Сайловчилар ишончини оқлайлик
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Президентимиз Ислом Каримовнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлисидаги маърузасида белгилаб берилган устувор вазифалар атрофлича ўрганилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси раҳбари С.Отамуродов ва бошқалар Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли демократик ўзгаришлар ва ислоҳотлар жараёнида Қонунчилик палатаси депутатларининг ўрни ва роли муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Мамлакатимизда демократик давлат ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантиришга қаратилган изчил ислоҳотлар депутатларнинг қонун ижодкорлиги ва ташаббускорлиги, электорат манфаатларини ҳимоя қилиш йўналишида масъулиятини тубдан оширишни тақозо этмоқда. Бунинг учун сайловчилар билан юзма-юз мулоқотларда уларни ўйлантираётган масалаларни атрофлича ўрганиш, тегишли давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига депутатлик сўровлари юбориш, мансабдор шахсларнинг ҳисоботларини эшитишда доим ташаббускорлик кўрсатиш талаб қилинади.
Йиғилишда ана шу талаблардан келиб чиқиб, ҳар чоракда жойлардаги депутатлик гуруҳлари эшитувини ўтказиш, ишлаб чиқилаётган қонун лойиҳаларини давлат бошқаруви, фуқаролик жамияти институтларининг турли бўғинларида кенг ва амалий муҳокама қилиш, бунга тегишли мутахассислар ва экспертларни жалб этиш зарурлиги қайд этилди. Қонун лойиҳаларини жаҳон амалиёти билан қиёсий таҳлил қилиш, демократик давлатлар тажрибасини ўрганиш ва бу борада Олий Мажлис Сенати аъзолари билан мустаҳкам алоқа ўрнатиш юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Қонун лойиҳалари муҳокамаси жараёнида «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси аъзолари бошқа партиялар фракциялари билан соғлом рақобат олиб бориши, бунда партия ғоя ва мақсадларини, электорат манфаатларини қатьий ҳимоя қилиш зарурлиги эътироф этилди.
Тадбир якунида билдирилган фикр-мулоҳазалар асосида партиянинг дастурий мақсад ва вазифалари белгилаб олинди.

Оправдать доверие избирателей
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш».
На нем подробно изучались приоритетные задачи, определенные в докладе Президента Ислама Каримова на совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Руководитель партийной фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Отамуродов и другие отметили значимость роли депутатов Законодательной палаты в процессе масштабных демократических преобразований и реформ, проводимых под руководством Президента Ислама Каримова.
Осуществляемые в стране реформы, направленные на строительство демократического государства и формирование сильного гражданского общества, требуют от депутатов повышения инициативности и ответственности в законотворческой работе, защиты интересов электората. Для этого в ходе непосредственных встреч с избирателями требуется подробно изучать их проблемы, направлять депутатские запросы в соответствующие органы государственной власти и управления, заслушивать отчеты должностных лиц.
Исходя из этих требований на заседании отмечалась необходимость проведения ежеквартальных слушаний местных депутатских групп, широкого обсуждения разрабатываемых законопроектов на всех уровнях государственного управления, институтов гражданского общества, вовлечения в этот процесс соответствующих специалистов и экспертов. Состоялся обмен мнениями по вопросам сравнительного анализа подготавливаемых законопроектов и мировой практики, изучения опыта демократических государств и укрепления связей с членами Сената Олий Мажлиса в этом направлении.
Отмечалось, что члены фракции Демократической партии «Миллий тикланиш» в процессе обсуждения законопроектов должны честно конкурировать с фракциями других партий, при этом твердо защищая интересы своего электората.