уполномоченного по правам человека с органами государственной власти на местах, а также негосударственными некоммерческими организациями, органами самоуправления граждан.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана заявили, что своей важнейшей задачей они считают активное участие в защите интересов всех слоев населения, нуждающихся в социальной поддержке со стороны государства и общества, включая пенсионеров и инвалидов, а также работников бюджетных организаций, занимающихся их социальной защитой, представителей социальной сферы. В этой связи очень важна деятельность Уполномоченного по правам человека, который является важным демократическим институтом правовой защиты граждан.
Особое внимание обращено на необходимость усиления роли социального партнерства, общественного контроля за деятельностью государственных органов в целях активной реализации государственной политики обеспечения и защиты конституционных прав, свобод и законных интересов граждан. По мнению членов фракции, предпринимаемые меры ориентируют Омбудсмана на эффективную реализацию парламентского контроля за деятельностью органов государственной власти и управления, содействие реформированию всех сторон деятельности государственных и гражданских институтов, поддержку общественных инициатив граждан, ННО, СМИ.
Членами фракции НДПУ также было уделено внимание анализу поступивших обращений граждан в адрес Омбудсмана и его региональных представителей в свете принятых новых законов, касающихся работы с обращениями граждан. Представляется важным в предстоящей законодательной и контрольно-аналитической деятельности депутатов, фракций политических партий, партийных групп местных Кенгашей тесное взаимодействие и укрепление сотрудничества, способствующее осуществлению действенного контроля за обеспечением прав, свобод человека, выявлению и установлению причин и условий их возможного несоблюдения.
Представители фракции Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат», исходя из своей предвыборной программы, отметили, что государство должно стать надежным гарантом защиты социальных и экономических прав граждан, в частности, необходимо дальнейшее совершенствование работы по усилению социальной справедливости, реализации права каждого человека на труд, свободный выбор работы, квалифицированное медицинское обслуживание и образование, созданию благоприятных условий жизни.
По мнению выступивших, из отчета Омбудсмана видно, что из всех обращений лишь два процента поступили через сеть интернет. В эпоху ускоренного развития информационно-коммуникационных технологий, перехода на новый уровень создания благоприятных условий для надежной обратной связи с населением данный показатель является очень низким. В связи с этим было предложено совершенствовать официальный веб-сайт Омбудсмана.
Вместе с тем представителями фракции также было уделено внимание количеству повторных обращений, поступивших в отчетный период. В связи с этим Омбудсману было предложено добиться сокращения количества повторных обращений путем укрепления двусторонних отношений с государственными и иными органами.
Члены депутатской группы от Экологического движения Узбекистана высказались за усиление внимания Омбудсмана к вопросам защиты экологических прав граждан. В частности, они рекомендовали чаще проводить мониторинг исполнения законодательства, направленного на охрану здоровья граждан и окружающей среды в экологически неблагополучных районах Узбекистана, участвовать в различных природоохранных мероприятиях, проводимых Экологическим движением Узбекистана.
С учетом мнений, прозвучавших в ходе всестороннего обсуждения, депутаты одобрили отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека в 2014 году и приняли соответствующее постановление.