Президент Ислом Каримов 27 январь куни Оқсаройда Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинланган Памела Спратлендан ишонч ёрлиғини қабул қилиб олди.
Суҳбат чоғида мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада мустаҳкамлаш истиқболлари, долзарб халқаро ва минтақавий масалалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари элчини ушбу вазифага тайинлангани билан табриклаб, унинг масъулиятли фаолиятига муваффақият тилади.
Элчи АҚШ ва Ўзбекистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётганини юксак баҳолади.
Учрашувда таъкидланганидек, ўзаро манфаатли ва самарали муносабатларни кенгайтириш, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш, товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун мавжуд салоҳиятни тўла ишга солиш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида юқори технологияли ишлаб чиқаришни ташкил этишга томонлар алоҳида аҳамият беради.
Тошкент шаҳрида 2014 йил охирида икки мамлакат ташқи сиёсат маҳкамалари ўртасидаги маслаҳатлашувлар, Америка – Ўзбекистон савдо палатаси вакиллари ҳамда мамлакатимиз ишбилармонлари иштирокида ўтган бизнес-форумда ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.

Прием в резиденции Оксарой
Президент Узбекистана Ислам Каримов 27 января в резиденции Оксарой принял верительные грамоты вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Республике Узбекистан Памелы Спратлен.
В ходе состоявшейся беседы были обсуждены состояние и перспективы укрепления двусторонних отношений, актуальные международные и региональные проблемы.
Глава нашего государства поздравил посла с назначением и пожелал успехов в ее ответственной дипломатической миссии.
Со своей стороны посол США дала высокую оценку позитивной динамике развития многопланового сотрудничества США и Узбекистана.
Как отмечалось на встрече, обе стороны придают важное значение расширению взаимовыгодных и плодотворных связей, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной и других областях, реализации имеющегося потенциала для увеличения товарооборота, создания совместных высокотехнологичных производств в различных отраслях экономики.
На состоявшихся в конце прошлого года в Ташкенте консультациях между внешнеполитическими ведомствами двух стран, бизнес-форуме с широким представительством членов Американо-Узбекской торговой палаты и деловых кругов нашей страны были обсуждены вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.