Қонунчилик талаблари асосида
Шу йилнинг 29 март куни бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига Наманган вилоятида ҳам тайёргарлик ишлари қизғин давом этмоқда.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 6-Наманган округ сайлов комиссиясининг раиси Ғанижон Ортиқов ЎзА мухбирига қуйидагиларни гапириб берди:
– Сайловнинг халқаро демократик стандартлар ва сайлов тўғрисидаги миллий қонунчилик талаблари асосида ўтказилишида округ сайлов комиссиялари зиммасига катта масъулият юкланган.
Марказий сайлов комиссиясининг қарори билан вилоят ҳудуди чегарасида тузилган 6-Наманган сайлов округида сайловнинг очиқлик, ошкоралик ва адолат тамойиллари ҳамда сайловчиларнинг фаол фуқаролик позицияси негизида ўтишини таъминлаш мақсадида барча ишлар Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси, "Фуқаролар сайлов ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида"ги, "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги қонунлари асосида ташкил қилинмоқда.
6-Наманган округ сайлов комиссиясига Наманган шаҳри марказидаги "Наманган ёшлар маркази" дан жой ажратилган бўлиб, бу сайловга тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказишда катта аҳамият касб этади. Бу ерда сайлов комиссиясининг самарали фаолият кўрсатиши учун барча зарур шароит мавжуд. Округ сайлов комиссиясининг раиси ва аъзолари, ишчи гуруҳи, матбуот котиби учун алоҳида хоналар замонавий ахборот-коммуникация воситалари, мебеллар билан таъминланган. Марказнинг катта мажлислар ҳамда конференц зали оммавий ахборот воситалари учун турли даражадаги матбуот анжуманларини ташкил этиш, хорижлик кузатувчиларни қабул қилиш имкониятини беради. Марказ фойесида ташкил этилган кўргазмали воситалар орқали сайловчилар сайловга доир ҳуқуқий асослар, тартиб-қоидалар, сайлов комиссияси фаолиятига тегишли маълумотларни олишлари мумкин. Интернет тармоғига уланган компьютерлар Марказий сайлов комиссияси, шунингдек, вилоятдаги участка сайлов комиссиялари билан тезкор ахборот алмашишни таъминлайди.
Марказий сайлов комиссиясининг дастури асосида округ сайлов комиссиясининг асосий тадбирлар дастури ишлаб чиқилди. Сайлов округи ҳудудида 651 сайлов участкаси тузиш тўғрисида қарор қабул қилиниб, матбуотда эълон қилинди.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва бевосита сайлов жараёнларидан жамоатчиликни кенг хабардор қилиб боришга алоҳида эътибор қаратилган. Муҳим сиёсий кампаниянинг ажралмас қисми бўлган бу вазифани сайлов қонунчилиги талаблари асосида амалга ошириш учун тажрибали мутахассислардан иборат ахборот хизмати ташкил этилди.
Ҳозир жойларда участка сайлов комиссияларини тузиш борасида иш олиб борилмоқда. Аҳоли учун ҳар томонлама қулай бўлиши ҳисобга олиниб ташкил этилган сайлов участкалари инвентаризациядан ўтказилиб, моддий-техник таъминоти, сайловчиларнинг овоз бериши учун қулайликлар яратиш каби ташкилий ишлар амалга оширилмоқда.

В соответствии с требованиями законодательства
Активная подготовка к предстоящим 29 марта текущего года выборам Президента Республики Узбекистан проводится и в Наманганской области.
Об этом корреспонденту УзА рассказал председатель 6-й Наманганской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Ганиджан Артыков:
– На окружные избирательные комиссии возложена большая ответственность за проведение выборов в соответствии с международными демократическими стандартами и требованиями национального избирательного законодательства.
В Наманганском избирательном округе №6, образованном постановлением Центральной избирательной комиссии в пределах границ Наманганской области, с целью проведения выборов на основе принципов открытости, гласности и справедливости, а также активности граждан все связанные с этим работы организуются в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, законами "О гарантиях избирательных прав граждан" и "О выборах Президента Республики Узбекистан".
В Центре молодежи Намангана, где выделены помещения для 6-й Наманганской окружной избирательной комиссии, созданы все необходимые условия для ее эффективной деятельности, что играет важную роль в подготовке и проведении выборов на высоком организационном уровне. Для председателя и членов окружной избирательной комиссии, ее рабочей группы, пресс-секретаря выделены отдельные кабинеты, обеспеченные современными информационно-коммуникационными средствами и мебелью. Большой зал заседаний и конференц-зал центра располагают всеми условиями для организации пресс-конференций для СМИ и встреч с зарубежными наблюдателями. Специальные стенды в фойе центра информируют избирателей о правовых основах, нормах выборов и деятельности избирательной комиссии. Компьютеры, подключенные к интернету, обеспечивают оперативный обмен информацией с Центральной и участковыми избирательными комиссиями.
На основе программы Центральной избирательной комиссии была разработана программа основных мероприятий окружной избирательной комиссии. Принято и опубликовано в прессе решение об образовании на территории избирательного округа 651 избирательного участка.
Особое внимание уделяется широкому информированию общественности о процессе подготовки и проведения выборов. В этих целях организована информационная служба в составе опытных специалистов.
В настоящее время ведется работа по созданию участковых избирательных комиссий на местах. С учетом необходимости создания всесторонних удобств для населения осуществляются организационные меры, связанные с инвентаризацией образованных избирательных участков, их материально-техническим обеспечением, созданием благоприятных условий для голосования избирателей.