Мамлакатимизда 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган сайловда Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайлангани муносабати билан хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, хорижий мамлакатларнинг таниқли жамоат арбобларидан самимий тилаклар билдирилган қутловлар келмоқда.
Сизга Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз муносабати билан самимий табрикларимни йўллайман.
Сайловда ишончли ғалабангиз Ўзбекистон халқининг Сизга ва Сизнинг раҳбарлик салоҳиятингизга бўлган юксак ишончининг ифодасидир. Сизнинг доно раҳбарлигингизда Ўзбекистонда тараққиёт ва фаровонлик йўли давом эттирилишига ишонаман.
Покистон Ўзбекистон билан дўстлик муносабатларини ғоят юксак қадрлайди. Бу алоқалар кўп асрлик диний, маданий ва тарихий ришталар билан мустаҳкамланган. Ўзаро манфаатли ҳамкорлигимиз бундан буён ҳам янада ривожланиб бораверишига аминман. Бу борада Сиз билан яқин ҳамкорлик қилишга тайёрман.
Жаноби Олийлари, Сизга мустаҳкам соғлик ва улкан муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига тинчлик, тараққиёт ва фаровонлик тилайман.
Жаноби Олийлари, Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Самимият билан,
Муҳаммад Навоз Шариф,
Покистон Ислом Республикаси
Бош вазири
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз билан чин дилдан самимий табриклаб, халқингиз фаровонлиги ва равнақи йўлидаги масъулиятли фаолиятингизга муваффақиятлар тилаш менга катта мамнуният бағишлайди.
Самарали ҳамкорлик ва ўзаро ҳурматга асосланган муносабатларимизни инобатга олиб, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлаш ва халқларимизнинг манфаатларига хизмат қилиш мақсадида барча соҳалардаги ҳамкорлигимизни янги босқичга кўтариш учун Сиз билан ҳамкорликни давом эттиришга тайёрман.
Муҳаммад VI,
Марокаш Қироли
Малайзия ҳукумати ва халқи номидан Сизни Президент сайловида ғалаба қозонганингиз билан самимий муборакбод этаман.
Сайловдаги ишончли ғалабангиз Ўзбекистон халқи Сизга мамлакатни янада тараққий эттириш, фаровонлик ва тинчликни мустаҳкамлашга қодир раҳбар сифатида юксак даражадаги ишончидан далолатдир.
Ўзаро самарали муносабатларни янада кенгайтириш мақсадида яқин ҳамкорлик қилиш учун Сиз билан учрашишни сабрсизлик билан кутаман.
Дўстона муносабатларимиз бундан буён ҳам ривожланиб, халқларимиз манфаати йўлидаги ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олишига аминман.
Дато Сри Мохд Нажиб,
Малайзия Бош вазири
Муҳтарам жаноб Президент!
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз билан Хорватия Республикаси фуқаролари ва шахсан ўз номимдан муборакбод этаман.
Ушбу масъулиятли лавозимда мамлакатингиз тараққиёти ва халқингиз фаровонлиги йўлида муваффақиятли фаолият олиб боришингизга ишонаман.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан ҳамкорлигимизни, хусусан, иқтисодиёт соҳасидаги алоқаларимизни янада кенгайтириш мақсадида Хорватия – Ўзбекистон муносабатларини изчил ривожлантиришимизга ишончим комил.
Жаноб Президент, Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Колинда Грабар-Китарович,
Хорватия Республикаси Президенти
Сизни Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз билан Фаластин давлати, халқи ва шахсан ўз номимдан чин дилдан самимий табриклашга рухсат бергайсиз. Ўзбекистон халқининг эзгу мақсадларини рўёбга чиқариш йўлидаги масъулиятли фаолиятингизга муваффақиятлар тилайман.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ўзаро ҳурмат ришталарини қадрлаймиз, халқларимиз умумий манфаати йўлида барча соҳалардаги муносабатларни бундан буён ҳам кенгайтириш ва ривожлантиришга тайёрмиз.
Ўзбекистон Республикаси Фаластин халқини доимо қўллаб-қувватлашини юксак қадрлаймиз.
Жаноби Олийлари, энг эзгу тилакларимни қабул қилгайсиз. Сизга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, Ўзбекистон ва унинг халқига тараққиёт, фаровонлик тилайман.

2016-12-19 | Политика
От глав иностранных государств и правительств, руководителей международных организаций и видных общественных деятелей зарубежных стран поступают послания с сердечными поздравлениями и теплыми пожеланиями по случаю избрания Шавката Мирзиёева Президентом Республики Узбекистан на выборах, состоявшихся 4 декабря 2016 года.
Его Превосходительство
С большим удовольствием направляю Вам мои искренние поздравления по случаю Вашего избрания Президентом Республики Узбекистан.
Ваш впечатляющий успех на выборах отражает доверие и уверенность народа Узбекистана в Вашем лидерстве. Я убежден, что под Вашим дальновидным руководством Узбекистан продолжит идти по пути прогресса и процветания.
Пакистан весьма высоко ценит дружеские отношения с Узбекистаном. Эти узы укреплялись в течение многовекового религиозного, культурного и исторического родства. Я уверен, что в предстоящие годы наши взаимовыгодные связи будут и далее углубляться и укрепляться. Я желаю тесно взаимодействовать с Вами в этом направлении.
Хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы пожелать Вашему Превосходительству крепкого здоровья и еще больших успехов, а народу Узбекистана ― мира, прогресса и процветания.
Прошу принять, Ваше Превосходительство, мои заверения в самом высоком уважении.
Искренне Ваш
Мухаммад Наваз Шариф,
Премьер-министр
Исламской Республики Пакистан
По случаю Вашего избрания на высокий пост Президента Республики Узбекистан мне доставляет огромное удовольствие направить Вам свои теплые поздравления и наилучшие пожелания успехов в благородной деятельности во имя благополучия и процветания Вашего народа.
Учитывая наши сложившиеся отношения, основанные на плодотворном сотрудничестве и взаимном уважении, хочу выразить мою приверженность к продолжению совместной работы с Вами, чтобы придать новый импульс имеющимся отношениям во всех сферах, в целях укрепления дружеских связей между нашими народами и служить их интересам.
Мохаммед VI,
Король Марокко
Его Превосходительству,
От имени правительства и народа Малайзии имею честь передать Вам свои самые теплые поздравления по случаю Вашей победы на выборах Президента.
Ваша убедительная победа на выборах является демонстрацией высокого уровня доверия народа Узбекистана к Вам как несомненному лидеру, способного вести страну по пути дальнейшего прогресса, процветания и сохранения мира.
С нетерпением ожидаю встреч с Вами для тесного сотрудничества в целях дальнейшего расширения конструктивных двусторонних связей.
Искренне надеюсь, что наши дружественные отношения будут и впредь процветать и охватывать различные спектры партнерства во благо наших народов.
С уважением
Дато Сри Мохд Наджиб,
Премьер-министр Малайзии
От имени граждан Республики Хорватия и от себя лично хотела бы поздравить Вас с избранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Уверена, что на этом ответственном посту Вы будете успешно работать в интересах прогресса Вашей страны и благополучия всех ее граждан.
Надеюсь и верю, что путем совместных усилий мы продолжим вносить свой вклад в успешное развитие хорватско-узбекских отношений в целях достижения еще более расширенного сотрудничества, особенно в экономической сфере.
Примите, пожалуйста, господин Президент, мои заверения в самом высоком уважении.
Колинда Грабар-Китарович,
Президент Республики Хорватия
От имени Государства Палестина, его народа и от себя лично позвольте выразить Вам сердечные поздравления по случаю Вашего избрания на пост Президента Республики Узбекистан. Желаю Вам успехов в руководстве Узбекистаном на пути достижения целей и реализации чаяний Вашего народа.
Мы дорожим узами дружеских отношений и взаимного уважения, сложившимися между нашими народами и странами, подчеркиваем, что намерены и впредь заботиться об укреплении и развитии отношений сотрудничества во всех сферах во имя общих интересов наших народов.
Мы высоко ценим неизменную поддержку Республикой Узбекистан палестинского народа.
Примите, Ваше Превосходительство, мои наилучшие пожелания Вам доброго здоровья и счастья, а Вашему народу и стране ― прогресса и процветания.