Халқаро конференция якунлари
Австрия пойтахти Вена шаҳрида 18-Марказий Осиё оммавий ахборот воситалари конференцияси бўлиб ўтди. Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) томонидан ташкил этилган ушбу анжуманда Ўзбекистон делегацияси вакиллари ҳам иштирок этди.
Конференция мавзуси "Марказий Осиёда ОАВ эркинлигига хавфлар хилма-хиллиги" деб номланганининг ўзиёқ бу масала нафақат журналистлар, балки бутун жамият учун ҳам ўта долзарб эканидан далолатдир. Анжуман иштирокчилари таъкидлаганидек, муҳокама чоғида ўртага ташланган масалалар фақат минтақавий аҳамиятга эга эмас. Бугунги кунда коммуникация олами глобал тус олмоқда. Инсоният Ер шарининг барча минтақаларида экстремизм ва адоват кучайиб бораётганининг гувоҳи бўлмоқда. Бундай шароитда масс-медиа воситалари олдига бугунги жамият ҳаётида ўз ўрни ва ролини, жамоатчиликка ишончли ахборот етказиш масъулиятини англаш, ҳақиқий демократияни таъминлашда оммавий ахборот воситалари салоҳиятини намоён этишдек муҳим масала қўйилмоқда.
Анжуман иштирокчиларидан бирининг фикрича, илгари авторитар давлатлардагина эркин ва мустақил журналистларни унчалик хуш кўрмаган бўлса, бугун журналистлар ҳамжамиятига ҳатто демократик ривожланган мамлакатларда ҳам жамоатчилик томонидан жиддий босим ўтказилмоқда. Бу ҳақиқат. АҚШда бўлиб ўтган Президент сайловида ҳар икки етакчи партия вакиллари ахборот тарқатиш, сайлов кампаниясини ёритишда иштирок этган оммавий ахборот воситаларининг нохолислигини бир неча бор қайд этганини мисол тариқасида келтириб ўтишимиз мумкин.
Дарҳақиқат, ижтимоий технологик тараққиёт бугун инсоният олдига нафақат ахборот кўплиги муаммосини қўймоқда, балки жамоатчилик фикрини бошқариш, уни сохта маълумотлар билан таъминлаш ва турли мафкуравий дастурларга бўйсундириш учун глобал миқёсда шароит яратиб бермоқда. Шу муносабат билан давлатлар ва халқаро ташкилотлар тарғибот-ташвиқот ҳамда мафкуравий таъсир ўтказиш жараёнларига барқарор тараққиёт ва хавфсизликни таъминлашга жиддий хавф сифатида алоҳида эътибор қаратиши лозим.
Конференцияда бугунги кунда Ўзбекистонда рўй бераётган улкан ўзгаришлар, мамлакатимизнинг ривожланиш истиқболлари ҳақида атрофлича маълумот бердик. Халқимиз ўз келажаги учун ишонч билан овоз берган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови ва унинг якунлари тўғрисидаги ахборот иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди. Мамлакатимизда юксак савияда ўтказилган демократик сайлов якунларини конференция иштирокчилари ва ЕХҲТнинг ОАВ эркинлиги масаласи бўйича вакили бюроси ҳам кенг қўллаб-қувватлади. Сайловнинг барча босқичларида мониторинг олиб борган ЕХҲТ кузатувчиларининг тўлақонли миссияси ҳисоботи ҳам Ўзбекистонда сайлов холис, очиқ ва адолатли ўтганидан яққол далолат беради.
Юртимизда юз бераётган ўзгаришларни диққат билан кузатиб бораётган журналистлар Ўзбекистон жадал ривожланиб бораётганини алоҳида қайд этмоқда. ЕХҲТнинг ОАВ эркинлиги масаласи бўйича вакили бюроси ходимининг таъкидлашича, Ўзбекистонда тадбиркорликни янада ривожлантириш, суд тизимининг ҳақиқий мустақиллигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакат раҳбарияти демократик қадриятларни қарор топтириш, халқ фаровонлигини янада юксалтиришни мақсад қилганидан далолатдир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йил мамлакатимизда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилингани конференция иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди. Журналистлар ушбу йўналишда миллий масс-медиани ривожлантириш учун қулай шароитлар яратилганини таъкидлади. Анжуман давомида оммавий ахборот воситалари халқнинг ҳокимият билан мулоқотида фаол иштирок этиши, жамиятда самарали коммуникацияларни йўлга қўйишда ижтимоий тармоқлар салоҳиятидан кенг фойдаланиш бўйича кўплаб таклифлар билдирилди.
Мамлакатимизда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирлар тўғрисидаги ахборот ҳам тадбир иштирокчилари қизиқишига сабаб бўлди. Иштирокчиларнинг фикрига кўра, мамлакатимизда Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш ва мониторинг бўйича Жамоатчилик кенгаши ташкил этилгани, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг «очиқлик индекси» миллий рейтинги шакллантирилгани Ўзбекистонни давлат институтларининг ахборот очиқлигини таъминлаш борасида минтақада етакчи давлатга айлантиради.
Ўзбекистонда оммавий ахборот воситалари ва журналистикани ривожлантириш истиқболлари ҳақида гапирганда, ушбу соҳа давлат томонидан кенг қўллаб-қувватланаётганини алоҳида таъкидлаш ўринлидир. Мамлакатимизда оммавий ахборот воситалари, нашриёт ва матбаа корхоналари учун имтиёз ва преференциялар бир неча йиллардан буён қўллаб келинмоқда. Оммавий ахборот воситалари фаолиятини тартибга солиш бўйича демократик стандартларга мос мустаҳкам қонунчилик тизими яратилган. Мазкур қонунчилик нормалари миллий масс-медиа воситалари, оммавий ахборот воситалари таҳририятлари фаолиятининг иқтисодий асосларини ишончли ҳимоя қилиш, ижтимоий ҳаётда фуқаролик жамиятининг муҳим институти сифатида ОАВ самарали иштирок этиши учун қулай шароит яратмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2016 йил 14 декабрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг қўшма мажлисида 2017-2021 йилларда мамлакатимизни янада ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш ҳақида тўхталди ва мазкур ҳужжат лойиҳаси кенг муҳокама учун эълон қилинишини таъкидлади. Журналистлар ҳам ушбу дастурни муҳокама этиш жараёнида фаол иштирок этиши, ўз таклифларини билдириши лозим, деб ўйлайман. Яқин ва ўрта муддатли истиқболда мамлакатимизни стратегик ривожлантиришга хизмат қиладиган мазкур ҳужжат миллий оммавий ахборот воситаларини янада ривожлантириш, жамиятда уларнинг ролини ошириш ва фаолиятини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чораларини такомиллаштиришга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ҳам ўз ичига олиши зарур.
Ушбу кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳаётга татбиқ этилиши, шубҳасиз, мамлакатимизда ахборот соҳасини янада ривожлантириш, Бош қомусимизда белгиланган фуқароларнинг сўз эркинлиги ва ахборотдан фойдаланиш ҳуқуқларини тўла таъминлаш имконини беради.

Развитие национальных масс-медиа: итоги международной конференции
В Вене (Австрия) состоялась 18-я Центральноазиатская конференция СМИ. В конференции, организатором которой выступила ОБСЕ, приняла участие и представительная делегация из Узбекистана.
Название конференции – «Многообразие вызовов свободе СМИ в Центральной Азии» – как нельзя лучше характеризует ее актуальность и востребованность не только для профессионального сообщества журналистов, но и для всего общества в целом. Как отмечали участники конференции, вопросы, поднятые в ходе обсуждения, не имеют строгой региональной привязки. Мир коммуникаций становится глобальным. Мы являемся свидетелями того, как во всех точках планеты обостряются проявления экстремизма и ненависти. В этих условиях перед средствами масс-медиа с новой остротой встают вопросы осознания своего места и роли в жизни современного общества, ответственности за достоверное информирование общественности, реализации потенциала СМИ в обеспечении подлинной демократии.
По образному выражению одного из участников конференции, если в прошлом свободных, независимых журналистов не жаловали лишь в авторитарных странах, то теперь журналистское сообщество находится под серьезным общественным давлением и в странах, которые принято считать демократически развитыми. Действительно, если взять, к примеру, прошедшие выборы Президента США, то мы можем отметить, что представители обеих ведущих партий США неоднократно высказывались по поводу необъективности подачи информации, ангажированности СМИ, участвовавших в освещении хода избирательной кампании.
Технологическое развитие общества поставило ребром перед человечеством не только проблему информационной перегруженности жизни современного человека, но и создало условия для глобальных возможностей манипулирования общественным мнением, дезинформирования и идеологического программирования. И в этой связи правительства стран, международные организации должны относиться к процессам распространения пропаганды, осуществления идеологических экспансий как к важнейшим вызовам современности процессам устойчивого развития и обеспечения безопасности.
Выступая на конференции, мы представили общественности информацию о нынешней ситуации в нашей стране и перспективах ее развития. Особое внимание участников конференции вызвала, конечно, информация, связанная с ходом и итогами выборов Президента Узбекистана, с которыми наш народ связывал свои огромные планы и надежды на великое будущее.
Мы получили широкую поддержку участников конференции и Бюро Представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ в оценке высокого уровня демократичности проведенных в нашей стране выборов Президента. Отчет полномасштабной миссии наблюдателей ОБСЕ, осуществлявшей мониторинг избирательного процесса на всех его этапах, наглядно доказывает тот факт, что в Узбекистане состоялись честные, открытые и справедливые выборы.
Журналисты, следящие за ситуацией в нашей стране, объективно освещающие происходящие события в нашей жизни, отмечают особый динамизм развития Узбекистана. Осуществляемые государством реформы, направленные на дальнейшее развитие предпринимательства, обеспечение подлинной независимости судебной системы, как нельзя лучше подтверждают нацеленность властей Узбекистана работать во благо народа, в целях продвижения демократических ценностей, отметил сотрудник Бюро Представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ.
Огромный интерес и внимание участников конференции вызвал факт объявления по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека. Журналисты отмечали формирование сильного импульса для развития национальной сферы масс-медиа в данном контексте.
В ходе конференции прозвучало немало дельных предложений, как сделать СМИ реальными участниками диалога народа с властью, использовать потенциал социальных сетей в установлении эффективных коммуникаций в обществе.
Большой интерес участников мероприятия вызвала представленная нами информация об осуществляемых в нашей стране комплексных мерах, направленных на обеспечение открытости деятельности органов государственной власти и управления. Практика Узбекистана по созданию Общественного совета по мониторингу обеспечения открытости деятельности государственных органов, составление национального рейтинга «индекса открытости» органов государственной власти и управления, по оценкам участников конференции, выводят Узбекистан в региональные лидеры в деле обеспечения информационной открытости государственных институтов.
Говоря о перспективах развития национальных СМИ и отечественной журналистики, мы, конечно, отмечаем большое внимание, уделяемое государством поддержке данной сферы. На протяжении нескольких лет в Узбекистане действуют льготы и преференции, предоставляемые СМИ, издательским и полиграфическим предприятиям. В нашей стране сформировано развитое, отвечающее мировым демократическим стандартам законодательство в области регулирования деятельности СМИ. Его нормы надежно защищают экономические основы деятельности отечественных масс-медиа, профессиональную деятельность редакций СМИ и журналистов, обеспечивают условия для эффективного участия СМИ в общественной жизни в качестве важного института гражданского общества.
Выступая на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан 14 декабря 2016 года, Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев анонсировал стратегию развития страны на 2017-2021 годы. При этом глава нашего государства отметил, что проект этого документа будет обнародован для широкого публичного обсуждения. Всему профессиональному сообществу журналистов необходимо включиться в процесс обсуждения данной программы и внести свои предложения. Этот документ стратегического планирования перспектив развития нашей страны на ближайшую и среднесрочную перспективу должен содержать также комплекс мер, направленных на развитие национальных СМИ, повышение их роли в обществе, совершенствование мер государственной поддержки их деятельности.
Реализация этих широкомасштабных реформ позволит нам обеспечить дальнейшее развитие информационной сферы, безусловную реализацию гарантированных Конституцией нашей страны гражданских прав на свободу слова и доступ к информации.